وای ، بازم بهم ریختی ؟

0

بعد از یک ساعت که از این طرف به اون طرف می رفتم بلاخره خونه مرتب شد ، برای خودم چایی لیوانی ریختم و گفتم یه کوچولو استراحت می کنم و بعدش سراغ آشپزی میرم ، همچین که روی مبل نشستم دخترم بلند شد توی اتاقش رفت و در جواب من که می گفتم ( کجا میری ؟ ) گفت ( می خوام به اتاقم برم و اونجا بازی کنم . ) به دخترم تذکر دادم که ( داری توی اتافت میری نباید اتاقت رو بهم بریزی ) ، چایی رو که خوردم به آشپزخونه رفتم و شروع به آشپزی کردم و وقتی غذایی که مدنظرم بود رو درست کردم ، در آخر آشپزخونه رو هم مرتب کردم و یه مقدار میوه رو توی  پیشدستی گذاشتم و دخترم رو صدا زدم تا با هم میوه بخوریم ، وقتی دخترم اومد از من خواست که بعد از این که میوه خوردیم همراهش به اتاق برم و چیزی رو که آماده کرده رو ببینم وقتی که میوه ها رو خوردیم با دخترم به اتاقش رفتم و وقتی وارد اتاقش شدم تنها جمله ای که تونستم بگم این بود که ( وای ، بازم بهم ریختی ؟ ) هر کاری کردم که اتاقش رو مرتب کنه ،  فایده ای نداشت و آخر هم مجبور شدم خودم اتاقش رو مرتب کنم و اسباب بازی هاشو جای خودشون بزارم ، بارها به دخترم توضیح داده بودم که با یکی از اسباب بازی هاش می تونه بازی کنه و وقتی می خواد با یکی دیگه بازی کنه این ها رو باید جمع کنه ، ولی بازم می بینم که کار خودشو انجام میده و این من رو واقعا خسته کرده به طوری که گاهی اوقات نمی تونم جلوی عصبانیتم رو بگیرم و با صدای بلند با دخترم صحبت می کنم .

چرا مهمه که کودک منظم باشه و اسباب بازی هاشو بعد بازی جمع کند ؟

اگر کودک در کودکی یاد بگیره که اسباب بازی هایی که بازی می کنه رو جمع کنه و همه رو در جای خودشون بذاره ، این کار به  کودک کمک می کنه که در نوجوانی مسولیت پذیرتر باشد .

راه کارهایی برای جمع کردن اسباب بازی ها توسط کودک

برای این که به کودک  اسباب بازی هاشو بعد از بازی جمع کنه باید چند نکته رو همیشه یادمون باشه :

۱ – الگوی خوب بودن

کودکان از پدر و مادر خودشون یاد می گیرن و اگه  مرتب و منظم باشید و بعد از این که از وسایل استفاده کردید سر جای خودشون بزارید کودک یاد می گیره که هر چیزی رو که برداشت سر جای خودش بذاره ، پس الگوی خوبی برای کودکان باشید  .

۲ – در دسترس بودن اسباب بازی ها

وقتی که همه اسباب بازی های کودک در دسترس باشه ، کودک برای پیدا کردن اسباب بازی مورد نظرش باید همه اسباب بازی ها رو بیرون بریزه ، وقتی هم که پیدا کرد می بینه یه عالمه اسباب بازی دورش ریخته و دیگه اون ها رو جمع نمی کنه آخه خیلی زیاده ، پس اسباب بازی بچه ها رو اون هایی که قدیمی هستن رو از بقیه جدا کنید تا کودک برای پیدا کردن یه اسباب بازی همه رو به هم نریزد .

۳ – کمک به کودک برای جمع کردن اسباب بازی ها

وقتی کودک اسباب بازی هاشو می ریزه ولی جمعشون نمی کنه ، با بازی کردن به کودک در جمع کردن اسباب بازی ها کمک کنید و وقتی کودک ببینه که شما باهاش بازی می کنید و کمک می کنید که اسباب بازی هاش رو جمع کنه اون هم وارد بازی می شه و به شما کمک می کنه ولی اجازه بدید کودک بیشتر اسباب بازی هاشو جمع کند .

۴ – قاطع بودن

وقتی به کودک برای جمع کردن اسباب بازی هاش تذکر می دید باید لحن گفتنتون محکم و قاطع ولی مهربون باشد .

۵ – تشویق کردن

وقتی کودک بدون این که شما برای جمع کردن اسباب بازی  و وسایل هاش تذکر بدید اون ها رو جمع کرد ، حتما کودک رو برای این کار تشویق کنید تا کودک متوجه کار خوبش شود .

۶ – قانون گذاشتن

حتما در این مورد قانون بذارید و به کودک بگید که کجا باید با اسباب بازی هاش بازی کنه و وقتی با اسباب بازی هاش بازی کرد و بازی کردنش تموم شد اون ها رو باید سر جاشون بذاره و اگه نذاشت باید از اون اسباب بازی محروم بشه و این ها همه رو باید با لحن قاطع با کودک در میون بذارید .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که این ریخت و پاش ها واسه ما والدین خیلی سخته و نمی تونیم این وضع رو تحمل کنیم ولی  بچه ها برای بازی کردن هر چه اطرافشون اسباب بازی بیشتری باشه از بازیشون لذت بیشتری می برن ، ولی برای بعد از بازی حتما باید یادآوری کنید که اسباب بازی هاشون رو جمع کنند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد