میان وعده مناسب مدرسه

0

میان وعده مناسب مدرسه

اگر زنگ تفریح به مدرسه وارد شوید می‌بینید که تعداد زیادی فرشته‌های قدونیم‌قد در حیاط می‌چرخند و تعداد زیادی از آن‌ها مشغول خوردن تغذیه مدرسه خود هستند .

بچه‌ها ساعت‌های زیادی رو در مدرسه می‌گذرانند و در بین ساعت‌های درسی زنگ تفریحی دارند که استراحت می‌کنند یا برای تجدیدقوا چیزی می‌خورند اما بهترین و مناسب‌ترین میان وعده در مدرسه چیست ؟

ویا بعضی از بچه‌ها بااینکه میان وعده‌های مناسب به همراه دارند آن را دست‌نخورده به خانه‌برمی گرداننده ترجیح می‌دهند چیزی نخورند .

میان وعده بوفه مدرسه :

از روز اول شروع مدرسه اکثر کوچولوها چشم به بوفه مدرسه دوخته‌اند تا ببینند همکلاسی‌هایشان  که با دست‌پر از صف شلوغ بوفه بیرون می‌آیند چه چیزی خریده‌اند .خوراکی‌هایی که در بوفه مدرسه به فروش می‌رسد جز اولین کنجکاوی‌های دانش آموزان در شروع مدرسه است .

تعدادی از بچه‌ها با خود از خانه پول به مدرسه می‌آورند و هر زنگ تفریح یک خوراکی متفاوت

مامانای عزیز این سؤال را از خود بپرسید :  آیا میان وعده مدرسه کودکم آن‌قدر لذیذ است که فرزندم آن را به غذای بوفه مدرسه ترجیح دهد ؟؟؟

مامانای مهربون برای شروع بهتر است سری به بوفه مدرسه بزنید و ببینید چه چیزهایی برای فروش دارد .

این بازدید ممکن است شمارا غافلگیر کند !!!

میان وعده‌های خوشمزه بوفه مدرسه :

من در بوفه مدرسه فرزندم انواع غذاهای گرم را دیدم که بچه‌ها با اشتیاق می‌خریدند مثل انواع آش ، انواع اسنک‌ها و حتی ماکارونی …باور کردنش سخت است اما حقیقت همین است که کودک من میلی به خوردن لقمه‌ای که از خانه آورده است نداشت و ترجیح می‌داد در یک روز سرد زمستانی یک‌کاسه آش رشته گرم در کنار دوستانش میل کند .

حل کردن مشکل میان وعده  بوفه مدرسه :

بعد از بررسی بوفه مدرسه با فرزندم در مورد اینکه کدام غذای بوفه را دوست دارد زنگ تفریح بخورد صحبت کردیم لیست طولانی به دست آمد مثل یکی از غذاها اسنک بود با فرزندم در مورد اینکه چطور می‌توانیم اسنک‌های خوشمزه‌تر از اسنک بوفه مدرسه درست کنیم صحبت کردیم و طبق نظرات فرزندم باهم مواد اسنک را تهیه کردیم که در داخل آن علاوه بر گوشت از قارچ وذرت استفاده شد که فرزندم دوست داشت در اسنکش باشد بعد راجع به نان اسنک تصمیم گرفتیم که تنوع ایجاد کنیم و با کمک هم انواع نان‌های نازک یوفکا و یا پنکیک را تهیه کردیم و اسنک‌هایی با شکل‌ها و طعم‌های مختلف در طول هفته آماده کردیم . بااینکه این کار برای من که شاغل بودم و وقت کمی برای آشپزی داشتم زحمت بیشتری داشت ولی خیالم راحت بود که فرزندم مواد غذایی سالم و تازه در میان وعده مدرسه استفاده می‌کند که مدام هم مواد اسنک‌ها تغییر می‌کرد و سبزی‌ها هم اضافه می‌شد و یا کنجد به آن می‌زدیم که برای فرزندم که خودش در انجام این کارها با من همکاری

می کردخیلی لذت‌بخش و خوشمزه هم بود در حالی در حالت عادی ممکن بود کنجد روی اسنک را دوست نداشته باشد .

میان وعده همکلاسی :

یکی از مادران گله می‌کرد که دخترم پیش‌دبستانی است و هرروز میان وعده‌اش را به خانه‌برمی گرداند از او پرسیدم که چه میان وعده‌ای برای مدرسه کودکت می‌گذاری . او هم مثل همه مامانای دلسوز گفت که میان وعده سالم نان و پنیر با گردوی زیاد یا انواع مغزهای آجیل …

حال مامانای مهربون  این سؤال را از خود بپرسید :

انتخاب شما بین ساندویچ ساده نان و پنیر و گردوی خودتان با ساندویچی که نان آن به شکل یک پروانه تپلی سرخ‌شده است و دوستتان بااشتها آن را می خورد کدام است ؟

حال ممکن است که ساندویچ همکلاسی کودکتان هم دقیقا نان و پنیر و گردو باشد ولی مادر او وقت بیشتری گذاشته و نان مخصوص و نرمی انتخاب کرده که با کمی پیچاندن به شکل یک پروانه در آمده و سپس در مقدار کمی کره آنرا سرخ کرده . به همین راحتی دختر پروانه بدست با افتخار ساندویچ نان وپنیرش را می خورد چرا که همه دوستانش به ساندویچ او با تحسین نگاه می کنند و می پرسند : این چیه ؟ .

برای میان وعده مدرسه کودکتان وقت بگذارید و ببینید که به چه شکل می توانید یک میان وعده ساده را دوست داشتنی تر کنید که کودکتان آنرا بهتر میل کند .

میان وعده مناسب مدرسه :

اما از چه موادی در میان وعده مدرسه کودک استفاده کنیم که انرژی کافی را برای فعالیتهای درسی در طول کلاس درس  داشته باشد ؟

آجیل

استفاده از انواع آجیل یک میان وعده مناسب مدرسه برای کودک است بادام ،فندق ،پسته و… که آنها را حتما پوست بگیرید و برای کودک بگذارید که برای پوست گرفتن آن در مدرسه اذیت نشود .

اما تعداد زیادی از کودکان مغزها را که سرشار از مواد معدنی و پروتین های مورد نیاز بدن آنهاست دوست ندارند و نمی خورند …

مامانای خلاق این سوال رو از خودتون بپرسید که اجیلها را با چه مواد دوست داشتنی مخلوط کنید که کودکتان با رغبت بخورد ؟؟؟

البته مخلوط اجیل با خرما و کره وقتی به شکل توپکهای آغشته به پودر پسته و بادام و… باشد خوشمزه و جذاب است و برای بعضی از بچه ها که کمتر خرما دوست دارند می توانید از شکلات خالص (که برای کودک مفید است ) آب کرده و مغزها را با آن مخلوط کنید و بعد درظرفهایی مخصوص که طرحهای زیبای کودکانه دارند بریزید و بگذارید در یخچال خودش را بگیرد این شکلات پر از آجیل را کودکان بسیار دوست دارند .

انواع میوه تازه و خشک :

سیب یکی از میوه هایی است که فواید زیادی برای رشد کودکان دارد و خوردن روزی یک عدد از آن بسیار سفارش شده است ولی گاهی کودک علاقه ای به بردن انواع میوه به مدرسه نشان نمی دهد در حالی که میوه ها سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای رشد وحفظ شادابی کودک بسیار اهمیت دارند .

بچه ها ممکن است میوه هایی که به عنوان میان وعده مدرسه می برند نخورند ولی اگر به جای آن از خشک شده همان میوه که همه خواص میوه را هم دارد استفاده کنید چطور ؟

این را امتحان کنید و بادیدن  میل به خوردن میوه های خشک میان وعده مدرسه درکودکتان انرژِی بگیرید .

توت خشک ،انجیر و خرما نیز می توانید برای میان وعده مدرسه کودک بگذارید ولی یادتان باشد در برنامه میوه کودک تنوع را ایجاد کنید که میلش به خوردن میوه ها همچنان پابرجا بماند .

غلات انرژِی زا :

استفاده ازغلات در انواع نان وشیرینی می تواند برای میان وعده مدرسه کودک مناسب باشد و انرژی لازم را برای کودک تا رسیدن به خانه تامین کند .

از انواع ساندویچها و اسنک ها می توانید استفاده کنیدکه هر بار به شکل متفاوتی آنها را تهیه کنید تا کودکتان علاقه بیشتری نشان دهد  و یا کیک ها و شیرینی های خانگی درست کنید تا کودکتان نوش جان کند .

لبنیات :

برای مواد درون ساندویچ هم ازفراورده های لبنیاتی مثل انواع پنیر می توانید استفاده کنید و ساندویچهای کوچولوی زیبای پنیری درست کنید ویا بعضی روزها یک شیر کوچک را به عنوان میان وعده در کنار بقیه میان وعده کودک قرار دهید .

مواد پروتینی :

 از انواع مواد پروتینی مثل گوشت گوساله و مرغ درساندویچ میان وعده مدرسه کودک استفاده کنید

سبزیجات :

انواع اسنک های سبزیجات را به شکل و طعم های دوست داشتنی برای میان وعده  مدرسه فرزندتان اماده کنید .

با یک برنامه غذایی صحیح که همه مواد را شامل می شود برای کودکتان میان وعده مناسبی تهیه کنید .

میان_وعده_مناسب_مدرسه

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/میان_وعده_مناسب_مدرسه.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد