چطور از شر پرخاشگری های نوجوان مان رها شویم؟

0

آیا از پرخاشگری‌های نوجوان تان خسته شده‌اید؟

تا امروز والدین زیادی به من مراجعه کرده و از رفتار پرخاشگرانه نوجوانشان شکایت می کنند و به دنبال راهی برای رهایی از این وضعیت هستند

اکثر والدین با ناراحتی عنوان می‌کنند: فرزندشان که تا چندی قبل بسیار آرام و مطیع گفته‌های آنان بوده؛ اما الآن نمی‌توانند با او حتی کمترین گفتگو را داشته باشند، چون او به‌سرعت عصبانی می‌شود و گفتگو را به دعوا می‌کشاند

 

خشم چیست؟

اکثر ما بر این باوریم که اگر شخصی با مشکلی مواجه شود، مثلاً در کاری شکست بخورد و یا عزیزی را خدای‌ناکرده از دست بدهد و غمگین باشد، ناراحتی این فرد کاملاً طبیعی است. ولی اگر زمانی همین شخص عصبانی شود و پرخاشگری کند همه او را سرزنش می‌کنند و فکر می‌کنند که نباید خشمگین باشد!

اما حقیقت این است که خشم نیز مانند غم، شادی و یا ترس احساسی است که در ما وجود دارد و وجود آن برای ما بسیار ضروری است.

خشم یکی از احساساتی است که در هنگام دفاع از حق خود به آن نیاز داریم اما ازآنجایی‌که خشم انرژی زیادی با خود دارد و تخلیه آن به شکل نامناسب می‌تواند برای خودمان و بقیه خطرناک باشد

بنابراین بهترین کار این است که ما خشم را بشناسیم و بدانیم علائم آن چیست؟

 

تفاوت خشم با پرخاشگری

خشم یک احساس درونی است و زمانی به پرخاشگری تبدیل می‌شود که این خشم را در رفتارمان ابراز کنیم. همه ما دچار احساس خشم می‌شویم ولی مهم این است که این هیجان را به شکل پرخاشگری بروز می‌دهیم یا آن را با یک رفتار بالغانه جایگزین می‌کنیم؟

در هنگام خشم واکنش افراد با توجه به میزان خشم و محیطی که در آن قرار دارند متفاوت است اما در بیشتر افراد این علائم دیده می‌شود:

  • تنفس سریع
  • بالا رفتن ضربان قلب
  • گشادشدن مردمک چشم
  • تغییر رنگ چهره
  • بالا رفتن دمای بدن
  • تعریق در دست‌ها که معمولاً دست‌ها مشت می‌شوند
  • بالا رفتن تن صدا

پرخاشگری در نوجوانان معمولاً به شکل فریاد زدن، تهاجمی بودن دیده می‌شود و امکان درگیری و کتک‌کاری در هنگام عصبانیت در آن‌ها بالاست.

 

 

چرا نوجوان ما پرخاشگری می‌کند؟

خشم در تمام طول زندگی انسان وجود دارد اما در نوجوانی به دلیل ترشح هورمون‌های جنسی در بدن، میزان خشم به شکل قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل است که بسیاری از روانشناسان از دوران نوجوانی به‌عنوان بحرانی در زندگی یاد می‌کنند و این دوره را دوره‌ی سرکشی و طغیان می‌نامند

اما علت پرخاشگری نوجوان فقط به دلیل بلوغ و نوجوانی آن‌ها و ترشح هورمون‌ها نبوده بلکه بیشتر به دلیل عدم توانایی والدین در ارتباط با نوجوان است

به زبان ساده‌تر هر چه شما بیشتر درگیر پرخاشگری نوجوانتان باشید بیشتر باید رفتارهای خود را اصلاح کنید تا پرخاشگری نوجوانتان کمتر شود؛ اما این‌یک مهارت است که باید به‌خوبی فراگیرید و به‌هیچ‌وجه به این معنی نیست که تسلیم خواسته‌های غیرمنطقی نوجوان شوید

اگر والدین عادت داشته باشند که فرزند خود را امرونهی کنند با ورود به دوره نوجوانی با چالش‌های زیادی روبرو می‌شوند

نوجوان بر این باور است که بالغ شده و خود به همه امور واقف است همچنین دیگر نیازی نیست به او بگویند چه‌کار کند، اما والدین انتظار دارند که نوجوان همچون سابق به حرف آنان گوش دهد و این باعث بروز اولین اختلافات بین والدین و نوجوان و اولین پرخاشگری‌ نوجوان می‌شود.

 

در ادامه مهم‌ترین عواملی که باعث پرخاشگری در نوجوان می‌شود را باهم مرور می‌کنیم

 

تجاوز به حقوق نوجوان و نادیده گرفتن مالکیت او

بی‌خبر به سراغ کیف نوجوان رفتن و سرکشی کردن، چک کردن گوشی موبایل، گوش دادن یواشکی به مکالمات تلفنی و… کارگاه بازی‌هایی هستند که بعضی از ما والدین انجام می‌دهیم باهدفی کاملاً خیرخواهانه و حفظ کودک از آسیب‌ها اما این کارها باعث می‌شود بذر نفرت در وجود نوجوان کاشته شود

 

خشونت کلامی و توهین به نوجوان

شاید به‌صورت ناخودآگاه و از روی عصبانیت الفاظ توهین‌آمیزی را نسبت به نوجوان بکار ببریم اما تأثیر زیادی در بروز خشم در نوجوان خواهد شد. جملات منفی مثل «تو بدرد هیچی نمی‌خوری » «واقعاً متأسفم برای این شخصیتت» و الفاظ نامناسبی که گاهی ممکن است استفاده شود نتیجه‌ای جز پرخاشگری نوجوان به همراه نخواهد داشت.

 

تنبیه و حمله فیزیکی به نوجوان

متأسفانه در بسیاری موارد ممکن است والدین از سرکش بودن وبی احترامی نوجوان کلافه و عصبی شده و کنترل خود را از دست بدهند و تنبیه بدنی اتفاق بیفتد خشم زیادی که نوجوان در این اتفاق تجربه می‌کند اثرات منفی مخربی در زندگی‌اش به‌جا می‌گذارد.

 

بازداشتن نوجوان از انجام علایقش

بعضی کارهایی که دل‌خوشی‌های کوچک کم‌ضرر برای نوجوان است را از او نگیرید مثل علاقه به گوش دادن موسیقی، انجام بازی‌های کامپیوتری، ارتباط با گروه دوستان و…

خیلی از والدین به دیدن نوجوان با هندزفری هم حساسیت دارند و عصبی می‌شوند و دعوا را شروع می‌کنند.

 

 

تحت‌فشار گذاشتن نوجوان و اصرار به انجام کاری که دوست ندارد.

تفاوت نسل‌ها و اختلاف سن خود را با فرزندتان فراموش نکنید قطعاً علایق او با علایق ما متفاوت است که اگر غیرازاین باشد جای تعجب دارد. هر چه تنش و استرس بیشتری به نوجوان وارد کنید ممکن است او این احساس را به شکل پرخاشگری و مشاجره تخلیه کند

 

والدین در زمان پرخاشگری نوجوان چه باید بکنند؟

در مقابل فریادهای نوجوان شما نباید دادوفریاد کنید. در صورت شروع دعوای کلامی با نوجوان ممکن است خط قرمزها شکسته شود و الفاظ توهین‌آمیز یا خشن استفاده شود که رابطه شما و فرزندتان را در آینده دچار مشکل کند.

پس تا آنجا که می‌توانید از مشاجره کردن با نوجوان بپرهیزید و در هنگام خشم او سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید.

قهر کردن با نوجوان نیز یکی از مواردی است که تأثیر مثبتی بر روابط شما با نوجوانتان نخواهد داشت و در نوجوان احساس طردشدگی به وجود می‌آورد.

عده‌ای از والدین نیز در هنگام پرخاشگری نوجوان او را به حال خود می‌گذارند کاری به کارش ندارند این رها شدن حسی را به کودک منتقل می‌کند که انگار کسی برای او ارزشی قائل نیست و یا اینکه دیگرکسی دوستش ندارد.

همچنین باید توجه کنید که در زمان پرخاشگری نوجوان به‌هیچ‌وجه او را نصیحت نکنید

به نوجوان فرصت دهید در مورد خشم و عصبانیتش با شما صحبت کند و تخلیه شود. در هنگام خشم از نوجوان بازخواست نکنید اجازه دهید آرام شود بعد در مورد رفتارهایش صحبت کنید اینکه همه ما خشمگین می‌شویم اما هر نوع رفتاری را نمی‌توانیم که در هنگام عصبانیت نشان دهیم.

 

مواظب انتقادهای خود از نوجوان باشید نوجوان به تائید و همدلی شما نیاز دارد همچنین او در این دوره روحیه بسیار حساسی دارد و به‌سرعت از شما دلگیر و ناراحت می‌شود.

 

مراحل مدیریت خشم نوجوان

به نوجوان کمک کنید تا کلیدهای خشمش را بشناسد

کلیدها همان حرف‌ها و رفتارهایی است که او را خشمگین می‌کند. نوجوان باید آن‌ها را شناخته و وقتی در موقعیت مواجه با آن‌ها قرار گرفت آماده آرام ماندن باشد.

مثلاً نوجوان شما زمانی که در مهمانی خانوادگی دایی به او گیر می‌دهد که «چرا دیگر در جمع فامیل کمتر حضور داری» و این موضوع او را عصبی و خشمگین می‌کند در زمان حضور دایی خود آماده شنیدن این مسائل باشد و سعی در آرام ماندن داشته باشد.

 

نوجوان علائم خشمش را بشناسد

و با شروع اولین علائم بتواند خود را آرام کند و خشم را مدیریت نماید. مثلاً نوجوان شما با شروع خشم ضربان قلبش تند می‌زند و احساس گرما می‌کند با شروع این علائم بداند که باید خود را آرام نگه دارد.

 

نوجوان مراحل آرام‌سازی و ریلکسیشن را بیاموزد

تا در هنگام بروز خشم بتواند از آن استفاده و خود را آرام نگه دارد. آرام‌سازی کمک زیادی می‌کند تا نوجوان بتواند خشم خود را در مسیر درستی هدایت کند

 

مهارت حل مسائل را به نوجوان آموزش دهید

تا نوجوان در هنگام بروز مشکلات به‌جای ابراز خشم بتواند بهترین تصمیم را بگیرد و عمل کند. بیان احساسات منفی و یا نوشتن آن به نوجوان در آرامش بعد از خشم کمک می‌کند.

 

به استقلال نوجوانتان احترام بگذارید.

احترام به نوجوان و به رسمیت شناختن او به‌عنوان یک فرد بالغ می‌تواند کمک بسیاری به ارتباط بهتر شما با نوجوانتان بکند.

هیچ‌چیزی برای نوجوان مهم‌تر از این نیست که حس کند شما به استقلال او احترام می‌گذارید

 

یک پیشنهاد ویژه برای شما والدین عزیز!

آیا می دانید مهمترین دلیل پرخاشگری در نوجوانان عدم توانایی والدین آنها در برقراری ارتباط با آنهاست؟

محصول آموزشی ارتباط با نوجوان

با ضمانت ۱۰۰ درصدی بازگشت وجه


اطلاعات بیشتر

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد