یک صبحانه مقوی برای دانش آموزان

0

صبحانه مقوی برای دانش آموزان 

همه ما مامان‌ها می دونیم که صبحانه برای بچه‌مدرسه‌ای ما خیلی مهمِ و باید صبحانه رو کامل از بقیه وعده‌های غذایی بخورند اما همین‌که تعطیلات تابستان تمام می‌شود و روزهای اول مدرسه فرامی‌رسند می‌بینیم که با تمام انرژِی و زمانی که برای صبحانه بچه‌ها می‌گذاریم کوچولوهای ما بدون اینکه لب به غذا بزنند خانه را ترک می‌کنند و راهی مدرسه می‌شوند .

به‌راستی چرا بچه‌ها که تا قبل از شروع مدرسه صبحانه می‌خورند با شروع مدرسه و رفتن به کلاس علاقه‌ای به خوردن صبحانه نشان نمی‌دهند و گرسنه به مدرسه می‌روند .

چرا دانش آموزان صبحانه نمی‌خورند :

زود است در طول تابستان کودکان معمولاً صبح‌ها تا دیروقت خواب هستند و هر زمان که دوست داشتند از خواب بیدار می‌شوند و صبحانه می‌خورند ولی با شروع مدارس کودکان ناچارند صبح‌ها  خواب‌آلود برخیزند و برای مدرسه آماده شوند اکثر کودکان به‌سختی می‌توانند لباس پوشیده و کیف خود را تا سرویس مدرسه با خود بکشند بعضی از این کوچولوها آنقدرهنوزخواب‌آلود هستند که در سرویس تا رسیدن به مدرسه خواب می‌روند .

حال آیا این کودک خواب‌آلود می‌تواند پشت میز صبحانه بنشیند و با میل صبحانه خوش‌مزه‌اش را بخورد ؟؟؟

مشکلات صبحگاهی(کتاب مشکلات خواب ) بچه‌ها که شب‌های تابستان تا دیروقت بیدارند و صبح‌ها هم دیر بیدار می‌شوند زمان شروع مدرسه آن‌ها را با مشکلات همراه می‌کند و لازم است که از قبل از شروع مدرسه برای تغییر ساعت خواب بچه‌ها اقدام کنید .(محصول کلاس اولی )

تا همراه با شروع مهرماه بچه‌ها صبح سرحال‌تر بتوانند از خواب برخیزند و میل به صبحانه خوردن داشته باشند .

یکی دیگر از دلایل صبحانه نخوردن کودک می‌تواند نوع صبحانه‌ای باشد که برایش آماده می‌کنیم اگر کودک میلی به صبحانه‌ی آماده‌شده نداشته باشد قاعدتاً آن‌ها نمی‌خورد .

آماده کردن صبحانه مقوی برای کودک :

به‌عنوان اولین کاری که می‌توانید برای خوردن صبحانه کودک انجام دهید این است که به هنگام خرید وسایل صبحانه کودک را با خود همراه کنید ، از کودک برای اینکه چه چیزی برای صبحانه مناسب است و دوست دارد نظرخواهی کنید و با هم خرید کنید .

در خانه با کودک در مورد چیدمان میز صبحانه صحبت کنید و او را تشویق کنید که برای تزیین میز نظر دهد

و روز بعد باهم میز را بچینید . مشارکت دادن کودک در تهیه صبحانه و چیدن میز شوق و میل کودک را برای صبحانه خوردن زیاد می‌کند .

برای صبحانه مقوی کودک از چه موادی استفاده کنیم :

  1. نکته اصلی این است روی میز صبحانه چند نوع ماده غذایی باشد تا کودک بتواند یکی را که بیشتر میل دارد انتخاب کند .
  2.  مواد حاوی کربوهیدرات : مثل انواع نان حتماً باشد سعی کنید هرچند روز یک‌بار نوع نان را تغییر دهید تا برای کودک یکنواخت نباشد مثلاً یک روز سنگک ،یک روز آزمودن و یک روز هم نان خانگی
  3. مواد پروتئینی : مثل عدسی و یا تخم‌مرغ که می‌توانید در مدل‌های مختلف آن را آماده کنید آب پز ، نیمرو و یا املت و…
  4.  لبنیات : از انواع پنیرها برای صبحانه استفاده کنید امروزه پنیرها در طعم‌های مختلف در بازار موجود است که می‌تواند باعث تنوع میز صبحانه شما شود یک لیوان شیر ، خامه و …
  5. ویتامین‌ها : با اضافه کردن سبزی‌ها به صبحانه ویتامین‌ها را به بدن کودک برسانید استفاده از پیازچه و یا ریحان در املت و یا خیار و گوجه در کنار پنیر می‌تواند خوشایند باشد . استفاده از انواع آبمیوه‌های طبیعی مثل آب‌پرتقال سرشار از ویتامین و مواد معدنی می‌تواند در کنار صبحانه کودک را شاداب و آماده مدرسه کند .
  6.  انواع مغزها : مثل گردو و بادام در کنار صبحانه
  7.  مواد قندی طبیعی : مثل عسل و مرباها مربای بالنگ را حتماً سر میز صبحانه بگذارید بالنگ از مواد بالابرنده تمرکز است که مصرف آن در هنگام صبحانه باعث بالا رفتن تمرکز کودک در کلاس درس می‌شود .

طرز تهیه یک پنکیک ساده برای بچه‌ها :

تخم‌مرغ یک عدد ، آرد یک فنجان ،شیر یک فنجان این مقدار برای ۴ پنکیک کافی است .

مواد را باهم مخلوط‌کنید و با چنگال هم بزنید تا یکدست شود ماهی‌تابه گردی بردارید و کف آن‌ها چرب کنید و بگذارید گرم شود یک ملاقه از مواد را کف ماهیتابه بریزید و با تکان دادن ماهیتابه کمک کنید تا کاملاً در ماهیتابه پخش شود بعد از چند ثانیه آن‌ها برگردانید و بگذارید طرف دیگران نیز بپزد پنکیک شما آماده است می‌توانید با انواع خامه و مربا و یا میوه‌جات و … آن‌ها میل کنید این پنکیک بسیار لطیف است و کودکان آن‌ها دوست دارند .

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/یک_صبحانه_مقوی_برای_دانش_آموزان.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد