مدیریت استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان

11

به نام خدا

چطور  می توانیم استفاده از اینترنت گوشی های موبایل را

در فرزندان مان مدیریت کنیم؟

همه ما والدین می‌دانیم که یکی از وسایلی که در زندگی امروزه استفاده آن اجتناب‌ناپذیر است موبایل است و از طرفی همه ما نگران آسیب‌های ناشی از آن بر روی روح و روان فرزندانمان هستیم .

هنگام ملاقات با خانواده‌ها بیشترین سؤالی که خانواده‌ها از ما می‌پرسند در مورد چگونگی استفاده کودکان از موبایل است و این نشان‌دهنده نگرانی زیاد والدین نسبت به این موضوع است .

از چه سنی برای فرزندم موبایل بخرم؟

در زندگی روزمره هرگاه نیاز به استفاده از وسیله‌ای داشته باشیم آن را خریداری می‌کنیم ولی در مورداستفاده از موبایل به این مسئله شک می‌کنیم چراکه درک این مسئله کمی پیچیده است که یک کودک ۳ ساله چه نیازی به استفاده از گوشی همراه دارد ؟؟؟

آری همه ما میدانیم که فرزند کوچکمان نیازی ندارد که موبایلی برای خود داشته باشد اما خود ما با شادی کودک را به بازار برده و جدیدترین مدل آن را برای کودک خریداری می‌کنیم  !!!

بسیاری از والدین عنوان می‌کنند که “چون همه دوستان فرزندم یا همه بچه‌های فامیل گوشی دارند من هم برای فرزندم خریدم …نمی‌خواهم او احساس کند که چیزی از دیگران کمتر دارد …”

و یا عده‌ای از والدین دلیل آن را رفتن فرزندشان به کلاس‌های غیر از مدرسه عنوان می‌کنند که با استفاده از گوشی تلفن همراه (موبایل ) امکان اطلاع از وضعیت کودک برای آن‌ها ممکن می‌شود …

و اما از چه سنی برای فرزندمان گوشی همراه (موبایل )بخریم ؟

بسیاری از روانشناسان عقیده دارند که فرزندان ما در دوره کودکی تا نوجوانی نیازی به استفاده از گوشی همراه ندارند و آسیب‌های استفاده از موبایل در این دوره برای کودک بسیار بیشتر از سود آن است .

اگر شما به‌عنوان والدین بخواهید کودکتان خودش لباسش را اتو بزند آیا یک اتو داغ در اختیار او می‌گذارید تا خود راه استفاده از آن را کشف کند ؟

مطمئناً فرزند شما ممکن است به خود آسیب رسانده و دچار سوختگی شود مگر اینکه به کودک به‌درستی آموزش داده باشید و مطمئن باشید که به‌درستی از عهده انجام کاربر می‌آید و بعد اتو را به بدهید … و باوجود آموزش باز اگر سن کودک شما پایین باشد باز احتمال آسیب دیدن او وجود دارد .

استفاده از موبایل هم به همین شکل است .آیا قبل از خریداری موبایل تمام آموزشهای لازم را به فرزندتان داده‌اید تا او بداند که ممکن است چه آسیب‌هایی ببیند و پیشگیری کند ؟

و آیا فرزندتان به حدی از رشد رسیده که از خود در ارتباطات گسترده شبکه‌های اجتماعی محافظت کند ؟

اگر آری . پس می‌توانید برای او گوشی تهیه کنید ولی ممکن است فرزند ما حتی در نوجوانی هم به‌درستی آسیب‌های استفاده از موبایل را نداند .

آسیب‌های استفاده از موبایل :

۱-یکی از مسائلی که موبایل را برای فرزندان ما به‌طور بالقوه آسیب‌زا می‌کند استفاده از اینترنت گوشی‌های مدرن و اتصال به شبکه‌های اجتماعی است .

امروزه ارتباط مؤثر  بین والدین و نوجوانان رو به نزول گذاشته و اکثر بچه‌ها زمان کمتری برای یک گفتگوی دوستانه با والدین دارند این خدا عاطفی آن‌ها را به سمت دوستی‌های مجازی و ارتباطات اینترنتی می‌کشاند .

جایی که بسیاری از افراد سودجو و فرصت‌طلب منتظر فرزندان گریزان از خانه هستند .

در دوستی‌های مجازی فرزندان ما ممکن است اطلاعات زیادی را از خود و خانواده به‌طرف مقابل بگویند که ممکن است برای خودم والدین  مشکلات زیادی را به وجود آورند .

۲-آسان‌ترین راه ارتباط با جنس دیگر

نوجوان درگیر مسائل دوره بلوغ است او کشش زیادی نسبت به مسائلی جنسی و جنس دیگر دارد و موبایل و شبکه‌های اجتماعی این بستر را در اختیار او قرار می‌دهد و نوجوان ما عطش خود را در مورد مسائل جنسی از طریق دوستی‌های اینترنتی برطرف می‌کند ،بدون اینکه بداند طرف مقابلش ممکن است قصد آسیب زدن و سوءاستفاده از او را داشته باشد .

۳-اضطراب و نگرانی مداوم :

ازآنجایی‌که فرزند ما از طریق موبایلش با افراد زیادی در ارتباط است که می‌داند ما به‌شدت با این دوستی‌ها مخالفیم مدام در بیم و هراس است که نکند والدین ازدوستیش مطلع شوند . نگرانی و اضطراب ناشی از این پنهان‌کاری‌ها تأثیری نامطلوب بر سلامت کودک دارد و همچنین باعث افت تحصیلی او می‌شود .

۴-درگیری ذهنی کودک :

ازآنجایی‌که نوجوان بعد از قرار گرفتن در فضای دوستی‌های مجازی با انواع اطلاعات درست و نادرست راجع به مسائل جنسی مواجه می‌شود ذهن آرام گذشته او سرگردان و آشفته، مدام درگیر مسائلی است که می‌بیند و می‌شنود ، و این مسائله باعث می‌شود او بر هیچ موضوعی غیرازآن نتواند تمرکز کند و افت تحصیلی یکی از نتایج آن است .

۵- وابستگی و اعتیاد به موبایل :

کودک امروز فضای بازی با دوستان همسایگان مثل نسل قبل از خود ندارد و ناچار است زمان زیادی در خانه باشد از طرفی والدین زمان زیادی را صرف کار بیرون از خانه می‌کنند وهمِ این موارد به کمک جاذبه زیاد موبایل نزد کودکان آمده و باعث شده آن‌ها زمانی بیش‌ازحد معمول صرف استفاده از این وسیله کنند .

درواقع امروزه کودکان با موبایل از خواب بیدار می‌شوند و به رختخواب می‌روند و زمانی که بخواهید گوشی را از آن‌ها بگیرید به‌شدت پرخاشگری می‌کنند و در مقابل شما می‌ایستند .

توصیه‌های ما به والدین 

ازآنجایی‌که استفاده از موبایل برای کودکان و خانواده‌ها اجتناب‌ناپذیر است استفاده از محدودیت‌ها و دادن آگاهی به کودک و نوجوان می‌توانند به والدین و فرزندان کمک کند تا آسیب کمتری ببینند .

۱-دادن اطلاعات شخصی و خانوادگی ممنوع

به کودک و نوجوان صریحاً گفته شود که دادن هرگونه اطلاعات شخصی و خانوادگی از طریق موبایل به دیگران ممنوع است و در مورد افراد سودجو و فرصت‌طلب هم به‌روشنی صحبت شود .

۲- ارتباط با شخص ناشناس ممنوع

امروزه استفاده از سیم‌کارت‌های اعتباری بسیار رایج شده و متأسفانه در صورت بروز مشکل نمی‌توان این سیم‌کارت‌ها را پیگیری کرد پس صراحتاً به فرزندتان توضیح دهید که پیام دادن به شخصی که نمی‌شناسد به‌مانند ارتباط با افراد غریبه ممکن است برای او مشکلاتی ایجاد کند

۳-محدودیت زمان استفاده

برای کودکان و نوجوانان زمان استفاده از گوشی کاملاً مشخص و محدود باشد . مطلقاً اجازه ندهید زمان انجام تکالیف یا زمان صرف غذا یا به هنگام خواب‌گوشی با کودک باشد .

۴- آشنایی با امکانات گوشی

به‌عنوان والدین از امکانات گوشی که برای کودک خریداری می‌کنید آگاه باشید .

۵- پیامک‌ها و اشتباهات

با فرزندان به‌روشنی در مورد پیام‌هایی که اجازه ردوبدل کردن ندارد صحبت شود و در مورد اینکه باید آداب صحبت کردن را در پیام دادن هم رعایت کند با فرزندتان صحبت کنید .

استفاده از شوخی‌ها و پیام‌های مبتذل و نامناسب را برای کودک ممنوع کنید

حرف آخر اینکه سعی کنید به‌طور غیر محسوس بر کار فرزندتان نظارت کنید . با او در مورد ارتباطات و پیام‌ها صحبت کنید و برای رفع کمبود عاطفی فرزندان زمان بیشتری را صرف گذراندن وقت با آن‌ها کنید و فرصتی را برای گذراندن زمان بیشتری با دوستانی که مورد تائید شما هم باشند به آن‌ها بدهید .

موفق باشید .

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/مدیریت_استفاده_از_تلفن_همراه_برای_نوجوانان.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

کمی صبر کنید...
11 نظرات
 1. Asal می گوید

  سلام من ۱۴ ساله هستم و خیلی دوست دارم گوشی داشته باشم ولی مادرم می گه نه من با آرامش و نامه نویسی حرف هایم را به او زدم و گفتم من بزرگ شدم و برای کلاس رفتن هام و موقع هایی که برام اتفاقی می افتد و یا تحقیق هام و کارهای مدرسه ام و زنگ زدم به دوستانم برای پرسش درس من درسم عالی است و بچه مثبت هستم این گوشی چند وقت هست ذهن منو درگیر کرده من با گوشی مادرم کاری بدی نمی کنم و مادرم بخاطر خطرات گوشی برایم گوشی نمیخرد من یک دختر هستم به نظر شما من گوشی احتیاج دارم یا خیر

  کمی صبر کنید...
  1. مهدی می گوید

   خیر… من ۱۳ ساله هستم.. موبایل باعث شد ریاضی و عربی من از ۲۰ برسه به ۱۰ ..
   کار های درسی هم از گام ب گام قابل پیگیری هست..

   کمی صبر کنید...
   1. فاطمه آسا می گوید

    سلام عزیزم . موبایل و یا هر وسیله جذاب دیگری اگر برای زمان استفاده ازش مدیریت نداشته باشید به مشکل برمی خورید .مثل مشکل درس خوندن .موفق باشید.

    کمی صبر کنید...
   2. mr, r می گوید

    خاک تو سرت

    کمی صبر کنید...
  2. فاطمه آسا می گوید

   سلام به هر حال همه ما به تکنولوژی روز جامعه نیاز داریم امیدوارم با بالابردن آگاهی هاتون نسبت به اسیب های موبایل و همین طور مثبت بودنتون بتونید اعتماد مادرتون رو بدست بیارید . موفق باشید .

   کمی صبر کنید...
  3. got می گوید

   به نظر من خرید گوشی از سن ۱۲سالگی منتسبه چون که ممکنه بچه شما به کلاس های تقویتی بره مثلا استادش بگه نیم ساعت زودتر کلاس تعطیل میشه اون موقع بجنون چیکار میکنه نیم ساعت میمونه جلوی در؟و اینکه بعد از خرید گوشی حتما بزارید با هم کلاسی هاش در ارتباط باشه (هم کلاسی های خوب)و همچنین این رو در نظر داشته باشین که هیچوقت گوشی بچه تون رو چک نکنین!اول اینکه فکر میکنه شما به اون اعتماد ندارین و ازتون دلسرد میشه دوم اینکه گوشی وسیله شخصی هستش و فرقی نمیکند در دست بچه۹ساله باشه یا ۱۸ساله چک نکنین!پیشنهاد من به شما همین بود ببخشین که سرتون رو درد آوردم

   کمی صبر کنید...
   1. فاطمه آسا می گوید

    سلام و سپاس از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.

    کمی صبر کنید...
 2. ناشناس می گوید

  واقعا که وقتی تنهاییم خانواده توجهی نمیکنه شماها گوه میخورین از گوشی بد میگین خانواده ها میان میخونن جو گیر میشن سرما ول کنید بابا عصاب نزاشتین مشاوه بحساب

  کمی صبر کنید...
  1. فاطمه آسا می گوید

   سلام دوست عزیز ممنون که صادقانه نظرتون گفتید با شما کاملا موافقم که بیشتر مشکلات نوجوانان ما بی توجهی خانواده و به نوعی درک نکردن نیازهای نوجوان هست . صددرصد گوشی چیز بدی نیست فقط باید یه سری آموزشها و آگاهی ها قبلش داشته باشید . شاد باشید .

   کمی صبر کنید...
 3. mr, r می گوید

  اینقدر چرند نگید
  وقتی خانواده بهت بی محلی میکنند
  بهترین وسیله گوشیه
  گوش مردم رو با این چرندیات پر نکنین.

  کمی صبر کنید...
 4. نگار می گوید

  من ۱۵ سالمه کلاس نهمم درسم هم خوبه در حد رتبه ی تک رقمی تو کشور
  من خیلییییی دلم گوشی میخواد اما نمیتونم راحت با مادر پدرم صحبت کنم اونا چون خودشون موقع دانشگاه رفتن گوشی گرفتن فکر میکنن اونموقع زمان مناسبیه واقعا نمسدونم چی بگم بهشون اینقد چرت و پرت میگه واقعا نمیفهمن زمونه عوض شده منو با همه مقایسه میکنن تو اخلاق و درس الا همین گوشی ک همه دارن
  تا بحث ش رو باز میکنم هم یا میگن حالا باشه یا میگن خوابم میاد
  گند همه جیو دراوردن

  کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد