لکنت زبان

0

لکنت زبان در کودکان

از اینکه کودک ۳ ساله شما در زمان صحبت چند بار یک کلمه را تکرار می کند نگرانید ؟

یا زمانی که می‌خواهد در جمع جمله‌ای بگویید دچار لکنت می‌شود و شما ناچارید به کمکش بروید و جمله‌اش را تکمیل کنید؟؟؟

لکنت زبان معمولاً در کودکان ۲ تا ۵ سال دیده می‌شود و در این مرحله جای نگرانی زیادی ندارد کودک ازیک‌طرف با دامنه لغات زیادی آشنا می‌شود و از طرفی دیگر میل به تعریف کردن همه اتفاقات دارد این شتاب در انتخاب لغات زیاد ممکن است او را دچار لکنت زبان کند اما باگذشت زمان وهمرامی والدین قابل اصلاح است اما متأسفانه لکنت زبان بعضی از کودکان  بعد از سن ۵ سالگی همچنان ادامه پیدا می‌کند و روابط اجتماعی کودک را تحت تأثیر قرار می‌دهد .پس بهتر است ابتدا لکنت زبان را بشناسیم و سپس راههای درمان لکنت زبان را بدانیم .

tongue-tie01-moshaver-koodak

 

علائم لکنت زبان چیست ؟

 

لکنت زبان درواقع نوعی آشفتگی و غیر روان بودن گفتار است که ممکن است به اختلال کلامی تبدیل شود .

لکنت زبان به شکل‌های متفاوتی در کودکان دیده می‌شود درواقع به همان نسبت که کودکان از هم متفاوت‌اند لکنت زبان‌های آن‌ها نیز متنوع است اما غالباً به‌صورت های زیر دیده می شود :

به‌صورت تکرار یک‌صدا مثل مممن یا تکراریک کلمه ،قطع کلام ،کشش صدا ها مثل مامامان ویا مکث بین کلمات و یا استفاده نکردن از کلمات مشکل  

در گروهی از کودکان صحبت همراه با تغییر حالت چهره ،تیکهای عصبی جسمانی مثل چشمک زدن، لرزش فک ها لب ودهان و یا حتی گریه است .

انواع لکنت زبان :

لکنت زبان کودکان را می توان براساس مدل شروع شدن لکنت زبان به دو دسته تقسیم کرد.

نوع اول : شروع لکنت زبان به صورت تدریجی است و معمولا گذراست.

نوع دوم : شروع لکنت زبان به صورت ناگهانی است و معمولا ماندگار است.

اما در هر دو مورد اگر لکنت زبان در زیر ۵ سال تشخیص داده شود قابل‌درمان است و درمان لکنت زبان در مدت کوتاه‌تری انجام می‌شود در غیر این صورت اگر لکنت زبان برای مدت طولانی همراه کودک باشد برای درمان لکنت زبان کودک زمان بیشتری باید صرف کرد .

تقیسم انواع لکنت زبان کودک بر اساس زمان شروع آن :

 

۱-پیش از دبستان :

که معمولاً شروع این لکنت زبان در سن ۲ تا ۵ سالگی است . از زمانی که کودک در ۱۲ ماهگی شروع به یادگیری زبان می‌کند تا ۲۴ ماهگی که اولین ساختارهای دستوری را استفاده می‌کند می‌توان با کمک متخصصین گفتار درمان اولین نشانه‌های لکنت زبان کودک را شناسایی و درمان کرد .

کودکان مستعد لکنت زبان معمولاً دیرتر از بقیه همسالان خود شروع به صحبت می‌کنند و از جملات با ساختار دستوری کمتری در هنگام صحبت استفاده می‌کنند این کودکان معمولاً اشتباهات دستوری بیشتری دارند و همچنین در هنگام تولید صداها اشتباهات بیشتری نسبت به همسالان خوددارند .

کودکان در این مرحله نسبت به  مشکل خودآگاهی ندارند و والدین از گفتن این موضوع به کودک پرهیز کنند و با استفاده راهکارهایی که در ادامه گفته می‌شود به کودک کمک کنند که این مرحله را پشت سر بگذارد

بعضی از کودکان در این مرحله وقتی در زمان صحبت کردن دچار لکنت زبان می‌شوند بی‌توجه به آن به صحبت خود ادامه می‌دهند ولی بعضی دیگر ممکن است از اینکه نتوانستند جمله خود را تمام کنند خجالت می‌کشند و سعی می‌کنند کمتر در جمع صحبت کنند که در اینجا باید به کودک کمک کرد که اعتمادبه‌نفسش را از دست ندهد و تمرینات رفع لکنت زبان را با او انجام داد .

 

۲- دوره دبستان :

شروع مدرسه برای کودکان همراه با فشار و استرس است و این فشار ممکن است کودک را در شروع مدرسه به لکنت زبان دچار کند .

در این سن کودک تحت تأثیر فشار همکلاسی‌ها ،معلم و حتی والدین متوجه لکنت زبان خود می‌شود و آن را به‌عنوان مشکل جدی خود می‌پذیرد .

در این مرحله کودک ممکن است تصور کند که با فشار آوردن بر خود این مشکل حل می‌شود و به این شکل والدین متوجه می‌شوند که کودک به دلیل فشاری که بر خود وارد می‌کند علاوه بر لکنت زبان دچار یکسری تیک‌های جسمانی هم می‌شود مثل چشمک زدن‌های پیاپی ، تغییر حالت چهره و یا اخم کردن

 

۳-دوره نوجوانی :

تغییرات همراه با شروع بلوغ ممکن است موجب لکنت زبان در موقعیت‌های خاص گردد مثل موقعیت‌های سخنرانی در کلاس ،دوست‌یابی ،صحبت با فرد غریبه و…

لکنت زبان در دوره نوجوانی معمولاً موجب می‌شود نوجوان از بسیاری از فعالیت‌ها مختص سنش دوری کند و این مسئله موجب گوشه‌گیری نوجوان از شرکت در جمع ،کم‌حرفی و ترس از تمسخر می‌شود.

در این مرحله نوجوان به دلیل لکنت زبان منزوی‌شده و دچار افسردگی می‌شود .

tongue-tie02-moshaverkoodak

میزان شیوع لکنت زبان :

لکنت زبان در ۵٫/. کودکان ۲ تا۵ سال دیده می‌شود و معمولاً در پسرها ۴ تا ۵ برابر بیشتر از دخترها لکنت زبان دیده می‌شود اما خبر خوب اینکه معمولاً ۶۰٫/. آن‌ها بهبود می‌یابند.

 

لکنت زبان معمولاً در کودکانی که نسبت به همسالان خود دیرتر شروع به صحبت می‌کنند دیده می‌شود که در این صورت با مشورت با متخصصین گفتار درمان می‌توانید برای جلوگیری و درمان سریع‌تر آن اقدام کنید .

علل بروز لکنت زبان در کودک :

۱-عوامل بیولوژیکی

کلیه عواملی که  موجب مختل شدن فعالیت‌های مغزی و یا آسیب دیدن بخشی از مغر که در تکلم فعال است می‌شود این عوامل می‌تواند از هنگام تولد و نرسیدن اکسیژن به مغز نوزاد باشد تا بیماری‌های مغزی که کودک بعدها ممکن است دچار آن شود.

۲-عوامل ژنتیک

تحقیقات نشان داده است که احتمال لکنت زبان در کودکانی که اعضا درجه‌یک خانواده آنان دچار لکنت زبان هستند بیشتر از سایر کودکان است .

۳-عوامل روان‌شناختی

شامل مجموع عواملی که فشار عاطفی –روانی شدید به کودک وارد کند مثل هیجانات و یا ضربه های عاطفی شدید

۴- عوامل محیطی

مثل فشار گروه همسالان و یا والدین زمانی که از کودک زیاد انتقاد کنند ،و یا اجازه ندهند که کودک جمله‌اش را تمام کند و به کودک استرس وارد کنند کودکانی که تحت تنبیه  شدید و یا فشارهای انضباطی شدید باشند نیز ممکن است دچار لکنت زبان شود

آنچه والدین می‌توانند برای لکنت زبان کودک خود انجام دهند :

 

  • *هنگام صحبت کودک را قطع نکنید و به او زمان دهید تا بتواند سخنش را به پایان برساند .
  • *در هنگام شروع صحبت نوبتی برای حرف زدن به کودک اختصاص دهید که او عجله‌ای برای صحبت نداشته باشد و برای حرف زدن دچار استرس نشود .
  • *با سؤالات بی‌شمار کودک را تحت‌فشار قرار ندهید
  • *هیچ‌گاه به‌جای کودک صحبت نکنید و یا باعجله جمله‌اش را کامل نکنید به او فرصت دهید تا خودش جمله را تکمیل کند .
  • *برای درست صحبت کردن کودک را تحت‌فشار قرار ندهید .
  • *آرام ماندن و عجله نکردن در زمان سخن گفتن را به فرزندتان آموزش دهید .
  • *برای کودک کتاب داستان را آرام و شمرده بخوانید .
  • *اجازه دهید کودک یک کتاب را چندین بار با صدای بلند بخواند و متوجه شود که هر بار لکنت زبانش کمتر شده است .
  • * سایر توانمندی‌های کودک را تشویق کنید تا اعتمادبه‌نفس او بالا رود .
  • *مهارت جرات ورزی را به کودک آموزش دهید تا درزمانی که مورد تمسخر همکلاسی‌ها قرار می‌گیرد مورداستفاده قرار دهد و عصبی نشود .

 

و حرف آخر : والدین عزیز فرزند شما کاملاً طبیعی است فقط لکنت زبان دارد و باید کمکش کنید تا آن را از بین ببرد .

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/لکنت_زبان.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد