من می خوام برم خونه عمه

0

از آرامش خونه استفاده کردم و یه کتاب از قفسه کتابخونه برداشتم و با یه لیوان چای روی مبل نشستم و در کمال آرامش شروع به کتاب خوندن کردم و کم کم از لیوان چای می نوشیدم ولی این آرامش چند دقیقه ای طول نکشید و صدای زنگ تلفن همراه من اومد کتاب رو روی میز گذاشتم و از روی مبل بلند شدم تا گوشی رو از روی میز ناهار خوری که گوشه ای از سالن بود رو بردارم وقتی گوشی رو برداشتم و جواب دادم تا گفتم الو . . . صدای دوستم اومد که با عصبانیت حرف میزد و در آخر حرفهاش لحن صداش پر از پشیمونی و عذاب وجدان بود وقتی تماس رو قطع کردم و دوباره روی مبل نشستم همه فکرم درگیر مشکل دوستم بود و شاید حرف های دوستم برای شما هم جالب باشه برای همین  خلاصه ای از حرف های دوستم رو براتون تعریف کنم دوستم می گفت که ( پسر شش ساله من دوست داره هر روز به خونه مادر بزرگ و عمه و عمو بره ولی من دوست ندارم و بارها در مورد این موضوع با پسرم بحث کردیم ولی امروز از صبح که از خواب بیدار شده شروع به بهانه گرفتن کرده و پشت سر هم تکرار می کنه که می خوام برم خونه عمه ، من عمه رو بیشتر دوست دارم ولی تو رو دوستت ندارم و ای کاش مامانم عمه ام بود و من عصبی شدم و با عصبانیت و صدای بلند با پسرم حرف زدم و در آخر عصبانیتم رو نتونستم کنترل کنم و پسرم رو زدم و به پسرم گفتم تا چند دقیقه باید داخل اتاقش بره و بیرون نیاد و پسرم با گریه به اتاق خودش رفته و الان هم توی اتاقش خوابه ومن الان خیلی از رفتاری که با پسرم داشتم احساس گناه و پشیمونی می کنم . )، من واقعا اگه جای دوستم بودم نمی دونستم که باید چه برخوردی رو با کودکم داشته باشم .

 

مدیریت خشم به چه معناست ؟

یعنی این که یادبگیرید چه طوری خشم خودتون رو کنترل کنید تا به آرامش و خونسردی برسید و بتونید آرامش و خونسردی خودتون رو حفظ کنید .

اهمیت کنترل کردن خشم و عصبانیت توسط والدین

وقتی والدین با عصبایت و خشم با کودکان خودشون برخورد می کنن و در بین خشمی که دارن کلمه هایی رو به کودک نسبت میدن که به مرور زمان روی شخصیت کودک تاثیر منفی می ذاره و که بیشتر رفتارهای نامناسب کودک به خاطر همین کنترل نکردن خشم والدین هست و همه این ها باعث میشه که در آینده ، کودک نسبت به دوستانش از اعتماد به نفس کمتری داشته باشه  و همچنین  خشم بیشتری داره و زودتر عصبی میشه ، پس خیلی مهمه که والدین بتونن در اوج عصبانیتی که دارن خودشون رو آروم کنن و بدونن که در اون لحظه باید چه برخوردی رو داشته باشن تا به کودک خودشون آسیبی وارد نکند  .

 

چگونگی مدیریت خشم توسط والدین

به عنوان یک پدر و مادر باید یاد بگیرید که چه طوری خشمتون رو در مواقع عصبانیت کنترل کنید در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم :

۱ – ترک کردن محل مورد نظر

وقتی که با کودک بحث می کنید و متوجه شدید که دیگه نمی تونید خشم خودتون رو کنترل کنید  و هر لحظه امکان داره خشم شما به اوج خودش برسه و نتونید بروی رفتارتون کنترلی داشته باشید سریع محل مورد نظر رو ترک کنید ، ولی از قبل حتما باید به کودک این رفتارتون رو توضیح بدید تا وقتی که محل رو ترک کردید ناراحت و یا نگران نشود .

۲ – نفس عمیق کشییدن

ویا می توانید در مواقع عصبانیت با کشیدن چند بارنفس عمیق خودتون رو آروم کنید و سعی کنید به درستی عمل نفس عمیق کشیدن رو انجام بدید .

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد:ریختن شیر روی میز

۳ – انجام کاری که شما رو آروم می کنه

در مواقع عصبانیت وقتی محلی که شما رو عصبانی کرده رو ترک می کنید سعی کنید کارهایی رو مثل گوش دادن به موسیقی ، نقاشی کشیدن ، آب دادن به گل ها ، آشپزی کردن و یا . . . انجام بدید که شما رو آروم می کند .

۴ – بیان احساسات خود

وقتی که بعد از چند ساعت که تونستید خودتون رو آروم کنید و احساس کردید که دیگه عصبانی نیستید از کودک بخواین که در کنار شما بشینه و در مورد اتفاقی که باعث عصبانیت شما و ناراحتی کودکتون شده حرف بزنید و احساس خودتون رو در اون لحظه به کودک بگید تا کودک احساس شما رو بفهمه و سعی کنه که دیگه باعث عصبانیت شما نشود .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که اون احساسی  که بعد از عصبانیت خودتون و یا تحریم کردن کودکتون دارید نشون دهنده این هست که رفتارتون در اون لحظه نامناسب و اشتباه بوده و حتما باید دلیل نامناسب بودن رفتارتون رو پیگیری  و بعد اصلاح کنید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد