ماساژ کودک

0

ماساژ کودک

اولین راه ارتباط برقرار کردن نوزاد با جهان پیرامون از طریق لمس کردن است و ماساژ کودک درواقع برای کودک تأثیری  فراتر ازآنچه بر افراد بزرگ‌سال دارد می‌گذارد .

ماساژ بدن یکی از فعالیت‌هایی است که برای افراد بزرگ‌سال لذت‌بخش بوده و موجب آرامش آن‌ها می‌شود اما ماساژ کودک دارای فوایدی برای بدن اوست که آگاهی از آن برای والدین خالی از لطف نیست .

فواید ماساژ کودکان

۱)آرامش :

تحقیقات نشان داده است که کودک از زمان تولد هرگاه مورد نوازش والدین قرار می‌گیرد هورمون‌هایی در بدن او ترشح می‌شود که موجب آرامش او شده و باعث شادابی او می‌شود و در ماساژ کودک به دلیل لمس بدن کودک همراه با مهربانی و محبت والدین ، آرام شدن کودک بعد از ماساژ به‌وضوح احساس می‌شود .

۲)خواب راحت :

همراه با ماساژ کودک و ایجاد آرامش در او کودک خواب راحت‌تری را تجربه می‌کند به همین منظور توصیه می‌شود برای کودکانی که مشکلات خواب رفتن دارند از ماساژ استفاده شود .

۳) بهتر شدن گردش خون :

همراه با ماساژ کودک گردش خون در پوست بهتر شده و مواد زائد از بدن کودک خارج می‌شود

۴)افزایش قدرت ایمنی بدن :

ماساژ کودک با تقویت گردش خون و سیستم لنفاوی بدن موجب بالا رفتن سیستم ایمنی بدن می‌شود

۵) بهتر شدن روابط اجتماعی:

اولین راه ارتباطی کودک با جهان پیرامونش از طریق لمس شدن است ماساژ کودک موجب می‌شود که کودک تجربه‌ای لذت‌بخش از اولین روابط اجتماعی‌اش داشته باشد و موجب بالا رفتن اعتمادبه‌نفس کودک و رشد اجتماعی بیشتری در آینده کودک می‌شود .

مقدمات ماساژ کودک :

اما ماساژ کودک باید همراه با مقدماتی باشد که بتواند فایده لازم را به کودک برساند اول اینکه ما به‌عنوان والدین باید در هنگام ماساژ خود ازلحاظ روحی در شرایط آرامی باشیم تا بتوانیم درزمان ماساژ کودک این آرامش را به کودک منتقل کنیم والدین در هنگام ماساژ کودک باشند تا در حین ماساژ به بدن کودک آسیب نرسانند . انگشتر و یا زیورآلاتی که در دست دارید خارج کنید تا بدن کودک آسیب نبیند .در حین ماساژ کودک برای او به‌آرامی و بامحبت صحبت کنید تا کودک در حین ماساژ آرام باشد ولدت ببرد .

جای مناسب ماساژ کودک :

در هنگام ماساژ کودک را باید محلی را برای ماساژ انتخاب کرد که هم مسطح وهم سفت باشد پتویی نرم و راحت بگذارید  و کودک را بر روی ان قرار دهید تا جای کودک راحت باشد .در حین ماساژ کودک به دلیل اینکه بدن کودک برهنه است دمای هوای جایی که ماساژ می‌دهید نباید پایین باشد چون در زمان ماساژ دادن نیز دمای بدن کودک پایین می‌آید .

زمان مناسب ماساژ کودک :

ماساژ کودک یک فعالیت اجتماعی مفرح برای کودک است آن را زمانی که کودک خسته ویا گرسنه است انجام ندهید که هم کودک وهم خود شما از انجام آن‌وقتی کودک ناآرام است اذیت می‌شوید . بهترین زمان ماساژ کودک بعد از یک استحمام گرم و قبل از خواب کودک است آرامش همراه با ماساژ خوابی خوش را برای کودک رقم می‌زند .

مواد و وسایل لازم ماساژ کودک :

ماساژ کودک نیاز به وسایل خاصی ندارد ووشما با کمترین امکانات می‌توانید لحظاتی خوش را برای آرامش فرزندتان فراهم کنید پتویی مناسب که زیر کودک قرار دهید و مقداری روغن که در حین ماساژ استفاده می‌کنید روغنی که استفاده می‌کنید اگر از انواع روغن‌های گیاهی طبیعی باشد مناسب‌تر است مثل روغن بادام ،روغن‌زیتون و… چون مقداری از این روغن از طریق منافذ پوستی جذب بدن کودک می‌شود حتی امکان از روغن‌های گیاهی که برای کودک ضرر ندارد استفاده کنید .

طریقه ماساژ دادن کودک :

ماساژ کودک به شکل‌های متفاوت انجام می‌شود و هرکدام فواید خود را دارد اما ما در اینجا انرا به ساده‌ترین شکل عنوان می‌کنیم که والدین به‌راحتی بتوانند انرا انجام دهند ابتدا کودک را به روی شکم بخوابانید و ماساژ پشت اورا انجام دهید دست‌ها را با روغن به میزانی آغشته کنید که حرکت دستتان بر پوست کودک به‌راحتی ممکن شود کف دستان را در دو طرف ستون مهره‌ها به سمت طرفین بدن به‌آرامی حرکت دهید حرکات دستان شما باید همراه با فشار ملایمی بر پوست کودک باشد این کار را ۳یا ۴ بار انجام دهید و سپس کودک را به پشت بخوابانید و این بار همین حرکت را به‌آرامی بر روی سینه و شکم کودک تکرار کنید .

ماساژ دستان کودک را یکی‌یکی انجام دهید ابتدا تک‌تک انگشتان را از کف دست به سمت نوک انگشتان به‌آرامی ماساژ دهید و سپس با یکدست بالای بازوی کودک را گرفته و به با آرامی در حال که  انگشتان ما دور بازوی کودک حلقه‌زده است به سمت پایین حرکت می‌دهیم این حرکت را چند بار تکرار کرده و سپس دست دیگر را به همین شکل انجام می‌دهیم .

ماساژ پای کودک نیز به همین شکل انجام می‌شود یکی‌یکی پاهای کودک را و کف پاهای او را ماساژ می‌دهیم در انواعی از ماساژها سر کودک نیز به‌آرامی ماساژ داده می‌شود که با حرکت انگشتان از پیشانی به طرفین صورت انجام می‌شود .

ماساژ کودک یکی از بهترین راه‌های ارتباطی با کودک به‌خصوص نوزادان است و من فاطمه آسا این تجربه را با کودکانم داشته‌ام که ماساژ موجب به وجود آمدن یک رابطه محکم عاطفی بین مادر و فرزند می‌شود در ضمن به باباهای مهربان هم انجام آن را توصیه می‌کنم که به‌شدت برای بهبود روابط پدر و فرزندی مفید است شاد و موفق باشید .

buttom1

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد