۵ راه آرام کردن گریه نوزاد

0

برگرفته از مقاله Dr.phil

گریه‌های زیاد نوزاد تازه متولدشده تا روزها والدین جوان را نگران و پریشان می‌کند. آن‌ها با چشمانی خسته از بی‌خوابی‌های شبانه و دل‌شوره و نگرانی از سلامت نوزاد هر راهی را برای آرام کردن نوزادشان امتحان می‌کنند. پدر و مادری جوان در عرض ۳ روز نوزاد را به چند پزشک نشان داده بودند و بازهم به‌سلامتی نوزاد شک داشتند … ” آخه یکسره گریه می کنه می‌ترسم طوریش بشه “. خیلی از ما والدین با گریه روزهای اول تولد فرزندمان گریه کرده‌ایم و اما آیا راه چاره‌ای وجود دارد؟

گریه زیاد و طولانی نوزاد برایش خطرناک است و والدین حتماً نیاز است که او را آرام کنند.

۵ راه آرام کردن گریه نوزاد:

۱-قنداق کردن!!!

[cycloneslider id=”25141″]

احتمالاً خیلی از ما با آن آشنایی داریم و یا درگذشته دیده‌ایم که چطور بچه‌ها را در پارچه‌ای می‌پیچیدند؛ اما الآن سال‌هاست که دیگر ندیده‌ایم که کسی این کار را انجام دهد و حتی بسیاری از پزشکان آن را توصیه نمی‌کنند. من خودم بارها از اطرافیان شنیده‌ام که پزشکان می‌گویند موجب عصبی شدن کودک می‌شود؛ اما …

تحقیقات اخیر در امریکا نشان داده است که قنداق کردن نوزاد در اوایل تولد موجب آرامش رؤیایی در کودک می‌شود؛ و جالب است بدانید که اکثر والدین درکشورهای توسعه‌یافته اروپا و امریکا فرزندان خود را بعد از تولد قنداق می‌کنند. دکتر کارب در ارتباط با پیچیدن کودک در پارچه یا پتو در سایت خود نوشته است: از تحقیقات مدرن پزشکی ممنون هستیم که اهمیت قنداق کردن نوزاد را به فهماند.

اما قنداق کردن نوزاد باید به روشی صحیح انجام شود قنداق کردن باید به‌ملایمت و مهربا-نی انجام شود که احساسی از در آغوش گرفتن را به کودک منتقل کند.

میزان محکم پیچیدن نوزاد نباید به حدی باشد که خطری را متوجه نوزاد کند.

۲-خواباندن کودک به شکم:

در ابتدای تولد نوزاد یکی از دلایل گریه نوزاد رفلکس معده نوزاد بعد از شیر خوردن است. بعدازاینکه نوزاد شیر خوردن را رها کرد او را به‌آرامی به شانه‌تان تکیه دهید به‌طوری‌که شکمش مماس با بدن شما باشد و به‌آرامی پشتش را ماساژ دهید تا آروغ بزند. انجام این کار کمک زیادی به آرام شدن نوزاد می‌کند.

حتی زمانی که نوزاد بیدار است می‌توانید او را به‌صورت دمر بخوابانید به‌طوری‌که سرش به یک سمت باشد و به‌راحتی بتواند نفس بکشد کمک زیادی به رفع دل‌درد نوزاد می‌کند. البته زمانی که نوزاد خواب است حتماً او را به پشت بخوابانید که خطر تنفسی نداشته باشد. رفع رفلکس معده نوزاد می‌توانید با تجویز پزشکتان به نوزاد دارو بدهید تا آرام شود.

برای

۳-شششش

صدای شششش شبیه به همان صدایی است که نوزاد زمانی که در رحم مادر است می‌شنود. شنیدن صدای شششش برای نوزاد آرام‌بخش است و گریه‌اش را کم می‌کند فقط درزمانی که نوزاد گریه می‌کند ممکن است صدای شششش شمارا نشنود در این مواقع لب‌هایتان را به گوش نوزاد نزدیک کنید. آرام تکرار کنید شششش

۴-حرکت پاندولی

حرکت نوسانی کودک با یک ریتم خاص موجب آرام شدن گریه کودک می‌شود. این حرکت عقب و جلو بردن کودک زمانی که روی دستتان خوابیده است شبیه حرکتی است که جنین در شکم مادر دارد. تکرار این حرکت موجب آرام شدن گریه نوزاد می‌شود.

۵-مکیدن:

مکیدن سینه مادر و یا سر شیشه‌ای که نوزاد از آن شیر می‌خورد در زمان گریه زیاد نوزاد موجب آرام شدن نوزاد می‌شود.

 و حرف آخر: لمس نوزاد و تماس بدنی نوزاد با مادر موجب آرام شدن نوزاد می‌شود. او را به خود بچسبانید و نوازشش کنید.

 

 

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد