روان شناسی نقاشی کودک

0

به نام خداوند بخشنده مهربان

 

روان شناسی نقاشی کودک

کودک شما، در سالهای اولیه زندگی مراحلی از رشد را پشت سر می گذارد تا به انسان بالغ وکاملی تبدیل گردد عوامل زیادی بررشد کودک تاثیر می گذارد وراههایی وجودداردکه رشد شخصیت کودک را کامل می کند. یکی ازاین راهها نقاشی کردن کودک است .

نقاشی کردن دررشد شخصیت وتکامل کودک بسیار مهم است نقاشی بازتابی از دنیای درون کودک است همراه دراطراف کودک مسائل پراکنده زیادی وجود دارند که ذهن اورا سخت درگیر ومغشوش می کنند. کودک ازطریق نقاشی کردن شروع به دسته بندی این مسائل ناآشنا دنیای پیرامون خود می کند ودرواقع به انها نظم میدهد .بنابراین نقاشی کودک نشان دهنده ی دید کودک ، نسبت به دنیای پیرامون اوست .

کودک به جای صحبت کردن راجع به مشکلاتش ازنقاشی کرد ن برای بیان احساساتش استفاده می کند. امروزه روان شناسان با بررسی نقاشی کودکان ازمراحل رشد کودک اگاه می شوند وبه مشکلات احتمالی کودک پی می برند.

درحین نقاشی هم نیمکره چپ مغزکه مسئول فعالیتهای تحلیلی ومنطقی مغز است وهم نیمکره راست مغز که درگیر فعالیتهای احساسی است باهم فعال می شوند. تحریک هردوقسمت مغز برای بالا رفتن قدرت حل مساله درکودک بسیار لازم است ونقاشی کودک همچون تمرینی برای حل مساله توانایی کودک را، رشد داده وزمینه ساز موفقیت های او در اینده است. نقاشی کودک موجب تقویت ذهن وحافظه کودک می شود وموجب بالا رفتن قدرت تمرکز در او می شود

همه ما نیاز به تخلیه افکار واحساسات منفی خود داریم. این افکار وهیجانات را معمولا بیان میکنیم واز این طریق از فشار عصبی ان کم می کنیم، ولی کودکان کمتر از طریق حرف زدن می توانند افکار منفی وفشارهای روانی خود را تخلیه کنند.

نقاشی یکی از مواردی است که کودک از طریق ان به تخلیه هیجانات خود می پردازد در واقع نقاشی کودک همچون سوپاپ اطمینانی، اورا درمقابل بار اضافی فشارهای عصبی محافظت می کند .

نقاشی با کودک را میتوانید از شش ماهگی شروع کنید. ابتدا ازرنگهای انگشتی استفاده کنید. سعی کنید از رنگهای خوراکی استفاده کنید که برای فرزندتان ضرری نداشته باشد، چون کودک در این سن از طریق چشیدن دنیای پیرامون خود را می شناسد. به هنگام نقاشی ازلباسی برای کودک استفاده کنید که نگران خراب شدن ان نیستید وهمین طور محلی که رنگی شدن ان خیلی ناراحتتان نمی کند برای این کار در نظربگیرید وکودک راازاد بگذارید که از نقاشی کردن لذت تصیحیح ان نباشید واجازه دهید فرزندتان ازادانه کارش را انجام دهد .

همزمان با رشد کودک کم کم می توانید ابزار هایی برای نقاشی کردن در اختیار او بگذارید. برای فرزند هشت ماهه تان مدادومقوایی فراهم کنید. طول مقوا حداقل به اندازه بازوی کودک باشد تا کودک به راحتی تا انجا که می تواند دستش را حرکت داده ونقاشی کند. این کار باعث افزایش مهارتهای حرکتی کودک شده برای بالا رفتن کنترل حرکات دست بسیار مفید است .

هنگامی که کودک شما ، به هجده ماهگی رسید می توانید برای اوقلم و ورنگ تهیه کنید ولذت استفاده از رنگها را به اوبدهید. معمولا کودکان در سن ۳تا ۶ سالگی علاقه زیادی به استفاده ازرنگ در نقاشی نشان می دهند. دراین مقطع از رشد کودک فشارهای زیادی را باید تحمل کند در این سه سال اوباید خیلی ازمسائل زندگی روزمره رافراگیرد وخانواده انتظاراتی از اودارد که باید براورده کند تاثیر این فشارهای اضافی درنقاشی به خوبی دیده می شوداستفاده نکردن از رنگ ها در نقاشی می تواند نشان دهنده خلا عاطفی کودک باشد وتنها استفاده ازیک رنگ در نقاشی کودک می تواند روان شناس را در یافتن احساسات کودک کمک کند. مثلا استفاده فقط از رنگهای قرمز ومشکی می تواند اضطراب وپرخاشگری کودک رانشان دهد .

نقاشی کودک با خط خطی کردن شروع می شود وهمراه با رشد کودک نقاشی اونیز پیشرفته تر می شود هرکدام از این خطها برای روان شناس کودک معنا ومفهوم دارد. اینکه کودک از کدام سمت کاغذ شروع به نقاشی میکند برای کشیدن

هرخط چه مقداربه قلم فشار وارد می کند وایا خطها را باریک ویا کلفت می کشد کودک با نوع نقاشی خود به تخلیه احساسات خود می پردازد پس اجازه دهید او بدون دخالت نا اگاهانه شما احساساتش را تخلیه کند .

نقاشی گروهی کودکان فرصت مناسبی برای تعامل ویادگیری کودک است برای اوامکانی فراهم کنید که گاهی با دوستانش به نقاشی بنشیند واز این کار لذت ببردنقاشی یکی ازسرگرمی های مناسب دوره کودکی است بعد از پایان کار کودک با اودر مورد نقاشیش صحبت کنید جملاتی مثبتی بکار برید تا فرزندتان در موردنقاشیش برایتان صحبت کند مثلا می توانید به او بگویید:

درباره نقاشیت برام بگو ؟این ادما کین ؟دارن چکارمی کنن ؟

نقاشی کودک را همچون اثر هنری برجسته ای به نمایش بگذارید وبه خوبی از ان نگهداری کنید. می توانید جعبه ای برای جمع اوری انها در نظر بگیرید وسعی کنید همه انها را به نوعی دلنشین به دوستانتان نشان دهید تا کودک به کار خود افتخار کند واز اینکه اثری به یاد ماندنی خلق کرده لذت ببرد .

ممکن است تعداد نقاشی های فرزندتان در یک روز واقعا زیاد باشد، ولی شما با جدیت همه را برایش نگه دارید واز انها همچون گنجی محافظت کنید. یادتان نرود هیچ تصحیحی روی کار کودک انجام ندهید وحتی اگر می خواهید روی کارهایش تاریخ بزنید پشت کاغذ بنویسید تا تابلوی ارزشمند فرزندتان دست نخورده بماند. کمی که بزرگترشد به او یاد دهید پایین کارش را امضا کند .

شاد وموفق باشید.

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/روان_شناسی_نقاشی_کودک.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد