مامانی من پسر خوبی هستم ولی الان عصبانیم

0

پسر ۶ ساله ی من ، گاهی اوقات اخلاقش خیلی بد میشه و با برادر کوچیکتر خودش بد رفتاری می کنه مثل چند روز پیش که پسر کوچیکم مداد رنگی های برادرش رو برداشته بود وپسر بزرگم هر کاری می کرد مداد رنگی ها رو برنمی گردوند و وقتی این موضوع رو به من و پدرش گفت ، هم من و هم پدرش به او گفتیم که برادر تو کوچیک هست واشکال نداره ، نقاشی می کشه بعد بر می گردونه ، ولی بحث بچه ها خیلی طول کشید و در آخر پسرم با ماشین اسباب بازی برادرش رو زد و نتیجه این بحث و درگیری ، گریه های یکسره پسر کوچیکم و کبودی که روی دستش شد ، پشیمونی رو میشد از چشم های پسرم خوند ولی کاری که شده بود ، بارها این اتفاق بین بچه ها تکرار میشه و من به عنوان یک مادر در اون لحظه نمی دونم که باید چه رفتاری داشته باشم ولی اینو میدونم که بیشتر از پسر کوچیکترم دفاع می کنم و این کار من باعث بیشتر عصبانیت پسر بزرگترم میشه ودر آخر هم گفت شما منو دوست ندارین ، الان من به عنوان یک مادر می دونم که باید یه چیزهایی رو به کودکم آموزش بدم تا بتونه عصبانیتشو کنترل کنه ولی چه آموزش هایی ؟

چرا مهمه که کودکان بتونن عصبانیت خودشون رو کنترل کنند ؟

عصبی شدن بچه ها و کنترل نکردن این عصبانیت ، مشکلات دیگه ای رو هم به همراه داره و این کودکان نمی تونن درست تمرکز کنن ، در یادگیری دچار مشکل میشن و خیلی مشکلات دیگه ای که این عدم کنترل عصبانیت به همراه داره و کم کم جلوی پیشرفت بچه ها رو میگیره ، پس خیلی مهمه که به بچه ها یاد بدیم که چه طوری عصبانیت خودشون رو کنترل کنند .

چگونگی آموزش کنترل عصبانیت در کودکان

۱ – صبور بودن

برای خیلی از بزرگترها و بچه ها صبور بودن سخته و دوست نداریم که منتظر بمونیم ولی گاهی اوقات برای خیلی از چیزهایی که می خوایم باید صبر داشته باشیم ، پس باید صبور بودن رو هم خودمون یاد بگیریم و بعد به کودکانمون آموزش بدیم ، با صبور بودن با این که وقتی به چیزی که می خوایم نمی رسیم ولی باز هم آرام هستیم و احساس شادی می کنیم .

۲ – نفس عمیق کشیدن

در اطرافمون حتما بارها متوجه شدیم که وقتی کسی عصبانی هست بهش میگن نفس عمیق بکش تا آروم بشی ، بله نفس عمیق کشیدن باعث می شه که اکسیژن بیشتری به مغز برسه و ضربان قلب آروم بشه و فشار خون هم پایین بیاد و همه این تغییرات در کنار هم باعث آروم شدن ما و همین طور باعث میشه ما کمتر احساس عصبانیت کنیم .

۳ – قبل از انجام هر کاری فکر کردن

گاهی اوقات دیدید وقتی یه کاری رو انجام میدیم و در آخر نتیجه نمی گیریم اطرافیانمون بهمون میگن که ( به عواقب کارت فکر کرده بودی یا نه ؟ ) در مواقعی که عصبانی هستیم اگه یاد بگیریم که قبل از این که واکنشی نشون بدیم به عواقبش فکر کنیم و بفهمیم که عصبانیت ما ممکن هست به چه چیزهایی آسیب برسونه و چه اتفاقی بیافته ، خیلی بهتر می تونیم عصبانیتمون رو کنترل کنیم .

۴ – حل کردن مشکلات

همه ما عصبانی میشیم و مهم اینه که یاد بگیریم چه طوری برای مشکلی که ما رو عصبی کرده راه حل پیدا کنیم و وقتی که ما یاد بگیریم ناخوداگاه کودکان هم از ما یاد می گیرن که برای هر مشکلی که دارند به چند راه حل فکرکنن و نکات خوب و بد هر راه حل رو بررسی کنن و از بین این چند راه حل ، راه حلی که نکات بهتری از بقیه داره رو انتخاب کنند .

۵ – صحبت کردن در مورد احساسات خود

بعضی از بچه ها وقتی عصبانی هستن داد می زنند و یا اخم می کنن ، در رو به هم می کوبن و بعضی از بچه ها هم در مواقع عصبانیت سکوت می کنن ، بچه ها باید بفهمن که با این کار ها مشکلشون حل نمیشه و یا با سکوت کردن کسی متوجه مشکلش نمیشه پس باید به بچه ها یاد بدیم که به جای این کارها در مورد احساسشون حرف بزنن و دلیل بیارن که چرا عصبانی شده ؟ این کار خیلی سخته ولی خیلی هم مهم و مفید هست .

حرف آخر

قبل از این که یاد بگیریم چه طوری عصبانیتمون رو کنترل کنیم باید بفهمیم چه چیزها و کارهایی ما رو عصبانی می کنن ، چیزهایی که به محض شنیدنشون حالت های صورت و بدنمون تغییر می کنه و نشون میده که ما عصبانی هستیم وقتی بفهمیم که چه چیزهایی ما رو عصبانی می کنن بهتر می تونیم برای عصبانیتمون راه حل پیدا کنیم و عصبانیتمون رو کنترل کنیم . ما به عنوان پدر و مادر باید الگوی خوبی براشون باشیم و همه این موارد گفته شده رو باید انجام بدیم تا بچه ها از ما الگو بگیرن و انجام بدهند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد