مهارت های کودکان

0

   به نام خدا

مهارت‌های کودکان ۹ تا ۱۱سال

فرزندان ما در سنین مدرسه مهارت‌های زیادی از طریق آموزشهای مدرسه به دست می‌آورند مثل فرمول‌های ریاضی ،مهارت‌های خواندن و نوشتن و…

اما در زندگی روزمره فرزندان ما مهارت‌های دیگری هم نیاز دارند که مسئولیت آموزش آن با والدین است و مدرسه در یاددادن آن به فرزندان ما تعهدی ندارد .بسیاری از کارهایی که ما باید به کودکمان بیاموزیم تا با داشتن مهارت‌های بیشتر در زندگی پیش رو موفق باشند .

اما بسیاری از والدین عنوان می‌کنند که زمان کافی برای آموزش مهارت‌های زندگی به کودکانشان ندارند و ترجیح می‌دهند این مسئولیت را نیز مدرسه کودک انجام دهد … در حالی که بیشتر از نیمی از روز والدین با کودکان در منزل هستند .

حقیقت این است که امروزه درس بچه‌ها بزرگ‌ترین دغدغه زندگی ما والدین شده است ما تمام‌وقتمان با کودک صرف انجام تکالیف مدرسه و آموزش دروس آن‌ها می‌شود کاری که بر عهده معلمین مدرسه است را ما ترجیح می‌دهیم در خانه خودمان انجام دهیم و به کودک خواندن و نوشتن بیاموزیم درحالی‌که وظایف و مسئولیت اصلی ما در قبال فرزندانمان چیزی فراتر از این مقوله است .

moshaverkodak-articles-picture1

و اما چه مهارت‌هایی که کودکان ۹ تا ۱۱ ساله ما باید فراگیرند ؟

مدیریت فشارهای زندگی :

مدیریت خشم ،مدیریت استرس

زندگی پر از لحظاتی است که توانایی ما را در حفظ آرامش به چالش می‌کشد هر آن ممکن است اتفاقی آرامش ما را بر هم زند و ما را خشمگین و یا برآشفته کند … فرزندان ما هم در طی مراحل رشد و حرکت از کودکی به سمت بلوغ لحظه‌به‌لحظه با این چالش‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند و …

آیا کودک من می‌تواند خشمش را مدیریت کند و به خود و دیگران آسیب نرساند ؟؟؟

آیا فرزند من می‌داند در هنگام استرس چگونه خود را آرام کند ؟؟؟

آموزش مهارت‌های زندگی قدم‌به‌قدم در طول دوران کودکی امکان‌پذیر است و آموزش آن وظیفه ما والدین است .

ارتباط با دیگران

و مراقبت از دوستی‌ها

مهارت دوست‌یابی یکی از ضروریات زندگی بچه‌هاست کودکان اول هرسال تحصیلی در کلاس جدیدی قرار می‌گیرند که ممکن است با دوستان سال قبل در یکجا نباشند آیا کودک ما این مهارت را دارد که با همکلاسی‌های جدید طرح دوستی بریزد و یا شما هم جز آن دسته والدین هستید که تسلیم گریه‌های فرزندتان شده و برای جابجایی کلاسش به مدیر مدرسه مراجعه می‌کنید ؟

moshaverkodak-articles-picture4

مدیریت زمان :

والدین مرتب گلایه دارند که فرزندشان برای انجام تکالیف وقت کم می‌آورد اما معلم مصمم می‌گوید زمان لازم برای تکالیفی که به کودک داده است یک ساعت بیشتر نیست !!!

آیا شما هم هرروز دیگر یادآوری زمان به کودک هستید که کارهایش را به‌موقع انجام دهد ؟؟؟

پس زمان آن رسیده که یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی را به او بیاموزید : مدیریت زمان

مدیریت پول :

فرزند ۹ ساله شما باید بتواند پول‌توجیبی مدرسه‌اش را مدیریت کند و حتی پس‌انداز هم داشته باشد .

آیا او همه پول‌توجیبی‌اش را خرج می‌کند و پس‌اندازی ندارد ؟؟؟

سن بین ۹ تا ۱۱ سال زمان مناسب آموزش آن است .

حفظ سلامتی

و مراقبت از خود :

در این سن کودک شما باید اصول اولیه مراقبت از خود را فرابگیرد دیگر کم‌کم زمان آن رسیده که تذکرهای همیشگی‌تان را فراموش کنید مثل مراقب خودت باش مریض نشی .

شستن لباس‌ها :

قطعا یکی از کارهایی که والدین را به مرور زمان خسته می کند جمع کردن همیشگی لباسهای کثیف کودک از کف اتاقش و شستن روزانه آن هاست . وقت آن رسیده است که به فرزندتان آموزش دهید چگونه لباسهای تیره وروشن را جدا کنند وکم کم استفاده از لباسشویی را یاد بگیرند .

moshaverkodak-articles-picture2

تهیه غذای ساده :

کوچولوی ۱۰ ساله شما چه غذایی بلد است درست کند ؟

به او چند غذای ساده حتی تا حد نیمرو کردن آموزش دهید تا هم قدم های اول را برای مستقل شدن بردارد و هم از اینکه غذایی را تهیه کرده است و بزرگ شده است اعتماد به نفسش بالا رود .

نقشه خوانی وجهت یابی :

پیدا کردن مسیر از روی نقشه را به فرزندتان آموزش دهید و ببینید که در هنگام سفر از اینکه با خواندن نقشه شما را به مقصد می رساند چقدر ذوق زده می شود .

کادو کردن هدیه و

جلد کردن کتاب :

آری ، زمان آن رسیده که کوچولویتان هدیه تولد دوستش را خودش کادو کند و حتی آن را به سلیقه خود تزیین کند .نتیجه کار بعد از چند بار تمرین شمارا غافلگیر می‌کند چون بچه‌ها با خلاقیت خود کادوی زیبایی درست می‌کنند که دیدنی است .

جلد کتابش را هنوز شما می‌گیرید ؟؟؟  عجله کنید باید این مهارت را نیز به او آموزش دهید .

مراقبت از بیمار :

اگر فرد سالخورده‌ای در منزل دارید باید کارهای مراقبتی کوچکی به کودکتان بسپارید او قطعاً می‌تواند هم مراقبت کردن از بیمار را بیاموزد و هم مسئولیت پذیریش را رشد دهد .

تمیز کردن حمام :

آیا کودک شما بعد از هر بار حمام ، می‌داند که باید آنجا را تمیز کرده و بعد خارج شود ؟؟؟

این کار برای کودکان خوشایند نیست اما مهارتی است که باید از همین سنین پایین یاد بگیرند پس ابتدا این کار را به او آموزش دهید .

moshaverkodak-articles-picture3

چانه زدن هنگام خرید :

مقایسه کردن اجناس مختلف باهم ازنظر مرغوبیت یا تفاوت قیمت را از همین سن باید به فرزندتان آموزش دهید تا سال‌های بعد او را خیال راحت به خرید بفرستید و مطمئن باشید  که بهترین خرید را با خود به خانه می‌آورد .

باهم تعدادی از مهارت‌هایی که به فرزندان در مدرسه آموزش نمی‌دهند را مرور کردیم اگر ما بخواهیم این مهارت‌ها را از ۹سالگی به کودکمان آموزش دهیم آیا در ۱۱ سالگی به فرزندمان نمی‌بالیم وقتی به‌راحتی می‌تواند استرسش را موقع امتحان کنترل کند ، در خانه غذایی برای خود و دوستانش تهیه کند ، همیشه مقداری پس‌انداز برای مواقع ضروری داشته باشد ، لباس‌هایش را خودش بشوید و برای انجام برنامه‌هایش زمان‌بندی درستی داشته باشد …

داشتن چنین فرزندی مایه افتخار والدین است .

کودک شما در ۱۱ سالگی زمانی که می‌خواهد وارد مرحله نوجوانی و بلوغ زندگی‌اش شود بسیاری به بسیاری از مهارت‌هایی که در این را نیاز دارد تسلط دارد .

توصیه‌هایی برای والدین :

قبل شروع کار با کودکتان باید این نکات را بدانید و عمل کنید تا کودک در یادگیری مهارت‌ها با شما همکاری بهتری داشته باشد .

۱-روزانه حداقل ۲۰ دقیقه با فرزندتان اوقات شادی داشته باشید که به هردوی شما خوش بگذرد مثل زمانی صرف بازی دو نفرِ ،شنا ، تماشای فیلم موردعلاقه کودک و…

۲-زمانی که کودک را از انجام کاری منع می‌کنید دقیقاً وصریحا به کودک بگویید که چه‌کاری را می‌تواند  به‌جای انجام دهد.

۳-هرزمانی فرزندتان کار صحیحی انجام داد که شما دوست داشتید بلافاصله با او در مورداحساس رضایتتان صحبت کنید .

۴-به فرزندتان آموزش دهید در مورد احساساتش با شما صحبت کند این کار کمک می‌کند او را بهتر درک کنید

۵-و حرف آخر : فرزند عزیزتان را درک کنید و قدم‌به‌قدم به او مهارت‌های زندگی را بیاموزید .

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/مهارت_های_کودکان.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد