رشد خلاقیت کودکان در آشپزخانه

0

رشد خلاقیت کودک دراشپزخانه

ویژه مادران شاغل

همه ما دوست داریم فرزندان خلاق وباهوشی داشته باشیم وبه دنبال این هستیم که چطور می توانیم هوش وخلاقیت انها رارشد دهیم. اولین مساله ای که باید به ان توجه کنیم این است که هوش وخلاقیت دومقوله جدا از هم هستند. یک فرد باهوش می تواند خلاق هم باشد ولی این مساله مطلق نیست و ممکن است یک فرد باهوش خلاق نباشد

کودکان خلاق دارای ویژگیهایی هستند که انها رااز سایرین متمایز میکند وبادیدن انها درحین بازی وکارهای روزمره می توان متوجه خصوصیات بارز وخاص انها شد کودکان خلاق بسیار دقیق هستند انها با جزییات همه چیز را تعریف می کنند با دقت به سخنان شما گوش می دهند وبسیار سوال می پرسند. انها معمولا در صبحت کردن بسیار از مقایسه کردن استفاده می کنند و زیاد از انها می شنوید که از شما می پرسند اول ماشین ساخته شد یا قطار ؟ اگر دیوار خانه را به جای اجر با شیشه بسازند چه می شود؟ و… انها از وسایل استفاده های غیر معمول می کنند. مثلا از کتاب به عنوان هواپیما واز مداد رنگی ها به جای سرنشینان انها استفاده می کنند. انها قوه تخیل بالایی دارند و درکارهای خود ابداعات و ابتکاراتی نشان می هند. معمولا به سوالت شما جوابهای غیرمعمول می دهند و به دنبال یافتن پاسخهایی متفاوت از ایده های جدید استفاده می کنند. کودکان خلاق از اشتباه کردن نمی ترسند وانها را معمولا درحال ازمایش کردن می بینید. این کودکان پشتکار خوبی برای به نتیجه رساندن طرحهای خود دارند کودکان خلاق اعتماد به نفس بالایی دارند .

ایا شما نیز دوست دارید کودک دلبدتان خلاق باشد ؟برای داشتن یک کودک خلاق نیاز است که به عنوان والدین فرصت خلاقیت را دراختیار او بگذارید واما چگونه ؟

راههای زیادی برای تقویت خلاقیت کودک درسنین متفاوت وجود دارد که استفاده ازانها برای کودک از یک طرف لذت بخش واز طرفی دیگر موجب تقویت خلاقیت کودک وافزایش مهارت حل مساله دراو می شود، که برای رسیدن به موفقیتهای اینده کودک بسیار مفیداست نمایش وتئاتر بازی کردن که برای بچه های سن پایین به شکل نمایش داستانهای که برای انها می خوانید می توانید به صورت گروهی بازی کنید. یکی دیگر از کارهایی که موجب خلاقیت کودک می شود موسیقی است شنیدن موسیقی وتشویق کودک استفاده از موسیقی برای رشد خلاقیت بسیار موثر است نقاشی وهنرهای تجسمی یکی دیگر از مواردی است که اگر کودکان را در انجام ان ازاد بگذارید می تواند برای رشد فرزند دلبندتان موثر باشد واما دراین مقاله به طور اختصاصی به مادران شاغلی می پردازیم که علاقمند رشد خلاقیت کودک دلبندشان هستند ولی به دلیل مشغله کاری زمان کافی برای این کار دراختیار ندارند و نگران این هستند که چطور می توانند وظایف خود را نسبت به کودکشان انجام دهند وخلاقیت اورا پرورش دهند .

زمانی که از مادران شاغل می پرسیم که بیشترین زمان را در خانه به چه کاری مشغول هستند معمولا جواب انان این است که زمان زیادی را در اشپزخانه ومشغول تهیه غذایی خوشمزه برای اعضای خانه هستند …

چگونه می توان از این زمان استفاده کرد ؟

کودکان برای رشد خلاقیت نیاز دارند ابتدا مواد در دسترس خود رابشناسند ،تجزیه تحلیل کنند وبعد به ایده ای جدید برسند فقط کافی است شما مواد را دراختیار انها بگذارید . پیشنهاد من به مادران عزیز این است که گوشه ای از اشپزخانه را دراختیار کودکتان قراردهید که محل رفت وامد نباشد وکودک در انجا راحت بتواند کار کند ، لازم است جایی برای کودک خلاقتان در نظر بگیرید که نگران کثیف شدن ان نباشید می توانید ان قسمت اززمین یا میز را با سفره یکبار مصرف بپوشانید وروی ان روزنامه قراردهید تا تمیز کردن ان راحتتر باشد برای او پیش بندی زیبا تهیه کنید تا از پوشیدن ان احساس یک سراشپز واقعی به او دست دهد .

وسایلی که می توانید استفاده کنید بسته به میل وخلاقیت شما می تواند انتخاب شود از جعبه های خالی که درمنزل دارید برای نگهداری وسایل کودک استفاده کنید ظرفهای پلاستیکی رنگی می توانند کودکان را به راحتی جذب کنند حالا کودک خلاق شما نیاز به موادی دارد که برای تهیه غذای خوشمزه اش به ان نیاز دارد او حالا اشپزخانه اش اماده است ومشتاق منتظر است که او را به کار دعوت کنید.

اری همکار کوچولوی شما در اشپزخانه منتظر است حالا نوبت شماست می توانید مواد مختلف در اختیار او قرار دهید وبعد از راهنمایی کوچک اورا رها کنید تا به ازمایش با مواد بپردازد به زودی می بینید که اوبا لذت شروع به کار دراشپزخانه کوچکش می کند حتما نیازی نیست که چیزی که اماده می کند قابل خوردن باشد ولی برای رشد خلاقیتش حتما لازم است که او را در انجام کارش ازاد بگذارید.

اجازه دهید خودش موادش را انتخاب کند وهر طور دوست دارد مواد رامخلوط کند در مقابل وسوسه اموزش به اومقاومت کنید و بگذارید او ازکارش لذت ببرد. شاید به نظر شما خرابکاری زیاد بکند اما اگر او می خواهد به کشف بزرگی برسد یک کم خرابکاری چه اشکالی دارد .

میوه های مختلف در اختیار او بگذارید و چاقویی که برای کودکان است واستفاده از ان خطری برای کوچولوی خلاقتان ندارد او در حین کارکردن با انها با رنگها و طعمهای مختف اشنا می شود وبافت میوه ها را لمس می کند شاید هم دسر خوشمزه ای برایتان درست کند.

اگر تعارفتان کرد حتما میل کنید . چون اگر رد کنید احتمال دارد که او هم براحتی غذای شما رارد کند . ماکارونی های شکل دار ابکش شده، حبوبات پخته ، سبزیجات با رنگهای مختلف می تواند کودکتان را ذوق زده کند حتی برای پخت کیک وشیرینی می توانید مقداری خمیر در اختیارش بگذارید تا قالب بزند وبه شکلهایی که می خواهد در بیاورد وبعد از اماده شدن در فر گذاشته وبپزید دیدن قیافه خوشحال انها که منتظر به در فر چشم می دوزند تا شیرینی خوشمزه شان را بخورند شما را نیز سر حال می اورد .

کودکان خلاق از اینکه مثل بزرگسالان اشپزی کنند به خود می بالند ولذت می برند شما هم با کمی حوصله همان طور که شام را اماده می کنید می توانید موجب رشد خلاقیت وشادی کودکتان شوید .

اوقات خوشی با کودکتان داشته باشید .

 [mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2016/06/رشد_خلاقیت_کودکان_در_آشپزخانه.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد