چطور والدین بهتری باشیم

1

 

چطور والدین بهتری باشیم

 

امروزه با وجود مشغله زیاد والدین ، سپردن بخشی از تربیت کودک به پرستار و مهد کودک ها ، مشکلات رفتاری بیشتری نسبت به نسل قبل در بچه ها دیده می شود . و هر بار که ما درگیر رفتارهای نادرست بچه ها می شویم شروع به سرزنش خود می کنیم :”تقصیر منه که نتونستم در کنارش باشم وگرنه اینطور نمی شد ” و بسیاری از عذاب وجدانهایی که مادران به خصوص مادران شاغل درگیر آن هستند .

و اما با همه این مشغله هایی که داریم ما :
چطور می توانیم والدین بهتری باشیم :
۱۰ راهی که کمک می کند والدین بهتری بشویم :

۱-در دسترس باشید

در زندگی هر کودکی لحظاتی وجود دارد که در آن لحظات نیاز بیشتری به حضور والدین در کنار خود دارد مثل اولین روز مدرسه ، اولین مسابقه و… سعی کنید در این زمانهای بخصوص در کنار فرزندتان باشید و موجب آرامش خاطرش شوید .

۲-زمانهای باهم بودن خانوادگی داشته باشید :

زندگی های شلوغ امروزی باعث شده زمانهایی کمی اتفاق بیفتد که اعضای خانواده بدون هیچ مانعی دور هم جمع شوند و راجع به اتفاقات روزمره صحبت کنند .

سعی کنید حداقل هفته ای یکبارهمه با هم در خانه برنامه ای داشته باشید که در آن از موبایل و تلویزیون و… خبری نباشد فقط به صحبتهای همدیگر گوش کنید و به احساسات هم توجه کنید .

 

۳-اختصاص زمانهای جدا برای هر کودک :

اگر شما بیشتر از یک کودک در خانه دارید یادتان باشد باید در هفته برای هر کدام بطور جداگانه زمان اختصاص دهید . مثلا ممکن است به پسرتان در تمرین فوتبال کمک کنید و یا برای دخترتان یک پیاده روی و یا خرید دو نفره ترتیب دهید .

اختصاص زمان برای هر کودک به طور جداگانه کمک می کند فرزندتان بتواند بسیاری از حرفها و مشکلاتش را با شما در میان بگذارد .

 

۴-شوخی کنید :

نیازی نیست در ارتباط با فرزندتان همیشه یک پدر یا مادر جدی باشید . گاهی با بچه ها شوخی کنید ، بخندید و خاطرات خوب بسازید .

 

۵- ارتباط صادقانه بسازید

در ارتباط با بچه ها راستگو باشید . هر گونه دروغ ،بدقولی به ارتباط با بچه ها آسیب می زند و بچه ها دیگر به شما اعتماد نخواهند کرد .

 

۶-تمرین کنید شنونده فعال باشید :

در ارتباط و گفتگوی با بچه ها گاهی به نظر خیلی سخت می رسد که وقتی ما راه حل مشکل فرزندمان را می دانیم در گفتن و جواب دادن به بچه ها عجله نکنیم . اجازه دهیم فرزندمان همه حرفهایش را بزند .

در هنگام گوش دادن به کودک کاملا به او توجه کنید و ارتباط چشمی برقرار کنید اینکار فرزندتان را مطمئن می کند که به او گوش می هید

 

۷-در هنگام انجام تکالیف کودک دوستانه رفتار کنید :

در هنگام کار کردن با بچه ها قاطع ، منصف و صمیمی باشید .

 

۸-هنگام صحبت با بچه ها آرام باشید :

گاهی به نظر می رسد حفظ خونسردی در برخورد با بچه ها بسیار مشکل است تمرین کنید که چگونه می توانید آرامش خود را در برخورد با بچه ها حفظ کنید . آرام بودن در صحبت کردن با بچه ها موجب ارتباط محکمتر بین شما و بچه ها می شود

 

۹-انعطاف پذیر باشید :

در طول سالهای بزرگ شدن بچه ها ، تغییرات زیادی می کنند . قوانین و رفتارهای شما نیز باید قابل تغییر باشند تا بتوانید ارتباط با فرزندتان را حفظ کنید .

۱۰-از بچه ها مشورت بخواهید :

سعی کنید در همه کارهای مربوط به خانه با بچه ها مشورت کنید . نه به این معنی که حتما نظر انها را بپذیریدنظرخواستن از بچه ها موجب بالا رفتن  اعتماد به نفس فرزند شما می شود و ارتباط والد و فرزندی شما را بهبود می بخشد .

کمی صبر کنید...
1 نظر
  1. فایل مارکت می گوید

    ممنون خیلی متوجهم کرد

    کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد