چگونه با رفتار بی احترامی بچه ها برخورد کنیم؟

0

می خواستیم به مهمونی بریم ولی کودکم دوست نداشت بیاد و می خواست بازیشو ادامه بده بلاخره هر طور بود مهمونی رفتیم به غیر از ما چند نفر دیگه هم بودن اونا هم بچه کوچیک هم سن کودک من داشتن کودک من وقتی بچه های دیگه  رو دید  ناراحتیشو فراموش کرد و رفت با بچه ها شروع به بازی کرد موقع شام داشتیم شام می خوردیم و همین طوربا هم دیگه حرف می زدیم که دیدم کودکم دهنش که ماستی شده بود رو به آستین مانتوی من زد اون لحظه خیلی ناراحت شدم و اخم کردم ویه چشم غره به کودکم رفتم ولی کودک من در جواب زبونشو واسم بیرون آورد . و بعد از چند لحظه گفتم درست غذاتو بخور ولی چشم غره واسم در آورد .

بی احترامی چیست ؟

گاهی اوقات کودکان رفتار بی ادبانه ای که اصلا مناسب نیست رو از خودشون نشون می دهند که باعث عصبانی بودن والدین می شود .

دلایل بی احترامی کودکان به والدین

وقتی که به خونه برگشتیم وقتی همه خواب رفتن خیلی فکر کردم که دلیل این کار های کودکم چیه و یا این کار ها رو از کجا یاد گرفته وقتی که داشتم از لحظه ورودمون به خونه دوستم تا وقتی بر می گشتیم رو توی ذهنم مرور می کردم و متوجه شدم که موقع شام خوردن وقتی کودکم دهن ماستیشو به آستین مانتوی من زد من ناراحت شدم ، اخم کردم و چشم غره به کودکم رفتم وقتی خیلی خسته هم باشم زیاد اخم می کنم و با کوچیکترین صدایی عصبانی میشم حالا متوجه شدم کودک من همه حرکت های من رو تقلید می کرد و در زمان های مختلف اون رفتارها و حرکت ها رو انجام می داد .

راه کارهای برخورد با بی احترامی کودک

۱ – توجه نشان دادن به رفتار کودک

اگه در مهمونی من به جای این که تمام حواسم رو به دوستم بدم و با دوستم حرف بزنم به کودک خودم هم توجه می کردم کودک من برای جلب توجه من  این کار رو انجام نمی داد .

۲ – نخندیدن به کار زشت کودک

وقتی کودک من اون لحظه دهنشو به آستین مانتوی من زد و اگه ما به این کارش می خندیدیم یعنی با این کارش موافق بودیم وکارش رو تایید می کنیم همین خندیدن باعث میشه که تشویق بشه دوباره و دوباره کارش رو ادامه بدهد .

۳ – آموزش بیان احساسات

باید به کودکم آموزش بدم که وقتی ناراحت هست به من بگه که از چه چیزی ناراحت شده نه این که رفتارهایی که بقیه بچه ها و یا ما انجام می دیم رو انجام بده حتی من خودم هم باید یاد بگیرم که احساسم رو از رفتار هایی که کودکم انجام میده بهش بگم .

۴ – مقایسه نکردن کودکان با هم

وقتی کودک من اون رفتار زشت رو انجام داد و اگه کودکم رو با بچه هایی که اونجا بودند مقایسه می کردم کودکم بیشتر عصبانی می شد رفتار زشتش رو بارها تکرار می کرد .

  ۵ – ثابت قدم بودن

روز بعد از مهمونی با کودکم در مورد رفتار زشتش حرف زدم و برای کودکم توضیح دادم که چون این رفتاری که انجام داده خیلی زشت بوده رفتن به پارک براش حذف میشه و اگه این رفتارش روتکرار نکنه هفته آینده اون رو به پارک می برم . اون لحظه هر چقدر که گریه کرد و معذرت خواهی کرد قبول نکردم که اونو پارک ببرم.

 ۶ – پاداش در نظر گرفتن برای کار خوب

چند روز از مهمونی می گذشت که متوجه شدم کودک من دیگه اون رفتار زشت رو انجام نمیده و وقتی از چیزی ناراحت میشه احساسش رو به من میگه برای همین برای کودکم یه هدیه کوچیک گرفتم با این کارم به کودکم نشون دادم که رفتارخوبش رو تایید می کنم و براش هدیه می خرم ولی برای  رفتار زشت هدیه ای نمی خرم  برای همین کودک من سعی می کنه از رفتار  های زشتش کم کنه و رفتارهای خوبش رو زیاد کند .

 ۷ – دادن مسئولیت به کودک

و تصمیم گرفتم وقتی به خرید می ریم مسئولیت های کوچیکی رو به کودکم بدم با این کارم هم به کودکم توجه کردم و همین طور کودکم رو مشغول کاری کردم تا بیکار نباشه و برای جلب توجه من نتونه از خودش رفتار های زشتی رو انجام بدهد.

 ۸ – به جای سوال پرسیدن از کودک با او حرف بزنیم .

وقتی کودک من اون رفتار زشت رو انجام داد باید به جای این که به کودکم بگم ( چرا این کار رو کردی ؟ ) باید می گفتم ( کار تو اشتباهه لطفا دیگه این کار رو انجام نده عزیزم )

 ۹ – کمک کنید تا کودک رفتارهای خوب را بشناسد و آنها رو انجام بدهد .

و همین طور می تونم با کمک بازی های عروسکی و نمایشی به کودکم رفتار های خوب رو آموزش بدم تا رفتار های خوب رو بشناسه و اونها رو انجام بدهد.

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد