چگونه کودکم را برای واکسن آماده کنم ؟

0

چگونه کودکم را برای واکسن آماده کنم ؟

دوسال اول زندگی کودک همراه با دفعات زیادی واکسن زدن است و وقتی به زمان واکسن کودک نزدیک می شویم استرس و نگرانی به سراغ والدین می آ ید .” وای دوباره واکسن ” خیلی از مامانا ی عزیز نگران بی تابی های کودک در موقع واکسن زدن و بعد از اون هستند اما مطمئنا همه می دانیم که واکسناسیون بخش مهمی از سلامت کودک ما رو در آینده تضمین می کند وباید طبق برنامه تعیین شده به مراکز بهداشت و درمان مراجعه و واکسن کودک را بزنیم .

کودک از تولد تا ۱۸ ماهگی ۶ دوره تزریق واکسن در برنامه دارد و بعد از آن یک واکسیناسیون ۶ سالگی است که همزمان با رفتن کودک به مدرسه انجام می شود .

قبل از تزریق واکسن کودک چه کار کنیم :

۱-اولین کار این است که به عنوان والدین استرس و نگرانی خود را کنترل کنیم و اجازه ندهیم کودک متوجه نگرانی زیاد ما شود و نا آرامی کند . اگر جز آن دسته ازپدر ومادرانی هستیم که خودمان هنوز نسبت به تزریق آمپول حساس هستیم و دچار اضطراب می شویم بهتر است در از قبل از پدربزرگ یا مادر بزرگ و یا هر شخص نزدیک دیگری که کودک با او احساس راحتی دارد بخواهیم در هنگام واکسن کودک ما را همراهی کند و در حین تزریق واکسن ما در اتاق نباشیم بهتر است ولی در غیر این صورت بخصوص مادران عزیز  سعی کنید حتما در هنگام واکسیناسیون کودک در کنارش باشید حضور شما مایه آرامش فرزندتان است .

۲-قبل از رفتن برای تزریق واکسن از پزشک کودک در مورد آن واکسن اطلاعات بگیرید تزریق بعضی از واکسنها همراه با تب و یادرد زیاد وبی قراری کودک است و در صورت تجویز پزشک ۲ ساعت قبل از تزریق واکسن به کودک داروی تب بر بدهید .ولی بعضی از واکسنها برای کودک مشکلی ایجاد نمی کند مثل MMRکه در یک سالگی تزریق می شود و نیازی به مصرف داروی قبل از آن برای کودک نیست .

۳-چیزی که وجودش برای کودک آرام بخش است مثلا یک اسباب بازی خاص که کودک با آن سرگرم می شود با خود همراه داشته باشیم تا بعد از تزریق واکسن کودک با آن بازی کند و آرام شود .۴-اگر کودک از پستانک یا شیشه شیر استفاده می کند آن را با خود به همراه داشته باشیم تا در صورت بی تابی کودک بعد از تزریق از آن برای آرام کردن کودک استفاده کنیم .

در زمان تزریق واکسن چه کار کنیم ؟

۱-پدر و مادر سعی کنید در هنگام انجام واکسن کودک هر دو حضور داشته باشید مخصوصا پدران عزیز این همراهی را با مادر و کودک داشته باشند و به آنها آرامش دهند .

۲-در زمانی که منتظر هستید تا نوبت واکسن زدن کودکتان شود سعی کنید کودک واکسن زدن کودک قبلی رانبیند چون دیدن گریه و بی تابی کودکان دیگر موجب نا آرامی وگریه کودک شما قبل از تزریق می شود .

۳-در هنگامی که کودک در خواب است اجازه ندهید به کودک واکسن بزنند . بگذارید کودک بیدار شود و یا به آرامی او را بیدار و سرحال کنید بعد واکسن بزنید . واکسن زدن کودک در خواب موجب ترس و اضطراب کودک می شود .

۴ –در حین واکسن زدن صورت کودک را به سمت خود بگیرید و با حرف زدن با او آرامش کنید .

بعد از تزریق واکسن چه کار کنیم ؟

۱-پنبه ای که بر روی جای واکسن گذاشته شده است را چند لحظه ای روی پای کودک فشار دهید ولی از ماساژدادن و یا حرکات دورانی بر قسمت واکسن زده شده بپرهیزید .

۲-سعی کنید بعد از واکسن چند دقیقه ای در مرکز بهداشت بمانید تا مطمئن شوید حال کودک خوب است

۳-کودک معمولا بعد از تزریق واکسن گریه و بی تابی می کند سعی کنید قبل از ترک مرکز بهداشت در جایی آرام بنشینید و کودک را در آغوش بگیرید و با شیر دادن او را ارام کنید .

۴ -از اسباب بازی که با خود به همراه اورده اید برای آرام کردن کودک استفاده کنید .

۵-قبل از ترک محل در مورد کارهای که برای آرام کردن درد کودک باید انجام دهید از مسئول آنجا سوال کنید ، اینکه آیا لازم است به کودک استامینوفن بدهید یا نه و یا آیا روی پای کودک حوله گرم بگذارید یا نه

۶- تاریخ واکسن بعدی کود ک را بپرسید و در کارت مراقبتهای کودک بنویسید .

۷-در صورت تب شدید و یا مشاهده  علائم شدید وغیر معمول در کودک حتما به پزشک مراجعه کنید .

حرف اخر اینکه اگر کودک در زمانی که برای واکسیناسون او مشخص شده است دچار بیماری بود حتما با پزشک متخصص درمورد واکسن زدن در این شرایط مشورت کنید . البته معمولا سرما خوردگی و یا اسهال خفیف مانع واکسن زدن کودک در موقع اش نیست ولی در صورت داشتن تب با هماهنگی و مشورت با پزشک واکسن کودک با تاخیر وبعد از بهبودی کودک تزریق می شود .

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/چگونه_کودکم_را_برای_واکسن_آماده_کنم_؟.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد