مامان گوش میدی چی میگم

0

امروز رو تصمیم گرفتم یه چند دقیقه ای رو میون گل ها باشم و به گل ها برسم ، پس به حیاط رفتم و شروع کردم به آب دادن به گل ها ، وقتی کار آب دادن به گل ها رو تموم کردم و شروع به حرس کردن گل ها کردم و همین جور هم داشتم به کارهایی که باید امروز انجام میدادم هم فکر می کردم که دیدم پسرم با ماشین هاش اومد توی حیاط و کنار من شروع به بازی کرد ، بعد از چند دقیقه به قول همسرم بیست سوالی های  پسرم شروع شد ( مامان چرا این گل ها این جوری هستن ؟ ) ( مامان چرا این برگ های این گل این شکلیه ؟ ) مامان مامان مامان . . . پسرم بعد از این که سوال هاش رو تموم کرد شروع به توضیح دادن کرد ، من هم بی خیال حرف های پسرم شدم و به کار های خودم فکر می کردم و هر چند لحظه ای یه سری هم به حرف های پسرم تکون می دادم که متوجه نشه که به حرف هاش گوش نمی دم ولی مثل این که پسرم متوجه این حرکت من شده بود چون که یه دفعه پسرم گفت : ( مامان به حرف هام گوش میدی ؟ ) من هم گفتم : ( آره پسرم دارم گوش میدم ) ولی پسرم مدام تکرار می کرد که : ( مامان به حرف های من گوش نمی دی ؟ مامان به من نگاه کن ؟ ) ولی من هم می گفتم : ( من هم کارم رو دارم انجام میدم هم به حرف های تو دارم گوش میدم . ) که در آخر پسرم خسته شد و ماشین هاش رو برداشت و به داخل خونه رفت و من هم سریع حیاط رو مرتب کردم و داخل خونه رفتم و به کارهای خودم رسیدم تا بتونم هر چه زود تر کارها رو تموم کنم .

حامی بودن به چه معناست ؟

وقتی اسمی از حامی بودن آورده میشه همه فکر می کنیم منظور از حامی بودن از نظر مالی هست ولی باید بدونید که حامی بودن معنی های مختلف دیگری هم داره که بستگی داره به منظوری که داریم و در این جا منظور از حامی بودن این هست که ما به حرف کودک خوب گوش بدیم  و گاهی اوقات حرف کودک رو پذیریم و یا حرف کودک رو تایید کنیم  .

اهمیت گوش دادن به حرف کودکان

کودکان معمولا در طول روز زیاد حرف می زنن و سوال های زیادی رو می پرسن و دوست دارن که جوابشو پیدا کنن و وقتی که به حرف های کودک توجه نکنید و کودک متوجه این کار شما بشه و احساس می کنه که برای حرف هاش ارزش قائل نیستید و به مرور زمان کودک احساس کمبود محبت می کنه و این که باعث کم حرف بودن کودک میشه پس خیلی مهم هست که به حرف های کودک گوش بدید و وارد دنیای کودک بشید و با کودک همدردی کنید و به سوال هایی که داره جواب بدید  .

 

چگونگی گوش دادن به حرف کودک

خوب حتما این سوال برای شما هم پیش اومده که مگه چه طوری باید به حرف کودک گوش بدیم ؟ اصلا مگه برای گوش دادن هم باید آموزش ببینیم ؟

بله همه ما به حرف های کودک گوش میدیم ولی چگونگی گوش دادن خیلی مهمه که باید یاد بگیریم .

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد:خیلی بی عرضه ای  

۱ – توجه داشتن به حرف کودک

خوب معمولا همه ما می تونیم وقتی داریم خونه رو تمیز می کنیم ، ظرف می شوریم و یا حیاط رو تمیز می کنیم و به گل ها آب می دیم به حرف های کودک هم گوش بدیم ولی این گوش دادن برای کودک هیچ ارزشی نداره و احساس می کنه که ما توجه ای به اون نداریم ، پس وقتی می خوایم به حرف های کودک گوش بدیم حتما هر کاری که داریم انجام میدیم رو کنار بذاریم و به چشم های کودک نگاه کنیم و بدون هیچ حرف و سوال اضافه ای به حرف های کودک گوش بدیم .

۲ – طرح سوالات مناسب

وقتی که داریم به حرف های کودک گوش میدیم از کودک بخوایم که برای مشکلی که داره راه حلی رو پیدا کنه و با چند کلمه سوالی ، کودک رو وادار کنیم که مشکل و راه حلی که داره رو توضیح بده بجای این که با بله و یا خیر جواب بده ، این جوری ما هم می تونیم بیشتر به حرف هاش گوش بدیم .

۳ – گوش دادن بی وقفه

کودکان معمولا وقتی حرف می زنن و یا جمله ای رو می خوان بگن تا کلمه مناسب رو پیدا کنن یه مقدار طول می کشه و در این فاصله زمانی همه ما سریع میایم کلمه مناسب رو به کودک می گیم و یا جمله اش رو تموم می کنیم و به نظر خودمون کارمون خیلی خوبی کردیم  ولی کودک با این کار ، فکر می کنه که به حرف هایی که می خواد بزنه اهمیتی نمیدیم پس اجازه بدیم کودک خودش جمله اش رو تموم کند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد