چگونه والدین استرس امتحان فرزندشان را کم کنند؟

1

چگونه والدین استرس امتحان فرزندشان را کم کنند ؟

 

بچه ها معمولا همراه با امتحان سطحی از استرس را تجربه می کنند . امتحان و نمره از همان سالهای اول مدرسه همراه با ترس و نگرانی برای  کودکان است .

در بین دانش آموزان تعدادی بسیار سخت کوش و درسخوان هستند که در روز امتحان نتیجه خوبی نمی گیرند و این مشکل در هر رده سنی و هر مقطع تحصیلی دیده می شود .

و بعد از این استرس و اضطراب امتحان معمولا بچه ها بدلیل نمره خوبی که در درس نمی گیرند وارد دوره افسردگی می شوند .

 

علایم استرس امتحان :

تاثیرات استرس امتحان از فردی به فردی دیگر ممکن است متفاوت باشد ، در بعضی به شکل تاثیرات جسمی نمایان می شود و یا بعضی تاثیرات روحی و روانی و یا احساسی

      -سردرد

      -سرگیجه

      -دل درد و حالت تهوع

      -احساس سرما

      -دستان سرد و عرق کرده

      -تنگی نفس

      -کاهش تمرکز

      -کاهش دقت

      -فراموشی

      و…

این حالتها ممکن است از قبل از امتحان شروع شوند و یا درست در زمان امتحان کودک آنرا تجربه کند.

اما ما به عنوان والدین در زمان امتحانات می توانید به فرزندمان کمک کنیم تا استرس کمتری را تجربه کند .

 

۵ راهی که ما والدین می توانیم استرس امتحان بچه ها را کم کنیم :

۱-مراقبت نشانه ها و علایم استرس در فرزندمان باشیم :

دیدن نشانه های استرس در فرزندمان زنگ هشداری برای ما والدین است اگر می بینیم که فرزندمان علارغم اینکه در خانه به همه سوالت خوب جواب می دهد ولی در مدرسه نمره پایینی می گیرد، میزان استرس فرزندمان را بررسی کنیم و از او بخواهیم در مورد حالات و احساسش در زمانی که امتحان دارد با ما گفتگو کند . گاهی ممکن است متوجه شویم که فرزندمان درزمان امتحان بیش از اندازه دچار استرس می شود و به نوعی حملات شدید عصبی را تجربه می کند در این زمان حتما باید از یک روانناس کمک حرفه ای برای حل مشکل فرزندمان بگیریم .

 

۲-تشویق کنید بدون اینکه استرس را در آنها بوجود بیاورید :

گاهی اوقات تشویق زیاد کودک در هنگام گرفتن نمرات بالا ، برای کودک نوعی فشار روانی ایجاد می کند . فرزند شما متوجه انتظارات شما از خودش می شود و ممکن است مدام نگران این مساله باشد که اگر نتیجه خوب نگیرد شما از او راضی نخواهید بود . پس انتظاراتتان را از بچه ها در حد متعادل و متناسب با توانایی های آنها نگاه دارید .تا احساس تنش و فشار کمتری داشته باشند .

۳-به موضوعاتی غیر از درس توجه کنید :

در زمان امتحانات فرزندتان سعی کنید صحبتهای شما با فرزندتان فقط حول محور درس و امتحان نباشد . صحبت در مورد ورزش ، تفریح و… و هر چیز دیگری که کمک می کند فرزند شما از فکر و نگرانی امتحان رها شود تاثیر زیادی در پایین آمدن استرس او دارد .

 

۴-هر بچه ای منحصر به فرد است :

مقایسه بچه ها با هم به خصوص در زمان امتحان موجب بالا رفتن استرس امتحان در فرزندتان می شود . باورداشته باشید که او یک شخصیت منحصر به فرد است با ویژگیهایی خاص خودش ، او را همینطور که هست دوست داشته باشید تا او به آرامش درونی برسد .

 

 

۵- راه صحبت کردن را باز بگذارید :

یادتان باشد همیشه پذیرای گفتگوبا فرزندتان باشید یکی از چیزهایی که استرس امتحان کودک را پایین می آورد یک صحبت آرام و بی دغدغه است با کسی که دوستش دارند .

و حرف آخر

همیشه در دسترس فرزندتان باشید .

کمی صبر کنید...
1 نظر
  1. کوادکوپتر می گوید

    متشکر از محتوای مفید سایتتون سال خوبی رو براتون آرزومندم

    کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد