کنترل کودکان شیطون در دید و بازدید عید

0

عید پارسال که  خونه خواهرم برای عید دیدنی رفته بودیم خواهرم برای بچه ها شکلات آورد کودک من هم چند تا شکلات برداشت و خورد بعد یهو دیدم کودکم دست های کثیفش رو به مبل ها کشید قشنگ جای انگشت هاش روی مبل موند سریع خواهرم رو نگاه کردم دیدم که فقط داره نفس عمیق میکشه خوب حق هم داشت آخه مبل هاشو تازه عوض کرده بود اونم رنگ روشن ، سریع خواهرم رو به حرف گرفتم تا حواسش رو پرت کنم موفق هم شده بودم ولی هنوز چند لحظه نگذشته بود که بچه ها شروع کردن به روی مبل ها پریدن ، از این مبل می پریدن می رفتن روی اون یکی مبل یعنی اون لحظه قیافه خواهرم دیدنی شده بود خیلی خودشو کنترل می کرد که چیزی نگه من اگه جای خواهرم بودم شاید به جای آه کشیدن یه کتک مفصل هم می زدمشون .

شیطنت چیست ؟

اصلا شیطنت چیه ؟ هر کاری که کودک انجام بده که ما بزرگ ها دوست نداشته باشیم  مثل ( بازی کردن  ، گوش ندادن به حرف پدر و مادر ، به هم ریختن خونه با توپ و . . .) همه این کار ها رو ما بزرگتر ها اسمش رو شیطنت می ذاریم .

اهمیت شیطونی نکردن کودکان در مهمونی

از اون روز که کودکم خونه خواهرم این قدر شیطونی کرد همراه خودم به مهمونی نبردم و سعی کردم که خودمون به مهمونی بریم برای من خیلی مهمه که کودکم آداب مهمونی و عید رو یاد بگیره و بتونه اون آداب رو رعایت کنه و از این طریق روابط اجتماعی کودکم هم خوب بشه  . خواهرم که غریبه نبود ولی جا های دیگه که می ریم از کار های کودکم خیلی خجالت می کشم .

پیشگیری از شیطنت کودکان در دید و بازدید عید

در یکی از مهمانی ها بودیم که یکی از دوستام علت نبودن کودکم رو از من پرسید و وقتی مشکلم رو فهمید توصیه هایی به من کرد که بعد از انجام دادنشون به نتیجه رسیدم  و تا اونجایی که می تونستم جلوی شیطنت کودکم رو گرفتم  .

۱ – مراقب کودک خود باشید .

دوستم می گفت وقتی به مهمونی می رید باید حواستون به کودکتون باشه چون به خاطر کوچیک بودنش کنجکاو هست و دوست داره همه چیز رو ببینه مخصوصا اگه جایی برید که محیط اونجا برای کودکتون ناآشنا باشه و براش تازگی داشته باشه پس مراقب باشید تا دست به وسایل نزند .

۲ – آداب مهمانی رفتن را به کودک آموزش دهید .

همچنین با بازی هایی که در طول روز با کودک انجام میدی مثل خاله بازی و یا نمایشی که با هم اجرا می کنید رسوم و آداب مهمونی رو به کودک آموزش داد و یک بار نقش مهمان بد رو بازی کن و یک بار نقش مهمان خوب رو بازی کن و با این کار به کودک نشون دادی که چه کار هایی درسته و چه کار هایی نا درسته و نباید انجام بدهد .

۳ – کودک را تشویق کنید .

وقتی به کودک آموزش های لازم برای مهمونی رفتن رو دادی و در مهمونی همه اون موارد را رعایت کرد کودک رو تشویق کنی که کارش خیلی خوب بوده و شما این رفتارش رو دوست داشتید .

۴ – دید وبازدید های طولانی ممنوع

کودک از یه جا نشستن و شیطنت نکردن اونم برای مدت طولانی خوشش نمیاد برای همین دید و بازدید عید رو تا جایی که می تونی مدتش رو کوتاه کن و یا بعد از دید وبازدید کودک رو به پارک ببری تا بتونه با خیال راحت شیطنت کند .

۵ – در مهمانی ها حواستون به کودک و هم بازی هایش باشد .

وقتی به مهمونی می رید باید حواستون باشه که اگه کودک هم سن کودک شما رو دارن و در اتاق دارن بازی می کنن باید حواستون باشه چون بچه ها وقتی تنها باشن بازی های خطرناکی انجام میدن یا به خاطر اسباب بازی با هم دعوا می کنن پس به هیچ عنوان کودک رو به حال خودش رها نکنید .

۶ – اسباب بازی به همراه داشته باشید .

یه چیز دیگه که از بهانه گیری و شیطنت کردن کودکان در مهمونی جلوگیری می کنه اسباب بازی هست حتما یه دونه اسباب بازی برای این جور موارد همراهمون باشد .

۷ – هرگز از میزبان دلگیر نشوید .

اگه میزبان به کار های کودکتون اعتراض کرد نباید از میزبان ناراحت بشید و سعی کنید کودک رو آروم کنید .

۸ – در حضور دیگران از کودک بدگویی نکنید .

بچه ها دوست دارن در میان بقیه ازشون تعریف کنید که چه قدر بچه خوبی هست و چه کار هایی رو می تونه انجام بده با این حرف ها بچه تمام سعی خودشو می کنه تا کار بدی رو انجام نده ولی اگه از کار های بدی که انجام داده حرف بزنید کودک کار بد خوشو دوباره و دوباره تکرار می کنه و براش مهم نیست که بقیه با کار هاش اذیت بشوند .

۹ – اخطار قبلی ندهید .

هیچ وقت به کودک قبل از مهمونی رفتن تذکر ندید که نباید روی مبل بپری نباید دست های کثیفت رو به وسایل بزنی و نباید های دیگه که اگه کودکتون یادش هم نباشه شما با این تذکر به یادش آوردید .  

 

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد