علل پرخاشگری در کودکان

0

امروز صبح شیطونکمو بردم پارک تا وسایل بازی رو دید سریع رفت به سمت وسایل و شروع کرد به بازی کردن تا چند دقیقه تنهایی بازی میکرد ولی بعد بچه های دیگه هم اومدن ولی کوچولوی من فقط با یک نفر دوست شد و همراه اون بازی میکرد یه لحظه دیدم کودک من داره گریه میکنه و به دوستش داره میگه برو برو هم من و هم مادر اون بچه سریع رفتیم سمتشون و هر دو رو آروم کردیم و اونا باز شروع کردن با هم بازی کردند . من به همراه مادر اون بچه رفتیم روی نیمکت نشستیم اون لحظه احساس کردم از رفتار کودکش خجالت کشیده و برای اینکه خجالتش کمتر بشه شروع کردم به حرف زدن . همون لحظه بچه های پیش دبستانی و اول دبستانی رو هم آوردن و جالب اینجا بود که بیشترشون پرخاشگری  رو داشتند .از کسایی که اونجا بودند شروع کردم درباره علت پرخاشگری بچه ها ازشون پرسیدند و به چیزهای جالبی رسیدم .

 پرخاشگری چیست ؟

بچه ها وقتی دارن بازی میکنند دست دوستشون اسباب بازی رو میبینند که خودش نداره هر کاری میکنه که دوستش اسباب بازی رو بهش بده وقتی به اسباب بازی نرسید شروع میکنه به فریاد زدن و دوستش رو زدن و شاید دستهای دوستشو  گازهم بگیره که به این حرکات کودک پرخاشگری گفته میشود .

علل و راهکار پرخاشگری کودکان :

۱ – الگو پذیری کودکان از والدین

ما پدر و مادرها گاهی اوقات وقتی داریم با یک نفر پرخاشگری میکنیم به نظر خودمون بچه حواسش نیست و متوجه کار ما نمیشه ولی کودک ما کاملا حواسش به پدر و مادرش هست و در بازی های کودکانه خودش همین رفتار والدینش رو انجام میده . بچه ها خیلی خوب چیزایی که دوست دارن و براشون جالبه رو تقلید میکنند . پس یکی از دلایل پرخاشگری بچه ها الگوپذیری از والدین است و اگه ما بخواهیم که الگوی خوبی برای بچه هامون باشیم باید پرخاشگری رو بزاریم کنار و راههای دیگه ای رو انتخاب کنیم که پرخاشگری نداشته باشد .

۲ – تاثیر ناکامی بر پرخاشگری کودکان

مادر اون بچه یه چیز جالبی از کار کودکش برام تعریف کرد میگفت چند روز پیش کودکم داشت ماشین بازی می کرد که یک دفعه ماشین اسباب بازیش رو میخواست بزنه به گلدون که مثلا ماشینش تصادف کرده و من سریع جلوی این کارش رو گرفتم وقتی دید که موفق نشده شروع به  پرخاشگری کرد. کودک وقتی میخواد یه کاری رو انجام بده ولی ما اجازه ندیم که به هدفش برسه پرخاشگری هاشو شروع میکند و خوبه که به کودکمون کمک کنیم تا به یه هدف درست برسه مثلا بیا با لگو یه گلدون درست کنیم بعد ماشین تو با این گلدون تصادف کنه به همین راحتی راه درست رسیدن به هدفش رو بهش آموزش میدهیم .

۳ – مدرسه و پرخاشگری کودکان

بعضی از بچه ها در مدرسه بچه های دیگه رو مسخره میکنند و با پرخاشگری  باهاشون برخورد میکنند و اون بچه چون نمیتونه در مقابل دوستهاش کاری انجام بده در نتیجه داخل خونه  شروع به پرخاشگری میکنه . در این جور مواقع لازم است که ما والدین با مسولان مدرسه صحبت کنیم و اونا رو در جریان کارهای اون بچه بزاریم تا با خود بچه یا والدینش صحبت بشه و کودکی که در مدرسه مورد  پرخاشگری قرار گرفته کارهای خوبش رو تایید و تشویق کنیم .

۴ – رسانه های تصویری و پرخاشگری کودکان

یه دلیل دیگه ای که بچه ها پرخاشگر میشوند و رفتارهای خشونت آمیز انجام میدهند بازی های رایانه ای و دیدن  فیلم هایی است که مناسب سنشون نیست همون طور که گفتم بچه ها تقلید کردن رو به خوبی انجام میدهند . پس فیلم ها و بازی های رایانه ای که در آن  پرخاشگری نداشته باشه و مناسب سن کودکمون هست رو در اختیارش قرار بدهیم .

چگونه با کودک پرخاشگر برخورد کنیم ؟

۱ – حفظ کردن خونسردی

وقتی کودک ما  رفتارهای پرخاشگرانه رو انجام داد نباید داد بزنیم و هی بهش بگیم بچه بد ، نه تنها مانع رفتار های پرخاشگرانه کودک نمیشه بلکه رفتار پرخاشگرانه جدیدی هم به اون یاد میدهیم پس لازم هست کاملا خونسردی خودمون رو حفظ کنیم .

۲ – وضع کردن چارچوب و قوانین پایدار

بچه ها باید بدونند که چه رفتارهایی رو باید انجام بدهند و چه رفتارهایی رو نباید انجام بدهند و اون رفتار ها رو به صورت قانون بزارین و کسایی که در طول روز از کودک شما مراقبت هم می کنند باید این قوانین رو بدونند و به آن عمل کنند .

۳ – طوری بگویید که او بفهمد .

وقتی کودک ما یه رفتار پرخاشگرانه انجام داد باید طوری با اون برخورد کنیم و صحبت کنیم که کودک به درستی متوجه حرف ما بشه و بدونه که این رفتارها قابل قبول نیست .

۴ – بلافاصله به او باز خورد بدهید.

وقتی کودک با دوستش بازی میکنه و در حین بازی با توپ به سر دوستش میزنه اون لحظه فورا باید کودک رو از بازی بیرون بیاریم و او را متوجه کار اشتباهی که انجام داده بکنیم .   

۵ – کمک کردن به کودک برای پیدا کردن راه های بهتربرای بروز پرخاشگری

اول ما والدین باید بدونیم که چه طوری خشم و ناراحتی خودمون رو کنترل کنیم و تا اون لحظه  بتونیم رفتار درستی رو انجام بدیم اون وقت است که وقتی کودک رفتار نادرستی انجام داد میتونیم به کودک یاد بدیم که با صحبت کردن هم میتونیم دوستت رو متوجه خواسته ات کنی . پس با راه های دیگه ای به جز پرخاشگری هم کودکان میتونن ما والدین رو متوجه خواسته هاشون کنند .

۶ – تشویق نکردن رفتار های بد کودک

ما والدین گاهی اوقات وقتی کودکمون رفتار پرخاشگرانه ای انجام میده با خوشحالی اون اتفاق رو برای دیگران تعریف می کنیم و کودک ما با خودش فکر میکنه که چه کار خوبی رو انجام داده و کودک برای اینکه والدینش کار او را تایید کنند دوباره اون رفتار نادرست رو تکرار می کند .

۷ – تشویق کردن کار های خوب کودک

وقتی کودک ما اسباب بازی دوستش رو میخواد و این خواسته اش رو به درستی و بدون پرخاشگری به  دوستش میگه رو اون موقع باید کودک را تشویق کرد .

۸ – تنبیه بدنی نکردن

گاهی اوقات ما پدر و مادر ها  وقتی کودک رفتار نادرستی رو انجام داد با تنبیه بدنی کردن می خواهیم کودک رو متوجه کار اشتباهش کنیم ولی همین تنبیه بدنی به کودک یاد می دهد که کتک زدن روش درستی برای کنترل رفتار نادرست دیگران است . پس کودک رو  تنبیه بدنی نباید کرد .

۹ – فعال نگه داشتن کودک

وقتی کودک سر گرمی نداشته باشه و نتونه انرژی خودش رو خالی کنه به مرور زمان باید منتظر رفتار های پرخاشگرانه از او باشیم  پس کودک رو سرگرم کنیم با بازی هایی که فکر میکنیم میتونه هیجان کودک رو خالی کند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد