میان وعده خوشمزه

0

میان وعده مناسب مدرسه

اگر زنگ تفریح به مدرسه وارد شوید می‌بینید که تعداد زیادی فرشته‌های قدونیم‌قد در حیاط می‌چرخند و تعداد زیادی از آن‌ها مشغول خوردن تغذیه مدرسه خود هستند .

بچه‌ها ساعت‌های زیادی رو در مدرسه می‌گذرانند و در بین ساعت‌های درسی زنگ تفریحی دارند که استراحت می‌کنند یا برای تجدیدقوا چیزی می‌خورند اما بهترین و مناسب‌ترین میان وعده در مدرسه چیست ؟

و یا بعضی از بچه‌ها بااینکه میان وعده‌های مناسب به همراه دارند آن را دست‌نخورده به خانه‌ برمی‌گردانند ترجیح می‌دهند چیزی نخورند .

میان وعده بوفه مدرسه :

از روز اول شروع مدرسه اکثر کوچولوها چشم به بوفه مدرسه دوخته‌اند تا ببینند همکلاسی‌هایشان  که با دست‌پر از صف شلوغ بوفه بیرون می‌آیند چه چیزی خریده‌اند .خوراکی‌هایی که در بوفه مدرسه به فروش می‌رسد جز اولین کنجکاوی‌های دانش آموزان در شروع مدرسه است .

تعدادی از بچه‌ها با خود از خانه پول به مدرسه می‌آورند و هر زنگ تفریح یک خوراکی متفاوت

مادران عزیزاین سؤال را از خود بپرسید :  آیا میان وعده مدرسه کودکم آن‌قدر لذیذ است که فرزندم آن را به غذای بوفه مدرسه ترجیح دهد ؟؟؟

مامانای مهربون برای شروع بهتر است سری به بوفه مدرسه بزنید و ببینید چه چیزهایی برای فروش دارد .

این بازدید ممکن است شمارا غافلگیر کند !!!

میان وعده‌های خوشمزه بوفه مدرسه :

من در بوفه مدرسه فرزندم انواع غذاهای گرم را دیدم که بچه‌ها با اشتیاق می‌خریدند مثل انواع آش ، انواع اسنک‌ها و حتی ماکارونی …باور کردنش سخت است اما حقیقت همین است که کودک من میلی به خوردن لقمه‌ای که از خانه آورده است نداشت و ترجیح می‌داد در یک روز سرد زمستانی یک‌کاسه آش رشته گرم در کنار دوستانش میل کند .

حل کردن مشکل میان وعده  بوفه مدرسه :

بعد از بررسی بوفه مدرسه با فرزندم در مورد اینکه کدام غذای بوفه را دوست دارد زنگ تفریح بخورد صحبت کردیم لیست طولانی به دست آمد مثل یکی از غذاها اسنک بود با فرزندم در مورد اینکه چطور می‌توانیم اسنک‌های خوشمزه‌تر از اسنک بوفه مدرسه درست کنیم صحبت کردیم و طبق نظرات فرزندم باهم مواد اسنک را تهیه کردیم که در داخل آن علاوه بر گوشت از قارچ و ذرت استفاده شد که فرزندم دوست داشت در اسنکش باشد بعد راجع به نان اسنک تصمیم گرفتیم که تنوع ایجاد کنیم و با کمک هم انواع نان‌های نازک یوفکا و یا پنکیک را تهیه کردیم و اسنک‌هایی با شکل‌ها و طعم‌های مختلف در طول هفته آماده کردیم . بااینکه این کار برای من که شاغل بودم و وقت کمی برای آشپزی داشتم زحمت بیشتری داشت ولی خیالم راحت بود که فرزندم مواد غذایی سالم و تازه در میان وعده مدرسه استفاده می‌کند که مدام هم مواد اسنک‌ها تغییر می‌کرد و سبزی‌ها هم اضافه می‌شد و یا کنجد به آن می‌زدیم که برای فرزندم که خودش در انجام این کارها با من همکاری

می کردخیلی لذت‌بخش و خوشمزه هم بود در حالی در حالت عادی ممکن بود کنجد روی اسنک را دوست نداشته باشد .

میان وعده همکلاسی :

یکی از مادران گله می‌کرد که دخترم پیش‌دبستانی است و هرروز میان وعده‌اش را به خانه‌برمی گرداند از او پرسیدم که چه میان وعده‌ای برای مدرسه کودکت می‌گذاری . او هم مثل همه مامانای دلسوز گفت که میان وعده سالم نان وپنیر با گردوی زیاد یا انواع مغزهای آجیل …

حال مامانای مهربون  این سؤال را از خود بپرسید :

انتخاب شما بین ساندویچ ساده نان و پنیر و گردوی خودتان با ساندویچی که نان آن به شکل یک پروانه تپلی سرخ‌شده است و دوستتان بااشتها ان را می‌خورد کدام است ؟

حال ممکن است که ساندویچ همکلاسی کودکتان هم دقیقاً نان و پنیر و گردو باشد ولی مادر او وقت بیشتری گذاشته و نان مخصوص و نرمی انتخاب کرده که باکمی پیچاندن به شکل یک پروانه درآمده و سپس در مقدار کمی کره آن را سرخ‌کرده . به همین راحتی دختر پروانه به دست باافتخار ساندویچ نان و پنیرش را می‌خورد چراکه همه دوستانش به ساندویچ او با تحسین نگاه می‌کنند و می‌پرسند : این چیه ؟ .

برای میان وعده مدرسه کودکتان وقت بگذارید و ببینید که به چه شکل می‌توانید یک میان وعده ساده را دوست‌داشتنی‌تر کنید که کودکتان آن را بهتر میل کند .

میان وعده مناسب مدرسه :

اما از چه موادی در میان وعده مدرسه کودک استفاده کنیم که انرژی کافی را برای فعالیت‌های درسی در طول کلاس درس  داشته باشد ؟

      *آجیل

استفاده از انواع آجیل یک میان وعده مناسب مدرسه برای کودک است بادام ،فندق ،پسته و… که آن‌ها را حتماً پوست بگیرید و برای کودک بگذارید که برای پوست گرفتن آن در مدرسه اذیت نشود .

اما تعداد زیادی از کودکان مغزها را که سرشار از مواد معدنی و پروتئین‌های موردنیاز بدن آن‌هاست دوست ندارند و نمی‌خورند …

مامانای خلاق این سؤال رو از خودتون بپرسید که آجیل‌ها را با چه مواد دوست‌داشتنی مخلوط‌کنید که کودکتان با رغبت بخورد ؟؟؟

البته مخلوط آجیل با خرما و کره وقتی به شکل توپک‌های آغشته به پودر پسته و بادام و… باشد خوشمزه و جذاب است و برای بعضی از بچه‌ها که کمتر خرما دوست دارند می‌توانید از شکلات خالص (که برای کودک مفید است ) آب کرده و مغزها را با آن مخلوط‌کنید و بعد در ظرف‌هایی مخصوص که طرح‌های زیبای کودکانه دارند بریزید و بگذارید در یخچال خودش را بگیرد این شکلات پر از آجیل را کودکان بسیار دوست دارند .

    *انواع میوه تازه و خشک :

سیب یکی از میوه‌هایی است که فواید زیادی برای رشد کودکان دارد و خوردن روزی یک عدد از آن بسیار سفارش شده است ولی گاهی کودک علاقه‌ای به بردن انواع میوه به مدرسه نشان نمی‌دهد درحالی‌که میوه‌ها سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که برای رشد و حفظ شادابی کودک بسیار اهمیت دارند .

بچه‌ها ممکن است میوه‌هایی که به‌عنوان میان وعده مدرسه می‌برند نخورند ولی اگر به‌جای آن از خشک‌شده همان میوه که همه خواص میوه را هم دارد استفاده کنید چطور ؟

این را امتحان کنید و با دیدن  میل به خوردن میوه‌های خشک میان وعده مدرسه در کودکتان انرژِی بگیرید .

توت خشک ،انجیر و خرما نیز می‌توانید برای میان وعده مدرسه کودک بگذارید ولی یادتان باشد در برنامه میوه کودک تنوع را ایجاد کنید که میلش به خوردن میوه‌ها همچنان پابرجا بماند .

     *غلات انرژی‌زا :

استفاده از غلات در انواع نان و شیرینی می‌تواند برای میان وعده مدرسه کودک مناسب باشد و انرژی لازم را برای کودک تا رسیدن به خانه تأمین کند .

از انواع ساندویچ‌ها و اسنک‌ها می‌توانید استفاده کنید که هر بار به شکل متفاوتی آن‌ها را تهیه کنید تا کودکتان علاقه بیشتری نشان دهد  و یا کیک‌ها و شیرینی‌های خانگی درست کنید تا کودکتان نوش جان کند .

لبنیات :

برای مواد درون ساندویچ هم از فراورده‌های لبنیاتی مثل انواع پنیر می‌توانید استفاده کنید و ساندویچ‌های کوچولوی زیبای پنیری درست کنید و یا بعضی روزها یک شیر کوچک را به‌عنوان میان وعده در کنار بقیه میان وعده کودک قرار دهید .

   *مواد پروتئینی :

 از انواع مواد پروتئینی مثل گوشت گوساله و مرغ در ساندویچ میان وعده مدرسه کودک استفاده کنید

   *سبزی‌ها :

انواع اسنک‌های سبزی‌ها را به شکل و طعم‌های دوست‌داشتنی برای میان وعده  مدرسه فرزندتان آماده کنید .

با یک برنامه غذایی صحیح که همه مواد را شامل می‌شود برای کودکتان میان وعده مناسبی تهیه کنید .

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/میان_وعده_مناسب_مدرسه.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد