مشکلات تغذیه کودک در دوران شیردهی

0

به نام خدا

مشکلات تغذیه کودک در دوران شیردهی

نفخ نوزاد و گریه

همه مامان و باباها تجربه روزهای اول تولد کودکشان را با گریه‌های شدید و بی‌خوابی‌های شبانه به یاد دارند .روزهای اول بعد از تولد کوچولوی خوشگلتان با گریه‌های شدید او نگران سلامتی فرزندتان می‌شوید واو را به نزد پزشک می‌برید .  و بعد از تجربه فرزند اولتان وقتی می‌بینید که نوزاد دوستتان هم همین مشکل را دارد …  کلی تجربه برای گفتن دارید …

product5

و اما چرا نوزاد ما در روزهای اول تولد این‌قدر بی‌تابی می‌کند ؟

نوزاد ما معمولاً در ابتدای شب دچار گریه شدیدی می‌شود همراه با گریه پاهایش را به سمت شکم بالا می‌برد و جمع می‌کند این‌ها نشانه نفخ نوزاد است و نفخ و گریه‌های شدید نوزاد بین ۴۰ روز تا ۴ ماه ممکن است طول بکشد و معمولاً برای این گریه‌اش فقط یک قطره ضد نفخ تجویز می‌شود .

علت نفخ و گریه شدید نوزاد:

نفخ نوزاد می‌توانید دلایل زیادی داشته باشد از جمله:

تغذیه مادر

مادرانی که از شیر خود نوزادشان را تغذیه می‌کنند به یاد داشته باشند که هر نوع مواد غذایی نفخ دار که استفاده کنند ۲ ساعت بعد وارد شیر آن‌ها شده و نوزاد هم از آن تغذیه می‌کند . پس اگر کوچولوی شما زیاد نفخ می‌کند باید نگاهی به برنامه غذایی خود بیندازید و غذاهای نفاق را با غذای دیگری که همان مواد لازم را به بدن شما می‌رساند جایگزین کنید . و یا به همراه غذاهایی که مصرف می‌کنید می‌توانید از عرقی جات ضد نفخ هم مصرف کنید تا نفخ نوزادتان هم کمتر شود .

مواد غذایی همچون شیر ، حبوبات ، سیر و پیاز و… نفخ  آور هستند و بعد از مصرف آن‌ها می‌توانید از عرق نعنا ، عرق رازیانه استفاده کنید .

سر شیشه

مادرانی که از شیر خشک نوزادشان را تغذیه می‌کنند هم ممکن است ببینند که کودک دچار نفخ و گریه شدید می‌شود . در صورت دیدن نفخ نوزادتان حتماً سر شیشه نوزاد را چک کنید اگر سر شیشه برای دهان نوزاد کوچک باشد هم در هنگام مکیدن شیشه مقدار زیادی هوا وارد معده نوزاد می‌شود و موجب نفخ نوزاد و گریه‌های شدید نوزادتان می‌شود .

و یا اگر شیر در شیشه نوزاد تمام‌شده و نوزاد همچنان به مکیدن سر شیشه ادامه دهد مقدار زیادی هوا وارد معده نوزاد شده و موجب نفخ و گریه شدید کودک می‌شود .

delicious-food-for-babies

استرس مادر

روزهای اول بعد از تولد نوزاد روزهای پُر از استرسی برای والدین و به‌خصوص مادر است .

نگرانی‌های مربوط به‌سلامتی کودک و حتی خود مادر موجب استرس مادر می‌شود وقتی مادر با این استرس زدگی به نوزادش شیر می‌دهد این امر موجب نفخ و گریه شدید نوزاد می‌شود .مامان‌های خوب باوجود همه موقعیت‌های استرس‌زای اطرافتان سعی کنید خود را آرام کنید تا فرزندتان نیز آرام شود .و باباهای مهربان ، هوای مامان‌ها رو داشته باشید تا بتوانند با حمایت شما این مرحله رو با آرامش طی کنند و نوزاد زیبایتان را آرام نگه‌دارند .

آرام کردن کودک در هنگام گریه شدید

نوزاد تازه متولدشده گریه‌های شدید و طولانی دارد که ممکن است علت آن نفخ نوزاد باشد ولی نوزاد ما به هر علتی که گریه می‌کند بسیار مهم است که او را در آغوش بگیریم و آرام کنیم .

اگر نوزاد ما گریه کند و ما او را به حال خود در تخت رها کنیم و تصور کنیم که بهتر است بگذاریم که خودش آرام شود کودک احساس رها شدن و تنهایی خواهد داشت و در مغز کودک هورمون‌های استرس ترشح خواهد شد و این هورمون‌ها موجب کاهش اپیوئیدها و یا مواد شیمیایی عاطفی در مغز کودک می‌شوند که این امر موجب از بین رفتن آرامش کودک می‌شوند .

از طرفی گریه‌های شدید کودک اگر طولانی و تکرارشونده باشند یعنی کودک را بعد از گریه آرام نکنیم و گریه شدید او مدت زیادی طول بکشد این گریه تأثیر زیادی بر مغز کودک ما می‌گذارد و موجبات ترس و وسواس در آینده فرزند ما می‌شود .

توصیه من به مادران عزیز این است که در صورت گریه شدید ، نوزادتان را در آغوش بگرید و اجازه دهید بین بدن شما با بدن نوزاد تماس برقرار شود در این حالت نوزاد را به‌آرامی در آغوشتان تکان دهید و برایش ترانه‌های کودکانه بخوانید و در همین حین او را ببوسید و نوازش کنید .

این ابراز محبت و نوازش شما موجب ترشح هورمون‌های اپیوئید و یا همان مواد شیمیایی عاطفی در بدن نوزادتان شده و او کم‌کم آرام می‌شود .

شیردهی زیاد

نوزاد تازه متولدشده تنها راه بیان خواسته‌اش گریه است او ممکن است به دلایل زیادی گریه کند .  اما  مادر ممکن است هر بار فکر کند که او گرسنه است و باز به او شیر دهد . شیر دادن زیاد خود عامل دیگری برای نفخ نوزاد است . در آغاز تولد کودک هر دو ساعت یک‌بار نیاز به تغذیه با شیر مادر دارد . سعی کنید او را هر بار کاملاً سیر کنید و تا وعده بعدی تغذیه او را آرام نگه‌دارید.

توصیه‌های ما به شما :

۱-استفاده از حوله گرم بر روی شکم نوزاد

۲-عرق نعنا رقیق‌شده که میزان یک قاشق چای‌خوری با ۲قاشق آب مخلوط کرده و کمی به نوزاد می‌دهیم

۳-گرفتن آروغ نوزاد بعد از شیر دادن :

بعد از شیر خوردن سر نوزاد را بر روی شانه می‌گذاریم و به‌آرامی با کف دست بر پشت نوزاد می‌زنیم تا زمانی که نوزاد آروغ بزند این کار کمک می‌کند هوای درون معده نوزاد خارج‌شده و نفخ نکند .

۴-شستشوی سینه مادر قبل از شیر دادن به کودک و تغذیه به کودک به فاصله هر ۲ ساعت یک‌بار

۵-درست گرفتن شیشه شیر دردهان نوزاد طوری که هوا از اطراف شیشه وارد دهان نوزاد نشود .

حرف آخر اینکه تماس بدنی نوزاد با مادر یکی از مؤثرترین راه‌های آرام کردن گریه شدید نوزاد است نوزادتان را عاشقانه در آغوش بکشید و ببوسید .

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/مشکلات_تغذیه_کودک_در_دوران_شیردهی.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد