مگه نگفتم گاز نگیر

0

یک شنبه هفته گذشته تولد دختر دوستم بود و ما رو هم به تولد دخترش دعوت کرده بود ، این رو هم بگم که وقتی هدیه رو تهیه کردیم دخترم خیلی گریه کرد که منم میخوام وقتی با دخترم حرف زدیم ، که درآخر گفت ( که اگه براش یه عروسک بخریم اون هدیه رو نمی خواد ) ومجبور شدیم یه عروسک برای دخترم بخریم ، خلاصه وقتی که به خونه رسیدیم دخترم کاملا آروم شده بود بلاخره روز تولد از راه رسید و من و دخترم آماده به سمت خونه دوستم حرکت کردیم ، وقتی که به خونه دوستم رسیدیم دوباره به دخترم تذکرهای لازم رو دادم و بعد داخل خونه شدیم اون شب جدای غرغر کردن های دخترم خیلی خوب بود و به همه داشت خوش می گذشت تا این که موقع هدیه باز کردن رسید دخترم رو کنار خودم گذاشتم و وقتی نوبت به هدیه ما رسید دخترم می گفت منم میخوام به طوری که همه متوجه شدن ، با کمک دوستم دخترم رو آروم کردم ولی یه لحظه از کودکم غافل شدم و تا متوجه شدم دست دختر دوستم رو گاز گرفته بود و دختر دوستم داشت گریه می کرد سریع رفتم و دخترم رو دعوا کردم و تا وقتی در مهمونی بودیم به کودکم اجازه ندادم با بچه ها بازی کنه و به محض این که داخل ماشین نشستیم شروع به غرغر کردم که چرا اینکار رو کردی ؟ مگه من نگفتم که گاز گرفتن کار بدی هست یا نه ؟

مگه نگفتم گاز نگیرعلت گاز گرفتن در کودکان

گاز گرفتن کودکان علت های مختلفی داره مثلا کودکان در سنین ۵ تا ۷ ماهگی به دلیل دندون درآوردن و یا ناراحتی در اطراف دهنشون  یا در سنین ۸ تا ۱۴ ماهگی به خاطر هیجان خود  و یا در سنین ۱۵ تا ۳۶ ماهگی به دلیل احساس ترس ، ضعف و یا خشم اطرافیان خودشون رو گاز می گیرن ، گاهی اوقات هم به خاطر شلوغی و سر و صدا ، بی توجهی و یا توجه زیاد به کودک باعث این رفتار کودک می شوند  .

اهمیت گاز نگرفتن توسط کودک

وقتی کودک اطرافیانشو گاز می گیره ، هر چند که طبیعی هم باشه و ما واکنش درستی رو نشون ندیم ، این گاز گرفتن ممکنه تبدیل به یه عادت رفتاری نا مناسب در کودک بشه و همه کودک ما رو در بازی های خودشون راه نمیدن و کودک ما رو با این عادت رفتاری می شناسن و این توی روحیه کودکمون تاثیر منفی می زاره ، برای همین که مهمه که از گاز گرفتن کودک جلوگیری کنیم .

چگونگی جلوگیری از گاز گرفتن توسط کودکان

وقتی یه کودک دوستش رو برای گرفتن اسباب بازی گاز می گیره و یا موارد دیگه ما به عنوان مادر و پدر باید از گاز گرفتن کودکمون جلوگیری کنیم ولی چگونه می تونیم این کار رو انجام بدیم .

۱ – مداخله کردن

وقتی کودک کسی رو گاز گرفت سریع ولی با آرامش مداخله کنیم و کودک رو از جمع دور کنیم و قاطع و محکم به کودک بگیم که ( گاز نگیر ، گاز گرفتن به بقیه آسیب می رسونه و من اجازه نمی دم که گاز بگیری و به بقیه آسیب برسونی ) .

۲ – انجام بازی برای کاهش استرس

بازی هایی مثل خمیر بازی ، حباب بازی و موسیقی های آروم به کودک آرامش میدن و باعث میشن که کودک استرس نداشته باشه و آروم باشد .

۳ – آموزش به کودک برای ابراز احساس ترس و ناراحتی

با بازی و یا نمایش به کودک آموزش بدیم که احساسشو وقتی ناراحت هست و یا از چیزی می ترسه بیان کنه ، این کار به کودک کمک می کنه تا بفهمه اون لحظه که می خواد دوستش رو گاز بگیره چه احساسی رو داره و باید چه کاری رو برای آروم شدن خودش انجام دهد .

۴ – توضیح دادن در مورد اثر گاز گرفتگی

وقتی کودک ما ، دوستش رو گاز گرفت به کودک توضیح بدیم که ( ببین دوستت داره گریه میکنه چون تو گازش گرفتی و به دوستت آسیب رسوندی )

۵ – بر طرف کردن علت های گاز گرفتن

علت های گاز گرفتی مثل توجه نکردن یا توجه زیاد به کودک ، گرسنگی ، نداشتن اسباب بازی ، سرو صدا و شلوغی ، ترس و … در کودکمون پیدا کنیم و اونها رو با روش درست برطرف کنیم .

۶ – بامزه جلوه ندادن کار کودک

باید یادمون باشه که از گاز گرفتن کودک به عنوان یه اتفاق بامزه و جالب تعریف نکنیم و گرنه کودک این رفتارش رو بارها تکرار می کنه ، کودک باید بفهمه که کارش درست نبوده است .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که وقتی کودکتون دوستش رو گاز گرفت هرگز برای تلافی کودک رو گاز نگیرید و از کودک بخواید که از دوستش عذرخواهی کنه و اگه این گاز گرفتن تبدیل به عادت رفتاری درکودک شد حتما پیگیری کنید .

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد