شادی مادر و تأثیر آن بر سلامت روان کودک

0

شادی مادر و تأثیر آن بر سلامت روان کودک

شادی مادر تأثیر زیادی بر سلامت روان فرزندان دارد اما لحظات خاصی در زندگی مادر هست که احساس شادی از مادر بودن نمی‌کند. لحظاتی که از مادر بودن لذت نمی‌برد …

و آن لحظاتی است که فکرش درگیر کارهای زیادی که باید انجام بدهد است مثل شستن ظرف‌ها، درست کردن غذا، مشکل درسی بچه‌ها و…

زمانی که من مادر جوانی بودم باوجود دو بچه هم‌زمان درس می‌خواندم و شاغل هم بودم در آن سال‌ها دفعات زیادی اتفاق می‌افتاد که خسته به خانه می‌آمدم خانه‌ای نه‌چندان مرتب و تمیز که صبح قبل از رفتن تمیز کرده بودم … زمان‌هایی بود که احساس می‌کردم دیگر نمی‌توانم شادباشم

باوجودآن همه استرس کار بیرون و این‌همه کارخانه و بچه‌هایی که یکسره جیغ می‌زدند و در خانه می‌دویدند و وسایل را به هم می‌ریختند، احساس می‌کردم نمی‌توانم هیچ‌وقت دوباره شاد و سرحال باشم …

اما در آن‌همه سختی و استرس، من راهش را پیدا کردم و امروز آن را به شما مادران توصیه می‌کنم

راهی که باوجود همه سختی‌ها بتوانید مادر شادی بمانید تا بتوانید فرزندان سالمی داشته باشید.

افسردگی شما، استرس و اضطراب شما، دشمن سلامت روان فرزندتان است.

راهکار شاد بودن مادر

۱-مهربان باشید:

این را به شکل قانون برای خود بگذارید در خانه با همه مهربان باشید فرزندان شما قصد از بین بردن زندگی‌تان را ندارند. اگر قانون اول را بتوانید انجام دهید اغلب نیازی به ادامه ندارید. بااینکه سخت است ولی شما می‌توانید.

۲-بچه‌ها را تشویق کنید:

هرروز یک‌چیز برای تشویق بچه‌ها پیدا کنید بعضی روزها به نظر می‌رسد که بچه‌ها حتی یک کار مثبت هم برای تشویق شدن انجام نمی‌دهند … ذره‌بینی به دست بگیرید و هر طور شده یک‌چیز کوچک در هرروز پیدا کنید و بچه‌ها را بابتش تشویق کنید. این کار رابطه بچه‌ها را با شما بهترمی کند. و به‌زودی تأثیر آن را در شادی‌تان می‌بینید.

۳-با بچه‌هایتان شوخی کنید:

اغلب فکر می‌کنیم که آن‌ها بچه‌اند و نمی‌توانیم با آن‌ها شوخی کنیم ولی وقتی با آن‌ها شوخی کنید و جک تعریف کنید و بخندید، مثل یک جادو استرس و عصبانیت شمارا از بین می‌برند. حتماً امتحان کنید.

۴-نگاهی کلی به زندگی بچه‌ها داشته باشیم:

گاهی در جزییاتی پیش‌پاافتاده با بچه‌ها درگیریم. آن‌ها را رها کنید …

یادم است زمانی که پسرم دبستان بود یک صبح که برای مدرسه رفتن آماده‌شده بود روی فرم مدرسه‌اش یک لباس بافتنی گرم پوشیده بود. درحالی‌که هوا آن‌قدر گرم بود که کولرها روشن بود. با دیدنش با آن لباس عصبی شدم کارم دیر شده بود و حالا باید او را راضی می‌کردم لباس اضافی‌اش را دربیاورد، ولی او راضی نمی‌شد … حسابی عصبانی شده بود …

یک‌لحظه از خودم پرسیدم: چرا من این‌قدر پریشانم؟ بگذار با همین برود

نفس عمیقی کشیدم و گفتم: “بسیار خوب عزیزم فقط اگر گرمت شد در بیار بزار تو کیفت که تو مدرسه  جا نمونه ” پسرم لبخندی زد و به مدرسه رفت …

بعضی وقت‌ها باید فکرمان را تغییر دهیم و به مسائل کلی‌تر نگاه کنیم. می‌بینیم که اتفاق بدی نمی‌افتد.

۵-زمان‌هایی برای خودتان داشته باشید:

چه‌کارهایی دوست دارید انجام دهید؟ همان کارها را بکنید. زمان‌هایی که بچه‌ها مدرسه‌اند و شما وقت آزاد دارید به کارهایی که دوست دارید برسید.

۶-با بچه‌ها شادباشید:

لحظاتی که بچه‌ها از مدرسه به خانه می‌آیند گوشی و لب تابتان را خاموش‌کنید و با آن‌ها در خاطراتشان سهیم شوید. راحت باشید و با آن‌ها بخندید و زمان شادی را باهم سپری کنید.

۷-بگذارید بگذرند:

 

من نظم را در خانه‌ام دوست دارم اغلب خانه‌ام تمیز و مرتب است و این تمیزی به من آرامش می‌دهد؛ اما باوجود بچه‌ها معمولاً خانه به‌هم‌ریخته است لباس‌های بچه‌ها مرتب نیست و همه این‌ها من را عصبی می‌کند. اجازه دهید بگذرد … آن‌قدر درگیر تمیزکاری و نگران تمیزی لباس بچه‌ها نباشید این کار خیلی از شما انرژِی می‌گیرد و تبدیل به مادری غرغرو و عصبی می‌شوید.

این کاملاً طبیعی است که باوجود یک وروجک ۲ ساله همیشه وسط خانه اسباب‌بازی ریخته باشد و یا جای انگشتان ماستی‌اش روی میز پذیرایی باشد آرام باشید. این‌ها مربوط به این زمان است و وقتی کوچولویتان بزرگ‌تر شد دوباره همه‌چیز مرتب می‌شود.

۸-دستور ندهید:

با بچه‌ها دوستانه رفتار کنید لحن دستوری آن‌ها را روی لجبازی می‌اندازد و کار را برای شما سخت می‌کند.

۹-کمک بخواهید:

مادری کار تمام‌وقت و طاقت‌فرسایی است اگر برای این کار کمک نیاز دارید حتماً کمک بگیرید. حتی اگر کسی را ندارید که کمکتان باشد شاید نیاز است که برای آن هزینه کنید بهتر از این است که این کار تمام انرژی‌تان را بگیرد و به از مدتی دیگر توان و اعصابی نداشته باشید که با بچه‌ها رفتار دوستانه‌ای داشته باشید.

۱۰-همیشه مرتب و آراسته باشید:

به‌ظاهر خود اهمیت دهید نه به این معنی که در خانه لباس مهمانی بپوشید و … ولی لباس مرتب و زیبا بپوشید و هر صبح موهایتان را به مدلی زیبا ببندید و یا گاهی رها کنید … این کار تأثیر زیادی در روحیه‌تان خواهد داشت. این‌طور نباشد که اگر دوستتان سرزده به خانه اتان آمد باعجله به دنبال شانه بگردید … همیشه آراسته باشید.

۱۱-برنامه‌ریزی را کنار بگذارید:

گاهی لازم است همه برنامه اتان را تعطیل کنید و خود و بچه‌ها را غافلگیر کنید. مثلاً یک روز به‌جای سرویس شما برای آوردن فرزندتان از مدرسه بروید؛ و درراه برگشت به خانه بستنی بخورید و کمی قدم بزنید. و یا باهم برای ناهار به یک رستوران بروید و حسابی خوش بگذرانید.

این سورپرایزها در شادی شما و سلامت روان فرزندتان تأثیر زیادی دارد.

۱۲-خودتان را با دیگران مقایسه نکنید:

 

اینکه دیگران چه‌کار می‌کنند مهم نیست به خود و فرزندانتان فرصت دهید که از باهم بودن لذت ببرید. وقتی با دیگران مقایسه نشوید احساس بهتری خواهید داشت.

۱۳-عشق بدون شرط:

بیشتر از یک‌بار در روزبه بچه‌ها بگویید دوستشان دارید.

و همان‌طور که همیشه می‌گوییم: تا آنجا که می‌توانید بچه‌ها را در آغوش بگیرید به و به آن‌ها بگویید که دوستشان دارید.

و حرف آخر: شادی را در زندگی‌تان خلق کنید تا بتوانید فرزندان سالمی داشته باشید.

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد