هوش اخلاقی کودکان

0

چند روز پیش از مدرسه پسرم تماس گرفتن که به مدرسه برم من هم آماده شدم و به مدرسه رفتم و در طول مسیر مدام فکر می کردم که چه اتفاقی افتاده که با من تماس گرفتن به مدرسه برم بلاخره به مدرسه رسیدم و وقتی با مدیر مدرسه صحبت کردم متوجه شدم که پسر من با یکی از دوستاش دعواش شده ، وقتی علت رو از پسرم پرسیدم متوجه شدم که زنگ تفریح پسر من شروع می کنه به لواشک خوردن که دوستش می بینه واز پسرم میخواد که به اون هم بده ولی پسر من این کار رو نمی کنه و دوستش مجبور میشه که لواشک هاشو از دستش بگیره و در آخر هم با هم دعوا کنن ، خلاصه اون روز من ، پسرم رو آوردم خونه ولی فکرم خیلی درگیر این موضوع شده بود و بارها این رفتار رو از پسرم دیده بودم و الان خیلی این رفتار پسرم منو داره نگران می کنه ، پسر من می تونست بدون دعوا کردن مشکلش رو حل کنه و بتونه کار درست و غلط رو ازهم تشخیص بده ولی پسر من نمی دونست که در این شرایط باید چه رفتاری رو از خودش نشون میداد برای همین شروع به تحقیق کردم که چه طوری می تونم این هوش اخلاقی کودکم رو بالا ببرم تا بتونه کار درست و غلط رو تشخیص بدهد .

هوش اخلاقی به چه معناست ؟

یعنی این که در هر موقعیت بتونیم رفتار درست و غلط رو از هم تشخیص بدیم و قدرت انجام رفتار مناسب رو داشته باشیم .

چرا مهمه که کودکان هوش اخلاقی داشته باشند ؟

کودک اگه هوش اخلاقی نداشته باشه نمی تونه دوستش رو درک کنه و با دوستش همدردی کنه و فقط به فکر خواسته های خودش هست ، این کودک نمی تونه انصاف و عدالت داشته باشه و برای ارزش هایی مثل دوستی ، قدردانی یا حس مسئولیت پذیری ارزش قایل نیست ، پس خیلی مهمه که کودک هوش اخلاقی رو داشته باشه تا بتونه به دوستاش و اطرافیانش با مهربانی و احترام بر خورد کنه ، تحمل و انصاف داشته باشه و بتونه با اونها همدردی کند .

چگونگی آموزش هوش اخلاقی به کودکان

۱ – گفت و گو در مکان مناسب

گاهی اوقات فرصت های برنامه ریزی نشده ای پیش میاد که شما اصلا انتظارشو ندارید ، پس می تونید از این فزصت ها استفاده کنید و در مورد ارزشهای اخلاقی با کودکتون صحبت کنید و یا اگه برای این کار برنامه ریزی کردید و می خواید با کودکان در مورد ارزش های اخلاقی صحبت کنید حواستون باشه که مکان مناسبی باشه مثلا وقتی دارید کیک درست می کنید یا وقتی دارید با هم بازی می کنید و یا در حال پیاده روی هستید می تونید در مورد این ارزشها صحبت کنید .

۲ – قصه گویی

چون کودکان خیلی از قصه و نمایش های عروسکی خوششون میاد ، می تونید برای آموزش ارزش های اخلاقی از قصه گویی و نمایش عروسکی هم استفاده کنید .

۳ – الگوی خوبی باشید .

یه وقت هایی متوجه شدید که یه رفتاری رو انجام میدید و کودکتون همون رفتار رو انجام میده مثلا وقتی با صدای بلند با مادرتون حرف می زنید و یا هر رفت نا مناسب دیگه ای انجام میدید ، کودکتون سریع همون رفتار رو یاد می گیره و نسبت به شما انجام میده و شما خیلی ناراحت میشید ،  پس سعی کنید با رفتار درست ، الگوی خوب و نمونه ای برای کودکانتون باشید و با پدر و مادر خودتون با احترام و محبت رفتار کنید تا کودکتون از شما رفتار درستی رو ببینه و یاد بگیرد .

۴ – تشویق کردن کودکان

وقتی متوجه شدید که کودکتون با دوستش با مهربانی برخورد کرد و یا با دوستش که خیلی ناراحت بود مهارت همدلی رو انجام داد و یا این که هر کدوم از ارزش های اخلاقی  رو انجام داد حتما کودکتون رو تشویق کنید .

۵ – رو به رو شدن با مشکلات

به کودکانتون یاد بدید که به جای این که از مشکلات فرارکنن با مشکلات رو به رو بشن و راه حل مناسبی رو برای مشکلشون پیدا کنند و بتونن یه تصمیم اخلاقی برای مشکلشون بگیرند .

۶ – قبول کردن مسئولیت کار

وقتی کودک با دوستش دعوا می کنه به جای این که سریع از کودکتون دفاع کنید ، اجازه بدید خودش مسئولیت این کارش رو برعهده بگیره تا با پیامد های این رفتارش رو به رو شود .

۷ – آموزش کلمات مناسب

کلماتی مثل ( خواهش می کنم ) ، ( لطفا )،  ( معذرت می خوام ) ، ( اجازه دارم ) و( متشکرم ) رو به کودکانتون آموزش بدید .

۸ – هشدار دادن به کودک برای رفتارهای بی احساس

وقتی کودک شما دوستش رو ناراحت کرد و یا با نامهربونی به دوستش برخورد کرد حتما به کودک هشدار بدید که رفتارش درست نبوده و باید رفتارش رو تغییر بدهد .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد