۱۰ راه که کمک می‌کند پدر خوبی برای نوزادمان باشیم

1

۱۰ راه که کمک می‌کند پدر خوبی برای نوزادمان باشیم

فقط کافی است برای چند دقیقه در اتاق بازی بچه‌ها پدر را تنها بگذارید خیلی زود متوجه تفاوت بازی پدر با بچه‌ها در مقایسه با بازی مادر می‌شوید …

بازی پدر بیشتر از نوع بازی فیزیکی با حرکات تند است و ممکن است کودک یا نوزاد را به سمت بالا بیندازد و بگیرد کاری که معمولاً یک مار با نوزادش انجام نمی‌دهد.

زمانی که پدر به بالای سر نوزاد می‌رسد معمولاً با یک هیجان ناگهانی با صدایی بلند کودک را صدا می‌کند به‌طوری‌که در لحظه اول به‌جای شادی ترس در نگاه نوزاد دیده می‌شود و بعد از مکثی نوزاد متوجه نگاه آشنای پدر می‌شود و بازی می‌کند …

 

دراین‌بین مادر مدام می‌گوید:”این‌طوری نه … ” او بارها و بارها توضیح می‌دهد ولی فایده‌ای ندارد و پدر هر بار قوانینی که مادر تعیین کرده را لغو می‌کند …

نتیجه این می‌شود که هر زمان پدر به نوزاد نزدیک می‌شود مادر نگران است و کمتر اجازه می‌دهد نوزاد در هنگام گریه در آغوش پدر بماند. حال‌آنکه ارتباط پدر با نوزاد از همان آغاز تولد بسیار مهم و حساس است.

۱۰ کاری که کمک می‌کند پدر خوبی برای نوزادتان باشید:

۱-مدل بغل کردن بچه:

زمانی که نوزاد را در آغوش می‌گیرید بسیار مهم است که بیشترین تماس بدنی را با نوزاد داشته باشید. سر نوزاد را به سمت چپ سینه‌تان نزدیک کنید درست نزدیک به قلبتان، نوزاد را کاملاً صاف در خط افقی نگیرید بلکه سر کودک نسبت به بدنش بالاتر باشد با یک شیب ملایم، سر بچه به سمت شانه چپ شما باشد.

حالا نوزادتان را به‌آرامی به سمت چپ و راست با حرکت پاندولی تکان دهید در این حالت نوزاد شما احساس راحتی کرده و آرام می‌شود.

معمولاً پدران به‌جای حرکت از چپ به راست، نوزاد را به سمت بالا و پایین تکان می‌دهند که موجب ناآرامی نوزاد می‌شود. حرکت شما باید گهواره‌ای و آرام باشد.

 

۲- شیفت شبانه بگذارید:

نوزاد در طول شب بارها بیدار می‌شود و معمولاً در ۴۰ روز اول تولد علت بیداری کودک ممکن است فقط گرسنگی نباشد که با خوردن شیر آرام بخوابد می‌تواند به دلیل قولنج و یا ناراحتی دیگری باشد. سعی کنید در این مدت برای آرام کردن نوزادتان همسرتان را کمک دهید.

این کار به ارتباط سریع‌تر نوزاد با شما کمک زیادی می‌کند و همسرتان با رغبت بیشتری نسبت به‌روز بچه را به شما می‌سپارد.

۳- نوازش کردن نوزاد را تمرین کنید

هرگاه نوزادتان گریه و بی‌تابی می‌کند اورا در آغوش گرفته و همان‌طور که مشغول آرام کردنش هستید سرش را نوازش کنید و ببوسید. با او به‌آرامی صحبت کنید درحالی‌که در آغوشتان است و صورت شمارا در نزدیک صورت خود حس می‌کند …

بعد از چند بار تمرین راهش را پیدا می‌کنید و بهتر و سریع‌تر می‌توانید نوزادتان را آرام کنید.

۴-نوزادتان را می‌توانید با خود به پیاده‌روی ببرید:

در صورت مساعد بودن هوا نوزاد را با خود به حیاط ببرید و کمی قدم بزنید و با او صحبت کنید.

بچه‌ها هوای تازه را دوست دارند و از پیاده‌روی با شما خوششان می‌آید.

 

۵-راه ارتباطی مخصوص به خود را پیدا کنید:

مثلاً یکی از پدرها دراز می‌کشید و نوزاد را روی شکم خود می‌خواباند البته اگر خودتان هم خواب نمی‌روید که کودک ناگهان بیفتد، این راهی است که به‌خوبی نوزادان از آن استقبال می‌کنند و معمولاً مادران آن را انجام نمی‌دهند.

یا درحالی‌که دراز کشیده‌اید و نوزاد را روی سینه‌تان گذاشته‌اید کف پای نوزاد را ببوسید و با او بازی کنید نوزادتان از این کار خوشش می‌آید و لبخند می‌زند …

 

۶- هرروز زمان بازی داشته باشید:

اگر هرروز یک‌زمان مشخص و کوتاه به بازی با نوزادتان اختصاص دهید خیلی زود نوزادتان هرروز همان زمان به‌سوی شما می‌آید تا با او بازی کنید.

 

۷- در تمیز کردن کودک کمک کنید:

مطمئنم خیلی از شما پدران این کار را دوست ندارید پیشنهاد من این است که کم‌کم شروع کنید و مثلاً لباس نوزاد را شما تعویض کنید و پوشاکش کنید تا همسرتان مطمئن شود که می‌توانید از نوزادتان مراقبت کنید و با خیال راحت نوزاد را به شما بسپارد.

 

۸- در زمان انجام کارها کودک کنارتان باشد:

زمان‌هایی که مشغول تماشای تلویزیون و یا حتی کارهای شخصیتان هستید می‌توانید نوزادتان را در کنارتان بگذارید و با او ارتباط بگیرید. درست مثل همسرتان که تمام‌کارهای خانه را درحالی‌که نوزاد را در آغوش دارد انجام می‌دهد.

 

۹-مراقبت در بیماری‌ها:

زمانی که نوزاد بیمار و بی‌قرار است فقط بهانه مادر را می‌گیرد و در این زمان است که همسرتان واقعاً نیاز به کمک شما دارد. سعی کنید بخشی از کار را کمک کنید مثلاً در پاشویه کودک زمانی که تب دارد به همسرتان کمک کنید.

 

۱۰- در برنامه خواب نوزاد نقش داشته باشید:

به‌صرف اینکه نوزاد قبل از خواب شیر مادر را می‌خورد و می‌خوابد خود را از برنامه خواب نوزاد حذف نکنید سعی کنید نوزاد قبل از خواب حضور شمارا در کنار خود حس کند.

 

و حرف آخر:

ارتباط پدر با نوزاد تأثیر مثبت در روحیه مادر دارد و کمک می‌کند مادر زودتر افسردگی پس از زایمان را پشت سر بگذارد.

 

کمی صبر کنید...
1 نظر
  1. مدیران وب دات کام می گوید

    مقاله بسیار خوبی در زمینه تربیت فرزند بود

    کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد