وای ، بازم بهم ریختی ؟

0

بعد از یک ساعت که از این طرف به اون طرف می رفتم بلاخره خونه مرتب شد ، برای خودم چایی لیوانی ریختم و گفتم یه کوچولو استراحت می کنم و بعدش سراغ آشپزی میرم ، همچین که روی مبل نشستم دخترم بلند شد توی اتاقش رفت و در جواب من که می گفتم ( کجا میری ؟ ) گفت ( می خوام به اتاقم برم و اونجا بازی کنم . ) به دخترم تذکر دادم که ( داری توی اتافت میری نباید اتاقت رو بهم بریزی ) ، چایی رو که خوردم به آشپزخونه رفتم و شروع به آشپزی کردم و وقتی غذایی که مدنظرم بود رو درست کردم ، در آخر آشپزخونه رو هم مرتب کردم و یه مقدار میوه رو توی  پیشدستی گذاشتم و دخترم رو صدا زدم تا با هم میوه بخوریم ، وقتی دخترم اومد از من خواست که بعد از این که میوه خوردیم همراهش به اتاق برم و چیزی رو که آماده کرده رو ببینم وقتی که میوه ها رو خوردیم با دخترم به اتاقش رفتم و وقتی وارد اتاقش شدم تنها جمله ای که تونستم بگم این بود که ( وای ، بازم بهم ریختی ؟ ) هر کاری کردم که اتاقش رو مرتب کنه ،  فایده ای نداشت و آخر هم مجبور شدم خودم اتاقش رو مرتب کنم و اسباب بازی هاشو جای خودشون بزارم ، بارها به دخترم توضیح داده بودم که با یکی از اسباب بازی هاش می تونه بازی کنه و وقتی می خواد با یکی دیگه بازی کنه این ها رو باید جمع کنه ، ولی بازم می بینم که کار خودشو انجام میده و این من رو واقعا خسته کرده به طوری که گاهی اوقات نمی تونم جلوی عصبانیتم رو بگیرم و با صدای بلند با دخترم صحبت می کنم .

چرا مهمه که کودک منظم باشه و اسباب بازی هاشو بعد بازی جمع کند ؟

اگر کودک در کودکی یاد بگیره که اسباب بازی هایی که بازی می کنه رو جمع کنه و همه رو در جای خودشون بذاره ، این کار به  کودک کمک می کنه که در نوجوانی مسولیت پذیرتر باشد .

راه کارهایی برای جمع کردن اسباب بازی ها توسط کودک

برای این که به کودک  اسباب بازی هاشو بعد از بازی جمع کنه باید چند نکته رو همیشه یادمون باشه :

۱ – الگوی خوب بودن

کودکان از پدر و مادر خودشون یاد می گیرن و اگه  مرتب و منظم باشید و بعد از این که از وسایل استفاده کردید سر جای خودشون بزارید کودک یاد می گیره که هر چیزی رو که برداشت سر جای خودش بذاره ، پس الگوی خوبی برای کودکان باشید  .

۲ – در دسترس بودن اسباب بازی ها

وقتی که همه اسباب بازی های کودک در دسترس باشه ، کودک برای پیدا کردن اسباب بازی مورد نظرش باید همه اسباب بازی ها رو بیرون بریزه ، وقتی هم که پیدا کرد می بینه یه عالمه اسباب بازی دورش ریخته و دیگه اون ها رو جمع نمی کنه آخه خیلی زیاده ، پس اسباب بازی بچه ها رو اون هایی که قدیمی هستن رو از بقیه جدا کنید تا کودک برای پیدا کردن یه اسباب بازی همه رو به هم نریزد .

۳ – کمک به کودک برای جمع کردن اسباب بازی ها

وقتی کودک اسباب بازی هاشو می ریزه ولی جمعشون نمی کنه ، با بازی کردن به کودک در جمع کردن اسباب بازی ها کمک کنید و وقتی کودک ببینه که شما باهاش بازی می کنید و کمک می کنید که اسباب بازی هاش رو جمع کنه اون هم وارد بازی می شه و به شما کمک می کنه ولی اجازه بدید کودک بیشتر اسباب بازی هاشو جمع کند .

۴ – قاطع بودن

وقتی به کودک برای جمع کردن اسباب بازی هاش تذکر می دید باید لحن گفتنتون محکم و قاطع ولی مهربون باشد .

۵ – تشویق کردن

وقتی کودک بدون این که شما برای جمع کردن اسباب بازی  و وسایل هاش تذکر بدید اون ها رو جمع کرد ، حتما کودک رو برای این کار تشویق کنید تا کودک متوجه کار خوبش شود .

۶ – قانون گذاشتن

حتما در این مورد قانون بذارید و به کودک بگید که کجا باید با اسباب بازی هاش بازی کنه و وقتی با اسباب بازی هاش بازی کرد و بازی کردنش تموم شد اون ها رو باید سر جاشون بذاره و اگه نذاشت باید از اون اسباب بازی محروم بشه و این ها همه رو باید با لحن قاطع با کودک در میون بذارید .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که این ریخت و پاش ها واسه ما والدین خیلی سخته و نمی تونیم این وضع رو تحمل کنیم ولی  بچه ها برای بازی کردن هر چه اطرافشون اسباب بازی بیشتری باشه از بازیشون لذت بیشتری می برن ، ولی برای بعد از بازی حتما باید یادآوری کنید که اسباب بازی هاشون رو جمع کنند .

کمی صبر کنید...

banner3

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد

ثبت نام در دوره رایگان
سلام امید وارو که از دیدن سایت بهره کافی را برده باشید شما می توانید با پر کردن فرم زیر در این دوره شرکت کنید