راهکارهای جلوگیری از رشوه دادن به کودکان

0

چند روز پیش که خونه همکارم به مهمونی رفته بودیم ، هنوز چند دقیقه نگذشته بود که دیدم دخترم یه عروسک دستش هست و اومد کنار من نشست و شروع کرد باهاش بازی کردند و وقتی بازی با عروسک رو تموم کرد و می خواست با دختر همکارم بازی کنه ، باز قبول نکرد که عروسک رو بزاره سر جاش ، چند لحظه بعد دیدم یه چیز دیگه رو آورد کنارم گذاشت و عروسک رو سر جاش گذاشت خلاصه اون شب وقتی که مهمونی تموم شد و می خواستیم که به خونه برگردیم ، دیدم که دخترم اسباب بازی که کنار من گذاشته بود رو داره همراه خودش میاره ، از دخترم خواستم که اونو به دوستش بده چون اسباب بازی دوستش هست ولی دخترم راضی نمی شد که اسباب بازی رو به دوستش بده و با چند بار تذکر دادن من ، شروع به گریه با صدای بلند کرد ، هر کاری می کردیم آروم نمی شد برای این که بیشتر از این آبرومون نره خیلی آروم ، طوری که فقط دخترم بشنوه گفتم اگه اسباب بازی رو بزاری سر جاش برات از اون اسباب بازی هایی که دوست داشتی رو می خرم . بارها پیش اومده که دخترم از این کارها کنه و من هم برای این که آبروم رو حفظ کنم مجبور شدم به دخترم رشوه بدم تا آروم بشه واسباب بازی های دوستش رو برگردونه ، دیگه خودم خیلی از این وضعیت خسته شدم و نمی دونم برای این که دخترم این عادت رفتاری رو کنار بزاره چه کاری رو باید انجام بدم .

رشوه دادن به چه معناست ؟

این مادر برای این که بتونه کودکشو آروم کنه تا اسباب بازی دوستش رو برگردونه ، قبول کرد اسباب بازی مورد نظر کودکشو براش بخره ، یعنی برای این که به هدفش که  آروم کردن کودکش و برگردوندن اسباب بازی دختر همکارش بود برسه ،  با قبول کردن خواسته کودکش ، به اون رشوه داد .

اهمیت رشوه ندادن به کودکان

اگه این مادر عزیز همین طور به رشوه دادن به دخترش ادامه بده ، به مرور زمان دخترش متوجه میشه که مادر و پدرش برای این که آبروشون بیشتر از این نره ، هر خواسته ای که داشته باشه رو براش تهیه می کنند و یه جورایی متوجه نقطه ضعف والدینش میشه و از این نقطه ضعف برای رسیدن به خواسته هاش استفاده می کنه و همین طور کودک رو در رسیدن به بلوغ عاطفی دچار مشکل می کنه ، پس  خیلی مهمه که والدین به کودکان رشوه ندهند .

دلایل رشوه دادن به کودکان

گاهی اوقات والدین برای رشوه دادن به کودکان دلایل مختلفی دارند مثل ( آشفتگی ، بی حوصلگی ، مصلحت گرایی و . . . )

۱ – آشفتگی

وقتی که والدین خیلی آشفته و نگران موضوعی باشن وفکرشون درگیر مسائل مختلفی باشه ، اون لحظه برای این که کودک بحث رو تموم کنه ، اون چیزی رو که کودک می خواد  روقبول می کنن براش تهیه کنند .

۲ – بی حوصلگی

گاهی اوقات پدر و مادر اون قدر خسته و بی حوصله هستن و برای این که هر چه زود تر بتونن به استراحتشون برسند ، خواسته کودکشون رو قبول می کنند .

۳ – مصلحت گرایی

بعضی اوقات هم پدر و مادر برای این که آبروشون رو حفظ کنن ، صلاح می بینن که کاری که کودکشون رو می خواد رو انجام بدهند .

چگونگی جلوگیری از رشوه دادن به کودکان

برای این که دیگه به کودک رشوه ندید باید نکاتی رو رعایت کنید ، که در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم :

۱ – تهدید کردن ممنوع

هیچ وقت برای این که کودکتون رو آروم کنید و یا این که کودک به حرفتون گوش کنه از تهدید کردن استفاده نکنید ، چون کودکتون این کار رو از شما یاد می گیره و علیه خودتون استفاده می کند .

۲ – به بچه جایزه هایی مثل وقت گذراندن و فعالیت با پدر و مار را بدهید .

وقتی که می بینید کودک یه عادت رفتاری بدی رو که داشته دیگه انجامش نمیده ، برای کودک جایزه ای در نظر بگیرید و توجه داشته باشید که جایزه نباید جنبه مالی داشته باشه ، می تونه یه کاری باشه که همه اعضای خانواده در اون فعالیت داشته باشند مثل ( پارک رفتن و یا بازی کردن ) .

۳ – از غذاها به عنوان جایزه برای بچه ها استفاده نکنید .

گاهی اوقات مادرها برای این که به کودکشون جایزه بدن از غذاهای مورد علاقه کودکشون استفاده می کنن که این کار درست نیست .

۴ – بلند صحبت نکردن با کودک و حفظ کردن آرامش خود

وقتی که کودکتون شروع به گریه می کنه وچیزی رو می خواد اون لحظه باید آروم باشید و بلند صحبت نکنید تا جواب بگیرید و اگه غیر از این باشه جواب نمی گیرید و در آخر مجبور میشید که رشوه بدید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد