چرا بچه ها با هم دعوا می کنند؟

1

چرا بچه ها با هم دعوا می کنند ؟

 

 

بچه ها مدام در خانه دعوا می کنند و والدین می پرسند چکار کنند که درگیری بچه ها کمتر شود .

خواهر و برادرها هر روز مدام دعوا می کنند و گاهی همدیگر را کتک می زنند و والدین خسته از جدا کردن آنها از هم و میانجی گری کردن بین بچه ها به دنبال راهی برای پایان دادن این درگیریها هستند .

علت دعوای بچه ها :

دعوای بین خواهر وبرادرها بسیار معمول است .زمانی که آنها احساس می کنند که موقعیت ناعادلانه است و شرایط به نفع دیگری است واکنش نشان می دهند و می خواهند که خودشان نیز شرایط مشابهی داشته باشند مثلا اگر یک اسباب بازی محبوب در خانه دارند خواهر و برادرها برای بازی با ان همیشه با هم دعوا می کنند . یا هیچکدام برای بازی به سمت آن نمی روند و یا اگر یکی از بچه ها به سمت آن رفت دیگری نیز همان موقع آن را می خواهد و دعوا شروع می شود …

و یا وقتی بچه ها سعی دارند ثابت کنند که حق با خودشان است وقتی دارند با والدین صحبت می کنند و می خواهند آنها را متقاعد کنند که حق با خودشان است نه خواهر یا برادرشان ، دوباره دعوا بین انها شروع می شود .

گاهی هم وقتی دعوا ها به این دلیل است که خواهر وبرادرها با هم اختلاف سنی زیادی دارند و خواهر و برادر بزرگتر می خواهند با کوچکترها شوخی و بازی کنند ولی برادر و خواهر کوچکتر

بازی آنها را دوست ندارد و دعوا شروع می شود …

گاهی هم بچه ها برای جلب توجه بزرگترها با هم دعوا می کنند .

یکی از کلیدهای کاهش دعوای بچه این است که از خود بپرسید وقتی بچه ها دعوا می کنند شما چه می کنید ؟؟؟

اگر هر بار که صدای دعوای بچه ها بلند شد شما والدین از جا می پرید و خود را به آنها می رسانید ، سعی می کنید مقصر را پیدا کنید و دعوا را خاتمه دهید بدانید که شما دلیل اصلی دعواهای روزانه بچه ها شده اید . آنها راهی برای جلب توجه شما پیدا کرده اند .

کارهایی که درهنگام دعوای بچه ها نباید انجام دهید :

-رفتن به نزد آنها و گوش دادن به دلایل و گله وشکایتهایشان از هم

-جانب داری کردن از یکی از بچه ها (هر چند حق با او باشد )

-استفده از جملاتی مثل :تو بزرگتری نباید اینکارو بکنی

-استفده از تنبیه متفاوت برای بچه ها (مثلا یکی را از بازی محروم می کنی و دیگری را هم از بازی محروم کنی و هم بستنی اش را بگیری )

واکنش صحیح والدین زمان دعوای بچه ها:

-اگر بچه ها به هم آسیب بدنی نمی رسانند در دعوای انها دخالت نکنید

-موقعیتهای دعوا را در خانه کم کنید

-از هیچ کدام جانبداری نکنیدو از هیچ یک حمایت نکنید

-از آنها بخواهید که خود مشکلشان را حل کنند

-به انها آموزش دهید در موقع عصبانیت در مورد احساسشان با هم صحبت کنند .

-می توانید بدون توجه و نگاه به آنها به کارتان ادامه دهید و اگر بدنبال شما امدند و خواستند به حرفهایشان گوش کنید به انها بگویید “مطمئنم خودتون می تونید این مشکل رو حل کنید ”

خبر خوب :

خبر خوب اینکه بچه هایی که به این شکل در خانه مدام دعوا می کنند مهارتهای اجتماعی زیادی را یاد می گیرند نسبت به بچه هایی که تک فرزند با والدین هستند .

این بچه ها یاد می گیرند که از دید دیگران هم به مساله نگاه کنند و می دانند که دیگران هم ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشند . آنها یاد می گیرند که چگونه مشکلاتشان را حل کنند و نسبت به بقیه بچه ها مهارت حل مساله بالاتری دارند .

انها مدیریت خشم را با کمک برگترها یاد می گیرند .و در آینده در محیط اجتماعی بزرگتر راحتتر مشکلات را حل می کنند و موفق تر خواهند بود .

و حرف آخر اینکه یادتان باشد برخورد شما والدین در دعوای بچه ها عادلانه باشد و به آنها آسیب نرسانید حتی اسیب کلامی و عاطفی .

کمی صبر کنید...
1 نظر
  1. Zohreh.salari می گوید

    عالی بود…

    کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد