کودکان اوتیسم را بهتر بشناسیم.

0

به نام خدا

اوتیسم چیست؟

اوتیسم یک اختلال رفتاری عصبی است که خوشبختانه امروزه نسبت به گذشته مردم از آن اطلاع بیشتری دارند و این مسئله بسیار امیدوارکننده است که با تشخیص زودهنگام آن بتوانیم به بسیاری از این افراد کمک کنیم تا زندگی طبیعی داشته باشند .

کودکان اوتیسم مشکلات ارتباطی ،کلامی دارند و رفتارهای تکراری و علایق خاص دارند .

تشخیص اوتیسم از چه سنی ممکن است ؟

علائم اوتیسم معمولاً از ۹ ماهگی شروع می‌شود ولی در ۲ تا ۳ سالگی کودک کاملاً مشخص می‌شود و در موارد نادر و خفیف آن ممکن است تشخیص آن تا نوجوانی و بزرگ‌سالی ممکن نباشد . ولی بهر حال تشخیص آن در بدو تولد ممکن نیست .

علت اوتیسم :

اوتیسم یکی از انواع بیماری‌هایی است که علیرغم تحقیقات زیاد هنوز علت آن مشخص نشده است عده‌ای از متخصصین علت آن را مشکلات ژنتیک می‌دانند که در اثر اشکال هم‌زمان در ساختار چندین ژن به وجود می‌آید و عده‌ای دیگر آن را مرتبط با عوامل دیگری همچون تغذیه مادر در دوران بارداری و یا سن والدین می‌دانند  . اما هیچ‌کدام از این دلایل به‌طورقطع اثبات نشده‌اند و نمی‌توان آن را دلیل اصلی بیماری دانست .

شیوع بیماری اوتیسم :

میزان شیوع این بیماری از گذشته تا به امروز رو به افزایش بوده است و طی آمار به دست آمده در شهرهای صنعتی و بزرگ نسبت به مناطق روستایی بیشتر دیده‌شده است .

نشانه‌های اوتیسم :

کودکان اوتیسم نشانه‌های خاصی دارند که با توجه به داشتن این نشانه‌ها بهتر است با یک متخصص راجع به کودک صحبت کنید چراکه کودک در ابتدا ممکن است نشانه‌های کمی نشان دهد ولی هر چه بزرگ‌تر می‌شود علائم بیشتری را نشان می‌دهد پس بهتر است با داشتن حداقل نشانه‌ها اقدامات لازم را انجام دهید .

با توجه به این‌که کودک دچار اوتیسم شدید یا خفیف است ممکن است به میزان کم این نشانه‌ها را داشته باشد و یا به میزان زیاد . اما این علائم کاملاً خاص و مشخص هستند و نیاز به توجه دارند .

۱-مشکلات کلامی :

کودکان اوتیسم معمولاً ارتباط کلامی با اطرافیان خود ندارند و یا ممکن است با تأخیر زیاد شروع به حرف زدن کنند .

کودک یک‌ساله اوتیسمی هیچ حرفی نمی‌زند حتی به شکل نامفهوم و در دوسالگی قادر به گفتن جمله یا عبارت دوکلمه‌ای نیست .

اما …

یک کودک اوتیسم ممکن است بعد از شنیدن جمله طولانی شما عیناً آن را تکرار کند بدون اینکه معنی آن را بداند مثلاً کودک دو سال و نیمه ممکن است از والدین بشنود که “لباست رو گذاشتم تو کمد ” و این جمله را بارها و بارها تکرار کند والدین ممکن است خوشحال شوند که فرزندشان چقدر باهوش است که جملات را در این سن تکرار می‌کند اما حقیقت این است که تکرار زیاد جملات در کودکان اوتیسم بسیار شایع است و زمانی که با آن‌ها صحبت می‌کنید هم جملات شمارا تکرار می‌کنند مثلاً به فرزندتان می‌گویید :”بگو مامان بیا ” و او عیناً تکرار می‌کند “بگو مامان بیا “

۲-نداشتن حس مالکیت :

یکی از واضح‌ترین نشانه‌های کودکان اوتیسم این است که آن‌ها خود را به‌عنوان من نمی‌شناسد و خود را به اسم سوم شخص خطاب می‌کنند مثلاً به‌جای اینکه بگویند لباسم را بده می‌گویند لباس مریم را به او بده . کودکان اوتیسم ضمایر را هم به‌درستی استفاده نمی‌کنند و درواقع آن‌ها مالکیت را نمی‌شناسند .

۳-نداشتن ارتباط چشمی :

کودکان اوتیسم به چشمان شما درزمانی که با آن‌ها صحبت می‌کنید نگاه نمی‌کنند و زمانی که لبخند می‌زنید و یا اخم می‌کنید برای آن‌ها تفاوتی ندارد و نسبت به حالت شما عکس‌العملی نشان نمی‌دهند .

۴- توجه به جزییات :

کودکان اوتیسم علاقه خاصی به جزییات دارند مثلاً اگر کوچک‌ترین تغییری در دکوراسیون خانه بدهید بشدت برآشفته می‌شوند و نمی‌توانند بپذیرند .

۵-  خودآزاری

کودکان اوتیسم ممکن است کارهایی انجام دهند که سلامتشان به خطر بیفتد مثلا سرخود را مرتب به دیوار بکوبند و این کار را ادامه دهند .باید همیشه مراقب آن‌ها باشید .

۶-نداشتن یکپارچگی حسی :

کودکان اوتیسم ممکن است در مقابل از نظر حسی بسیار حساس باشند و یا برعکس .

مثلاً ممکن است نسبت به یک محرک دردناک مثل فرورفتن سوزن دردست هیچ واکنشی نشان ندهند و یا برعکس با یک لمس ساده پوست درد شدیدی را حس کنند .

۵-اجتناب از تماس جسمی :

یکی از علائم اولیه اوتیسم این است که کودکان اوتیسمی از همان ماههای اول تولد علاقه‌ای برای آمدن به آغوش والدین نشان نمی‌دهند معمولاً کودکان طبیعی وقتی در آغوش مادر باشند آرامش دارند ولی کودکان اوتیسمی در آغوش مادر بی‌قرارند و وقتی در تخت رها شوند آرام می‌گیرند .

۶-حرکات تکراری بدن :

کودکان اوتیسم علاقه زیادی به تکرار دارند آن‌ها اگر به حال خود رها شوند ممکن است ساعت‌ها به یک‌شکل حرکتی را تکرار کنند مثلاً بدن خود را ساعت‌ها به‌مانند پاندول حرکت دهند .

۷- علاقه به بازی‌های چرخشی :

کودکان اوتیسمی به حرکات چرخشی منظم علاقه دارند آن‌ها ممکن است ساعت‌ها محو تماشای  حرکت چرخشی پنکه شوند .

۸-بازی تکراری :

کودکان طبیعی وقتی با یک اسباب‌بازی سرگرم بازی هستند بعد از دقایقی از آن خسته شده و به دنبال وسیله دیگری برای بازی می‌روند اما کودکان اوتیسم ساعت‌ها مشغول بازی با یک وسیله می‌شوند .

۹- نداشتن لبخند :

کودکان اوتیسمی معمولاً لبخند ندارند .و درکی از احساسات ندارند .

۱۰-عدم درک دیگران

اوتیسم بسته به‌شدت و ضعف آن کودک را به یک فرد درخودمانده و منزوی تبدیل می‌کند و یا ممکن است در حالت ضعیف آن فرد به دلیل اینکه نمی‌تواند دیگران را درک کند هیچ دوست صمیمی ندارد.

درمان اوتیسم 

خوشبختانه برخلاف گذشته که متخصصین این باور را داشتند که کودک اوتیسم درمان نمی‌شود ، امروزه معتقدند که اوتیسم قابل درمان است اگر به‌موقع و قبل از ۵ سالگی تشخیص داده شود از بسیاری جهات می‌توان مهارت‌های ارتباطی و کلامی کودک را بهبود بخشید تا بتواند در آینده از یک  زندگی طبیعی برخوردار باشد .

برای درمان اوتیسم متخصصان از شیوه های درمانی متفاوتی همچون رفتاردرمانی ،تغذیه درمانی ،فزیوتراپی ،بازی درمانی و گفتاردرمانی و یا ترکیبی از دو یا سه راه درمان تواما استفاده می کنند .

توصیه ما به والدین این است که طی مشورت با متخصص کودک وبالا بردن اطلاعات خود راجع به  اوتیسم طرح درمانی متناسب با کودک خود را پیدا کنند .

والدین با شناخت نقاط قوت وضعف کودک خود، همینطور علایق کودک و اینکه به چه مهارتهایی نیاز دارد بهتر می توانند به فرزند خود در رشد مهارتهایش کمک کنند .

توصیه های ما به والدین :

۱-پذیرش واقعیت :

همه ما والدین دوست داریم فرزندان سالمی داشته باشیم  ووقتی متوجه می شویم که کودک ما اوتیسم ویا هر بیماری دیگری دارد   اول قدم پذیرش این واقعیت بجای انکار ان است .

خیلی از خانواده ها بعد از اطلاع از اوتیسم بودن کودک متاسفانه مساله را انکار می کنند و فرصت طلایی کمک به کودک در زیر ۵ سال را از دست می دهند .

۲-حمایت عاطفی :

اطلاع از اوتیسم بودن کودک از نظر روحی ضربه و فشاری عصبی به والدین وارد می کند و باعث به هم خوردن آرامش وانرژی آنها می شود، توصیه ما به پدر ومادراین است که از هم حمایت عاطفی بکنند و در نگهداری از فرزندشان با هم همکاری داشته باشند .

هماهنگ بودن والدین با هم موجب آرامش هر دو خواهد بود .

۳- اطلاع رسانی به دوستان وفامیل

اطرافیان و دوستان خود را در جریان شرایط خاص فرزندتان قرار دهید و اجازه ندهید صحبتها و دخالتهای اشتباه آنها روند درمان فرزندتان را مختل کند .

۴-کسب مهارت :

مراقبت از فرزند اوتیسم نیازبه کسب مهارتهایی دارد .لازم است شما بسیاری ازآموزشها را در منزل به کودک بدهید وبرای اینکار باید آنها را فرا بگیرید .

۵-پشتکار در درمان :

روند بهبود ورشد کودک اوتیسم بسیار کند است پس نیاز به صبوری وپشتکار شما دارد .نباید زود خسته ودلسرد شوید و همیشه پیشرفتهای کوچک فرزندتان را هم ببینید و تشویق کنید .

۶- مقایسه نکنید :

کودکان اوتیسم از نظر شدت اختلال طیف وسیعی دارند یک کودک ممکن است اوتیسم شدید داشته باشد ویکی خفیف ، پس علاوه بر این که فرزندتان را با بچه هایی با رشد طبیعی نباید مقایسه کنید بلکه با کودکان اوتیسم هم نباید مقایسه کنید .

۷-مدارس عادی :

اگر فرزند شما اوتیسم خفیف دارد توصیه ما این است که در مدارس عادی درس بخواند این کار مهارتهای ارتباطی و کلامی او را رشد می دهد .

وحرف آخر :

نگهداری از کودک اوتیسم انرژی و زمان زیادی از والدین می گیرد. پیشنهاد من به والدین دارای کودک اوتیسم این است که برای خود زمان استراحتی در نظر بگیرند ، زمانی کوتاه که فارغ از مراقبت کودک بتوانید استراحت کنید و با انرژی مضاعف به زندگی روزمره ادامه دهید .

موفق باشید .

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/کودکان_اوتیسم_را_بهتر_بشناسیم..pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد