ناخن جویدن کودکان ۳ ساله

1

چند روز پیش دخترم رو صدا کردم که ناخون هاشو براش بگیرم ، وقتی که ناخن هاشو دیدم ، متوجه شدم که ناخن هاش کوتاه هست و نیازی به کوتاه کردن نداره ، خلاصه اون روز گذشت تا این که دیدم دخترم ناخنشو داخل دهنش کرده و داره ناخن هاشو با دندونش می کنه و می خوره ، واسه همین بود که همیشه ناخن های دخترم کوتاه بود ، از اون روز هر کاری که فکرشو می کردم انجام دادم تا دخترم دیگه ناخن هاشو نخوره ولی بهتر که نشده هیچ ، بد تر هم شده ؟

چرا ناخن نجویدن کودکان مهم است ؟

کودکان در سن خاصی ممکن هست رفتار هایی داشته باشند که والدین خوششون نیاد و دوست نداشته باشند مثل همین ناخن جویدن که ممکن هست بعد از مدتی بگذره و تموم بشه ولی به خاطر آلودگی هایی که زیر ناخن وجود داره که از طریق ناخن جویدن وارد بدن کودکان میشه که باعث بیماری در کودکان میشه و همچنین ممکن هست این رفتار ناخن جویدن کودکان سالها ادامه داشته باشه ، برای همین خیلی مهم هست که کودکان ناخن هاشونو نخورند .

دلایل ناخن جویدن کودکان چیست ؟

ناخن جویدن کودکان دلایل مختلفی داره که در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم و یه کوچولو هم برای هر کدوم توضیح می دیم .

۱ – استرس و اضطراب

یکی از دلایل ناخن جویدن کودک مواقعی هست که دچار استرس و اضطراب بشه یعنی وقتی کودک در جمع دوستانش باشه و بخواد که حرف بزنه دچار اضطراب میشه که در این صورت به طور ناخوداگاه شروع به ناخن جویدن می کند .

۲ – نگرانی و دلواپسی

بعضی وقت ها کودکان به خاطر جابجایی خونه ، نگران هستند که دیگه نمی تونن دوستاشونو ببینن و باهاشون بازی کنن که این نگرانی و دلواپسی خودشون رو با ناخن جویدن کنترل می کنند .

۳ – ترس

مواقعی که کودک یه کار اشتباهی رو انجام داده و می ترسه که پدر و مادرش سرش داد بزنند و یا از تاریکی و تنهایی می ترسه ، شروع به ناخن جویدن می کند .

۴ – بی قراری و بی حوصلگی

گاهی هم کودک از بازی کردن های تکراری ویا از این که تنها داره بازی می کنه خسته می شه و شروع به ناخن جویدن می کنه و از این طریق بی قراری و بی حوصلگی خودشو نشون می دهد .

۵ – عادت رفتاری

خیلی وقت ها کودک در همه مواقع  مثل تلویزیون دیدن و یا بازی کردن ناخن هاشو با دندونش می کنه و می خوره ، که در این صورت این ناخن جویدن برای کودک به صورت یک عادت رفتاری تبدیل شده اشت .

۶ – جلب توجه کردن

گاهی اوقات کودک برای اولین بار ناخنشو داخل دهنش می کنه و وقتی ما می بینیم و سریع به کودک تذکر میدیم که این کار باعث میشه که کودک به خاطر این که توجه والدینشو سمت خودش جلی کنه شروع به ناخن جویدن می کند .

۷ – الگو برداری

گاهی اوقات کودکان از اطرافیان خودش که این عادت رفتاری رو دارن الگو می گیره و شروع به ناخن جویدن می کند .

پیشگیری از ناخن جویدن کودکان

وقتی دلیل ناخن جویدن کودکتون رو متوجه شدید که چه چیزی هست ، نوبت به این می رسه که یاد بگیرید چه جوری از ناخن جویدن کودکان جلوگیری کنید .

۱ – صبور و آروم بون  

وقتی متوجه ناخن جویدن کودکتون می شین ، با داد و فریاد کردن نه تنها ناخن جویدن کودکتون بهتر نمی شه بلکه بد تر هم میشه چون با این کار کودکمون  رو دچار تنش عصبی می کنیم ، پس لازم هست که اون لحظه آرامش خودتون رو حفظ کنید و صبر داشته  باشید .

۲ – شناختن اضطراب کودک

وقتی متوجه شدید که دلیل ناخن جویدن کودکتون استرس و اضطراب هست لازمه که استرس و اضطراب کودکتون رو بشناسید و وقتی اضطراب کودک رو شناختید ، اون وقت هست که می تونید جلوی ناخن جویدن کودکتون رو بگیرید .

۳ – سرگرم کردن کودک و استفاده از انگشتان کودک

وقتی متوجه شدین که کودک ناخن خودشو داخل دهنش کرده سریع بدون این که اشاره ای به ناخن خوردنش کنید انگشتشو از دهنش بیرون بیارید و با کودک شروع به بازی کنید و انگشتان کودک رو مشغول بازی کنید .

۴ – تذکر دادن و تهدید کردن ممنوع

موقعی که می بینید کودکتون داره ناخن هاشو می خوره شروع به تذکر دادن نکنید و کودکتون رو تهدید نکنید که ( اگه دوباره ناخنتو بخوری دیگه پارک نمی برمت و یا اون اسباب بازی که دوست داری رو دیگه نمی دم باهاش بازی کنی ) همین حرف شما باعث می شه کودک دچار تنش عصبی بشه و برای این که خودشو آروم کنه شروع به ناخن جویدن می کند .

۵ – آموزش مدیریت استرس

برای این که کودک بتونه استرس و اضطرابشو مدیریت کنه والدین باید تنفس عمیق و شکمی رو یاد بگیرن و به کودک هم آموزش بدن ، تنفس عمیق و شکمی کمک می کند تا کودک استرس خودشو مدیریت کنه و بتونه آروم بشود .

۶ – مراجعه به پزشک

و اگه همه این کار ها رو انجام دادید و متوجه شدید که این ناخن جویدن برای کودک شما به یه عادت  رفتاری تبدیل شده برای این که از عفونت های احتمالی جلوگیری کنید حتما کودکتون رو به پزشک ببرید .

حرف آخر

برای این که بیشتر در مورد ناخن جویدن کودکان بدونید  یکی دیگه از مقاله های ما که در مورد ناخن جویدن هست رو مطالعه کنید و یا فایل صوتی مادرانه های من رو تهیه کنید و گوش بدهید .

کمی صبر کنید...
1 نظر
  1. ناخن جویدن می گوید

    ممنون از مطلبتون

    کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد