خیلی بی عرضه ای  

0

برای انجام یه کار اداری مجبور شدم صبح از خونه بیرون بیام و وقتی کارم رو انجام دادم تصمیم گرفتم به فروشگاه برم و خرید های خونه رو انجام بدم پس با تاکسی یه مسیری رو رفتم تا به فروشگاه رسیدم ، بعد از خرید به میوه فروشی رفتم و یه دختر ۸ ساله توجه من رو به خودش جلب کرد و همین جور که خرید می کرد به دختر کوچولو هم نگاه می کردم وقتی خرید هام رو حساب کردم از میوه فروشی بیرون اومدم و به کنار خیابون رفتم تا تاکسی بگیرم که متوجه شدم که دختر کوچولو و مامانش هم کنار خیابون منتظر تاکسی هستن وقتی تاکسی ایستاد من سوار شدم و بعد از من دختر کوچولو و مامانش سوار شدن هنوز چند دقیقه از حرکت تاکسی نمی گذشت که دختر کوچولو به مامانش چیزی رو گفت که من متوجه نشدم  و مامانش سریع شروع کرد به حرف زدن که ( نگاه کن اصلا از شکلت مشخصه که تو نمی تونی این کار رو انجامش بدی ؟ خیلی بی عرضه ای ! ) و خیلی حرف های دیگه که همه این حرف هایی که به  کودک می زد من احساس کردم بیشترحالت تحقیر و توهین به کودک رو داشت و من بعد از یه نیم ساعتی از تاکسی پیاده شدم و به سمت خونه حرکت کردم و همین طور به رفتار این مادر فکر می کردم چون من همیشه به خودم می گفتم خشونت فقط به صورت فیزیکی داریم ولی امروز توی تاکسی با این نوع خشونت مواجهه شدم  و با خودم گفتم به محض این که رسیدم خونه و کارهامو انجام دادم تحقیق کنم ببینم اسم این نوع خشونت چی هست ؟

منظور از خشونت کلامی چیست ؟

وقتی حرف از خشونت اخلاقی میشه در نظر اول فکر می کنیم حتما باید یه حرف بی ادبانه و یا نامناسب به طرف مقابل زده بشه ولی در حقیقت منظور از خشونت کلامی این هست که یک فردی در کمال احترام و با خوشرویی حرفی رو میزنه که اون حرف جنبه تحقیر و تخریب فرد مقابل رو دارد .

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد:من می خوام برم خونه عمه

چرا مهمه که والدین خشونت کلامی در حرفهاشون نداشته باشند ؟

کودکی که مورد خشونت کلامی قرار می گیره به مرور زمان اعتماد به نفسش پایین میاد و وقتی وارد محیطی بزرگتر از خانواده میشه نمی تونه با بقیه ارتباط سالمی بر قرار کنه و نسبت به بقیه بی اعتماد میشه ودر مقاطع تحصیلی ضعیف تر از بقیه میشه ، پس خیلی مهمه که والدین وقتی با کودک صحبت می کنن خشونت کلامی نداشته باشند .

چگونگی پیشگیری از خشونت کلامی

وقتی تصمیم می گیرید که با کودکان حرف بزنید باید حواستون باشه که بعضی از نکات رو باید در حرف زدتون رعایت کنید .

۱ – تهدید نکنید .

خیلی از والدین وقتی با کودک حرف می زنن معمولا بعد از چند دقیقه توی حرف هاشون تهدید دیده میشه و باید حواستون باشه که این تهدید کردن رو از حرف هاتون حذف کنید .

۲- متلک انداختن ممنوع

یا بین حرف هاتون از جمله ها و کلماتی استفاده می کنید که از نظر خودتون هیچ ایردی نداره ولی در واقع یک نوع متلک گفتن به کودک هست و شخصیت کودک رو زیر سوال می بره مثلا ( چقدر با عرضه ای

۳ – نفرین یا آرزوهای بد ، ممنوع

گاهی اوقات هم یه حرف هایی می زنید که جنبه نفرین یا آرزو های بد داره  که هویت کودک رو زیر سوال می برید مثلا ( کودکی که از مادرش درخواستی رو داره و مادر به جای این که از روش درستی جواب کودک رو بده تا قانع بشه در جواب کودک می گه که ( ای کاش شما رو اصلا به دنیا نمی آوردم ) ) ، پس از این چنین جملات استفاده نکنیم .

۴ – تحقیر نکنید .

وقتی در حالت عادی با کودک حرف می زنید  و از نظر خودتون می خواین محبت خودتون رو به کودک برسونید از کلماتی مثل احمق ، بی عرضه ، زشت و . . . استفاده می کنید ولی نمیدونید این کلمه ها چه بر سر کودکتون میاره ، پس در حرف ها از تحقیر کردن کودک استفاده نکنید .

۵ – بدگویی نکنید .

بعضی وقت ها هم وقتی کودک کار اشتباهی رو انجام میده وقتی پدر و یا مادرش هست با صدای بلند شروع به بدگویی کودک در مقابل پدر و یا مادرش می کنید در حالی که می دونید کودک صدای شما رو میشنوه ، پس این کار رو هم باید ترک کنید .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که گاهی اوقات والدین در حرف هاشون نسبت به کودک به طور ناخوداگاه از کلمه ها و جملاتی استفاده می کنن که بیشتر جنبه تحقیر و تخریب کودک رو داره که به اندازه خشونت فیزیکی ، کودک رو در معرض خطر قرار میده ، پس باید مواظب حرف هاتون باشید تا ناخواسته یا خواسته به کودکتون آسیب وارد نکنید  .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد