ناخن جویدن کودکان ۳ ساله

چند روز پیش دخترم رو صدا کردم که ناخون هاشو براش بگیرم ، وقتی که ناخن هاشو دیدم ، متوجه شدم که ناخن هاش کوتاه هست و نیازی به کوتاه کردن نداره ، خلاصه اون روز گذشت تا این که دیدم دخترم ناخنشو داخل دهنش کرده و داره ناخن هاشو با دندونش می کنه و می خوره ، واسه همین بود که همیشه ناخن های دخترم کوتاه بود ، از اون روز هر کاری که فکرشو می کردم انجام دادم تا دخترم دیگه ناخن هاشو نخوره ولی بهتر که نشده هیچ ، بد تر هم شده ؟

چرا ناخن نجویدن کودکان مهم است ؟

کودکان در سن خاصی ممکن هست رفتار هایی داشته باشند که والدین خوششون نیاد و دوست نداشته باشند مثل همین ناخن جویدن که ممکن هست بعد از مدتی بگذره و تموم بشه ولی به خاطر آلودگی هایی که زیر ناخن وجود داره که از طریق ناخن جویدن وارد بدن کودکان میشه که باعث بیماری در کودکان میشه و همچنین ممکن هست این رفتار ناخن جویدن کودکان سالها ادامه داشته باشه ، برای همین خیلی مهم هست که کودکان ناخن هاشونو نخورند .

دلایل ناخن جویدن کودکان چیست ؟

ناخن جویدن کودکان دلایل مختلفی داره که در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم و یه کوچولو هم برای هر کدوم توضیح می دیم .

۱ – استرس و اضطراب

یکی از دلایل ناخن جویدن کودک مواقعی هست که دچار استرس و اضطراب بشه یعنی وقتی کودک در جمع دوستانش باشه و بخواد که حرف بزنه دچار اضطراب میشه که در این صورت به طور ناخوداگاه شروع به ناخن جویدن می کند .

۲ – نگرانی و دلواپسی

بعضی وقت ها کودکان به خاطر جابجایی خونه ، نگران هستند که دیگه نمی تونن دوستاشونو ببینن و باهاشون بازی کنن که این نگرانی و دلواپسی خودشون رو با ناخن جویدن کنترل می کنند .

۳ – ترس

مواقعی که کودک یه کار اشتباهی رو انجام داده و می ترسه که پدر و مادرش سرش داد بزنند و یا از تاریکی و تنهایی می ترسه ، شروع به ناخن جویدن می کند .

۴ – بی قراری و بی حوصلگی

گاهی هم کودک از بازی کردن های تکراری ویا از این که تنها داره بازی می کنه خسته می شه و شروع به ناخن جویدن می کنه و از این طریق بی قراری و بی حوصلگی خودشو نشون می دهد .

۵ – عادت رفتاری

خیلی وقت ها کودک در همه مواقع  مثل تلویزیون دیدن و یا بازی کردن ناخن هاشو با دندونش می کنه و می خوره ، که در این صورت این ناخن جویدن برای کودک به صورت یک عادت رفتاری تبدیل شده اشت .

۶ – جلب توجه کردن

گاهی اوقات کودک برای اولین بار ناخنشو داخل دهنش می کنه و وقتی ما می بینیم و سریع به کودک تذکر میدیم که این کار باعث میشه که کودک به خاطر این که توجه والدینشو سمت خودش جلی کنه شروع به ناخن جویدن می کند .

۷ – الگو برداری

گاهی اوقات کودکان از اطرافیان خودش که این عادت رفتاری رو دارن الگو می گیره و شروع به ناخن جویدن می کند .

پیشگیری از ناخن جویدن کودکان

وقتی دلیل ناخن جویدن کودکتون رو متوجه شدید که چه چیزی هست ، نوبت به این می رسه که یاد بگیرید چه جوری از ناخن جویدن کودکان جلوگیری کنید .

۱ – صبور و آروم بون

وقتی متوجه ناخن جویدن کودکتون می شین ، با داد و فریاد کردن نه تنها ناخن جویدن کودکتون بهتر نمی شه بلکه بد تر هم میشه چون با این کار کودکمون  رو دچار تنش عصبی می کنیم ، پس لازم هست که اون لحظه آرامش خودتون رو حفظ کنید و صبر داشته  باشید .

۲ – شناختن اضطراب کودک

وقتی متوجه شدید که دلیل ناخن جویدن کودکتون استرس و اضطراب هست لازمه که استرس و اضطراب کودکتون رو بشناسید و وقتی اضطراب کودک رو شناختید ، اون وقت هست که می تونید جلوی ناخن جویدن کودکتون رو بگیرید .

۳ – سرگرم کردن کودک و استفاده از انگشتان کودک

وقتی متوجه شدین که کودک ناخن خودشو داخل دهنش کرده سریع بدون این که اشاره ای به ناخن خوردنش کنید انگشتشو از دهنش بیرون بیارید و با کودک شروع به بازی کنید و انگشتان کودک رو مشغول بازی کنید .

۴ – تذکر دادن و تهدید کردن ممنوع

موقعی که می بینید کودکتون داره ناخن هاشو می خوره شروع به تذکر دادن نکنید و کودکتون رو تهدید نکنید که ( اگه دوباره ناخنتو بخوری دیگه پارک نمی برمت و یا اون اسباب بازی که دوست داری رو دیگه نمی دم باهاش بازی کنی ) همین حرف شما باعث می شه کودک دچار تنش عصبی بشه و برای این که خودشو آروم کنه شروع به ناخن جویدن می کند .

۵ – آموزش مدیریت استرس

برای این که کودک بتونه استرس و اضطرابشو مدیریت کنه والدین باید تنفس عمیق و شکمی رو یاد بگیرن و به کودک هم آموزش بدن ، تنفس عمیق و شکمی کمک می کند تا کودک استرس خودشو مدیریت کنه و بتونه آروم بشود .

۶ – مراجعه به پزشک

و اگه همه این کار ها رو انجام دادید و متوجه شدید که این ناخن جویدن برای کودک شما به یه عادت  رفتاری تبدیل شده برای این که از عفونت های احتمالی جلوگیری کنید حتما کودکتون رو به پزشک ببرید .

حرف آخر

برای این که بیشتر در مورد ناخن جویدن کودکان بدونید  یکی دیگه از مقاله های ما که در مورد ناخن جویدن هست رو مطالعه کنید و یا فایل صوتی مادرانه های من رو تهیه کنید و گوش بدهید .

کمی صبر کنید...

banner3

1 نظر
  1. ناخن جویدن می گوید

    ممنون از مطلبتون

    کمی صبر کنید...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید پس از فرم نظر

logo-samandehi