کودک ۳ساله

0
کودک ۳ تا ۴ ساله چه کارهایی میتونه انجام بده

من یه دختر ۳ ساله دارم و برای این که شاغل هستم وقت زیادی رو در کنار دخترم نیستم ولی در همون زمان کمی که کنارش هستم سعی می کنم که  با هم بازی کنیم تا به دخترم خوش بگذره ، در بین بازی ها متوجه شدم که وقتی از دخترم می خوام که کاری رو انجام بده اصلا توجهی به حرف من نمی کنه و کار خودش رو انجام میده و من  اون لحظه مجبور میشم که بازی رو تموم کنم یا تغییرش بدم و دخترم این بی توجهی رو در موقعیت های مختلف باز هم تکرارکرده و من  میدونم که با عصبانیت و داد و فریاد نمی تونم دخترم رو مجبور کنم کارش رو انجام بده چون جوابی نمی گیرم اصلا یه کودک سه یا چهارساله چه کارهایی باید بتونه خودش انجام بده و من به عنوان یه مادر چه طوری به کودکم آموزش بدم که این کارها رو خودش انجام بدهد .

اهمیت انجام دادن بعضی از کارها توسط کودک سه یا چهار ساله

در این سن کودک دوست داره بعضی از کارها رو به تنهایی انجام بده ، کودک با این کار استقلال رفتاری رو به دست میاره و بعد از انجام دادن کار حتی اگه درست هم انجام نداده باشه باعث حس خوبی در کودک میشه و همین اعتماد به نفس کودک رو بالا میبره و بعد ها از انجام دادن کارهای جدید ترسی نداره ، پس خیلی مهمه که اجازه بدیم کودکان  با نظارت والدین بعضی از کارها رو به تنهایی انجام بدهند .

چگونگی آموزش به کودکان برای انجام کارها

کودکان باید بتونن در سن ۳ تا ۴ سالگی بعضی از کارها رو انجام بدن که در اینجا به بعضی از کارها اشاره می کنیم و به صورت مختصر توضیح می دهیم .

۱ – انجام دادن دستورات ساده

برای اینکه کودک یاد بگیره که دستورات ساده شما رو انجام بده می تونید با قصه گویی به صورت غیر مستقیم به کودک آموزش بدید تا کارهای ساده ای که شما از کودک می خواین رو انجام بدهد .

۲ – توجه کردن به مدت سه تا پنج دقیقه

کودک باید بتونه سه تا پنج دقیقه به شما توجه کنه برای این کار میتونید با بالا و پایین کردن لحن صدا و هیجان دادن به صداتون توجه کودک رو به خودتون جلب کنید .

۳ – کامل کردن پازل های ساده

برای کودکان سه تا پنج سال می تونید پازل های ۴ تکه ای و یا ۵ تکه ای تهیه کنید و یا می تونید خودتون توی خونه با وسایل کاردستی درست کنید و با تکرار کردن کودک یاد می گیره که یه پازل رو کامل کند .

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد:کارت عالی بود عزیزم  

۴ – بالا رفتن از مبلمان به راحتی

خوب اگه کودک شما به راحتی نمی تونه از مبل ها بالا بره می تونید چند تا بالشت و پتو روی هم بزارید و چند تا صندلی رو برعکس بزارید به طوری که شبیه به تونل بشه و به کودک بگید که می خواین دنبال بازی کنید و کودک باید فرار کنه از بالشت و پتوها بالا بره و از تونل عبور کنه و بره توی خونه خودش تا برنده بشه ، روزهای اول این کار برای کودک مشکل هست ولی به مرور به راحتی یاد می گیره که این کار رو انجام بدهد .

۵ – سوار سه چرخه شدن

سوار سه چرخه شدن نیاز به زمان داره تا کودک یاد بگیره چه طوری سوار سه چرخه بشه و یا چه طوری سه چرخه رو حرکت بده پس در این مورد باید صبور باشید .

۶ – ضربه زدن به توپ و پرتاب کردن آن

یه دایره روی دیوار بکشید و یا یه تیکه مقوا رو به صورت گرد قیچی کنید و روی دیوار بزنید و از کودک بخواین که به توپ ضربه بزنه و اون رو به سمت دایره روی دیوار پرتاپ کنه ، این بازی به صورت های مختلف می تونید انجام بدید و این بازی دقت و تمرکز کودک رو هم بالا می برد .

۷ – راه رفتن روی یک خط مستقیم

با نوارهای رنگی روی زمین خط های راست بکشید و یه مکعب رنگی درست کنید و رنگ های مکعب هم رنگ نوار های روی زمین باشه و از کودک بخواین مکعب رو توی هوا بندازه و وقتی روی زمین افتاد روی همان نوار رنگی که مکعب نشون داده راه بره به طوری که پاهاش کاملا روی خط ها ی راست باشه با این بازی کودک هم رنگ ها و هم راه رفتن روی خط مستقیم رو یاد می گیرد .

۸ – توانایی گفتن کلمه های ساده و پاسخ به سوالات کوتاه

با قصه و شعر خوندن کودک رو با کلمه های مختلف آشنا کنید و سعی کنید که از در هر بار قصه خوندن از کلمه جدیدی استفاده کنید و در بین داستان از کودک سوال های ساده بپرسید ، به مرور زمان کودک یاد می گیره که به سوال های شما پاسخ کوتاه بدهد .

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد