چگونه کودکانی شاد تربیت کنیم ؟

0

وقتی بچه ها رو می بینم که دنبال همدیگه می کنند و با صدای بلند میخندند و یا در گوشی حرف میزنند و با صدای بلند میخندند منم ناخودگاه همراه اونها میخندم شاید برای شما هم پیش اومده باشه خنده هایی از ته دل ولی بی دلیل .خیلی دوست دارم بچه من هم همین جوری بخنده و شاد باشه که لبخند روی لبای بقیه بیاره و بقیه رو هم شاد کند .

شاد بودن کودک به چه معناست ؟

خیلی از پدر و مادرها برای اینکه بچه هاشون رو شاد کنند شهر بازی میبرنشون ،هدیه بهشون میدهند در صورتی برای اینکه بچه ها رو شاد کنیم نیاز به خرج کردن زیاد نداره .  کاری که کودک احساس شادی داشته باشه رو میتونیم انجام بدهیم و این احساس شادی رو در رفتار های کودک می تونیم ببینیم .

نیاز به شادی چقدر برای کودکان ضروری است ؟

کودک ما همان طور که به آب ، غذا و پوشاک نیاز داره به چیزهای دیگری هم نیاز داره که خیلی کم مورد توجه ما والدین هست . نیاز به شاد بودن تاثیر خیلی زیادی در رشد و شخصیت کودک ما دارد . کودکانی که شاد هستند از نظر جسمی و روحی از سلامت بیشتری برخوردارند و نسبت به بقیه موفق تر هستند .

چگونه کودکانی شاد تربیت کنیم ؟

۱ – با فرزندان به بازی بپردازید .

وقتی که یه زمان رو برای با کودکم بودن اختصاص میدم و با هم بازی میکنیم با صدای بلند شعر می خونیم نقاشی میکشیم احساس میکنم کودکم خیلی خوشحاله و علاوه بر کودکم خودم هم خیلی خوشحال میشم . و کودک من تا چند روز خاطره اون بازی رو تعریف میکنه و به همون اندازه هم می خنده و شاد میشود .

۲ – با صدای بلند بخندید .

همون طور که با کودکم نقاشی میکشم و یا کاردستی درست میکنم صدای حیوانات رو تقلید میکنیم و با صدای بلند میخندیم و یا  یه خاطره خنده دار تعریف می کنیم و با هم میخندیم .

۳ – کمک کردن و حمایت کردن را به کودک بیاموزید .

چند روز پیش که واسه کودکم یه اسباب بازی جدید خریدم ازش خواستم که اسباب بازی هایی که دیگه باهاشون بازی نمی کنه و قدیمی شده رو هدیه بده به کسایی که نیازمند هستند با این کارم کمک کردن و حمایت کردن رو به کودکم آموزش دادم .

۴ – در تشویق فرزندتان خلاق باشید .

وقتی کودکم کاری رو انجام میده هم خودش رو و هم کاری که انجام داده رو تشویق می کنم وقتی این کار رو انجام میدم احساس می کنم که کودکم از این کار من خیلی شاد میشه و دوباره تلاش میکنه که کار خوب و درستی رو انجام بده تا مورد تشویق من قرار بگیرد .

۵ –  امکان نو آوری را به کودک بدهید .

کودک من خیلی دوست داره برای من کتاب بخونه هر چند که کودکم نمیتونه بخونه ولی از روی شکل ها برای من داستانش رو تعریف می کنه  واسه همین وقتی دارم آشپزی میکنم یا به گلدون ها آب میدم ازش می خوام واسم کتاب بخونه با این کارم کودک من احساس شادی میکنه و اعتماد به نفسش بیشتر می شود .

۶ – از خوب غذا خوردن کودکتان اطمینان داشته باشید .

کودک من وقتی گرسنه باشه خیلی بهانه گیر میشه و با کوچیکترین چیز گریه میکنه بنابراین در میان وعده ها سعی میکنم از چیز هایی استفاده کنم که مقوی باشه و فقط این که شکم کودکم رو پر کنه نباشه . پس همیشه سعی می کنم که حتما  بین وعده های اصلی ، میان وعده های مقوی هم برای کودکم در نظر بگیرم با این کارم کودکم سرحال تر و سالم تر هست و انرژی بیشتری برای بازی داره و در بازی هایی که میکنه بیشتر می خنده و شاد میشود .

۷– لبخند بزن

وقتی از سرکار میرم خونه خیلی احساس خستگی میکنم در همون لحظه کودکم با سرعت خوشو داخل بغلم پرت میکنه خوب اون لحظه من  خودمو کنترل می کنم  و با لبخند و محبت ازش پذیرایی می کنم و میبوسمش با این کارم به کودکم میگم که تو برای من خیلی مهم هستی و خیلی دوستت دارم هر چند که خسته باشم ولی برای با تو بودن همیشه وقت دارم و خسته نیستم .

۸ – با دقت به حرفهای کودکتان گوش دهید .

بعضی وقت ها کودکم خیلی حرف میزنه اون لحظه هر کاری دارم رو میزارم کنار وبه حرف های کودکم گوش می کنم اون لحظه من کار خاصی انجام نمیدم فقط دارم گوش میکنم و بعضی جاها حرف های کودکم رو تایید میکنم و با حرفهاش میخندم . اون موقع هستش که با کار من کودکم احساس شادی میکنه و شاد میشود .

۹ – ایده آل گرایی محض را کنار بگذارید .

امروز از کودکم خواستم اسباب بازی هایی که ریخته زمین رو جمع کنه وقتی این کار رو انجام داد دیدم  یکی از اسباب بازی هاشو جمع نکرده به کودکم یاد آوری کردم که یکی از اسباب بازی هاتو یادت رفته جمع کنی . خودم جمع نکردم اگه این کار رو میکردم در واقع این حرف رو به کودکم میگفتم که تو کارت رو درست انجام ندادی با این کارم اعتماد به نفس کودکم میومد پایین و دیگه اون احساس شاد بودن رو ندارد .

۱۰ – به کودکتان یاد بدهید مشکلاتش را حل کند . 

امروز کودک من داشت با اسباب بازی هاش بازی می کرد که ولی نمی تونست پازل ها رو کنار هم بزاره وقتی منو صدا زد کنارش نشستم و مشکلشو و راه حلی که میتونه این مشکل رو حل کنه پرسیدم و یه کوچولو راهنماییش کردم و گفتم من همین جا هستم و اگه بازم به کمکم نیاز داشتی صدام بزن . راهنماییش کردم و مشکلش رو خودم حل نکردم ای کار من باعث میشه کودکم یاد بگیره که خودش مشکلش رو حل کند .

۱۱- به فرزندتان فرصت هایی دهید تا خود را نشان دهند .

بعضی اوقات نیاز نیست حتما یه کار خاصی رو انجام بدیم که کودکمون شاد بشه همین که وقتی کودک در کارهای خونه میخواد به ما کمک کنه ما این اجازه رو به کودکمون بدیم و یا وقتی داریم حرف میزنیم کودک همون لحظه میخواد یه چیزی رو بگه این فرصت رو بهش بدیم وقتی که این اجازه رو به کودک دادیم بعد از این که حرفش رو زد اگه دقت کنید یه خنده میکنه این کار باعث میشه هم کودک شاد بشه و هم اعتماد به نفسش افزایش پیدا کند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد