خودزنی کودک

0

خودزنی کودک :

کودک در هنگام ناراحتی یا عصبانیت خود را می زند . ممکن است زمانی که شما والدین عزیز خواسته فرزندتان را بر آورده نکنید و یا در حین بازی با دوستانش اسباب بازی را که می خواهد به او ندهند کودک عصبانی شده و شروع به خود زنی کند . کودک ممکن است موهای خود را بکشد و یا سرش را به زمین بکوبد و یا با دست محکم به صورتش بکوبد .
زمانی که فرزندتان خودزنی می کند چه می کنید ؟؟؟
ممکن است فرزندتان برای رسیدن به خواسته اش و تسلیم کردن شما از خودزنی استفاده کند و یا حتی زمانی که شما در کنارش نیستید خودزنی کند .
ممکن است کودک خودزنی را از والدین یا اطرافیان فرا گرفته باشد . بچه ها بسیاری از رفتارها را الگو برداری می کنند ویاد می گیرند ،
اما اگر کودکی در هنگام خشم و عصبانیت شروع به خودزنی می کند بیاد داشته باشید که پیام رفتار او این است :
“مامان ،بابا من رو در آغوش بگیرید و نوازش کنید .”

علل خودزنی کودک :

همه ما ممکن است در برابر مشکلات دچار تنش و فشار عصبی شویم کودکان ظریفت پایین تری نسبت به بزرگسالان دارند و در واقع آستنانه تحمل تنش و فشار آنها پایین است.
بسیاری از مشکلاتی که به نظر ما والدین ممکن است بسیار پیش پا افتاده وناچیز باشد برای کودکان بار عاطفی و تنش زیادی به همراه دارد .
زمانی که فرزند ما دچار تنش و فشار زیاد می شود نیاز بیشتری به محبت و نوازش ما والدین دارد
نوازشهای جسمی کودک او را مطمئن می سازد که بدنش نه تنها دوست داشتنی است که می تواند راهی برای دریافت محبت از طرف شما باشد . او در می یابد که بدنش ارزشمند است و باید مراقب آن باشد .

توصیه هایی برای والدین عزیز :

یکی از مهمترین کارههایی که ما بعنوان والدین برای کم شدن خودزنی کودک می توانیم انجام دهیم
این است که همیشه آغوش ما برای او باز باشد او باید  مطمئن شود که ما همیشه پشتیبان اوهستیم و کنارش می مانیم .
کودکی که خودزنی می کند نیاز به نوازش صمیمانه و آرام بخش ما دارد اما نه در زمانی که مشغول خود زنی است ، چون در این زمان موجب تقویت رفتار اشتباه کودک می شود .
اما در همه زمانهای دیگر که کودک تلاشی برای خود زنی ندارد در هر لحظه ای او را در آغوش بگیرید و نوازش کنید و به اوبگویید که دوستش دارید .
وقت بیشتری را برای تفریح و بازی با کودکی که خودزنی می کند اختصاص دهید و در حین بازی زمانی که قصد خود زنی دارد حواس او را از اینکار پرت کنید و او را سرگرم بازی کنید . هر بار که عصبانی شد و عصبانیت خود را به غیر از خودزنی با شما در میان گذاشت از او تشکر کنید و او را تشویق کنید :” عزیزم ممنونم که وقتی عصبانی شدی سرت رو به زمین نزدی آخه من سر قشنگت رو خیلی دوست دارم و نمی خوام درد بگیره ”

بازی با آب وکف :

شنا کردن و یا بازی در وان حمام با توده ای از کف برای کودکان بسیار خوشایند است وعلاوه بر شادی و داشتن زمان مفرحی موجب می شود کودک ارتباط بهتری با بدنش برقرار کند از طرفی بازی های آبی برای کودکان بسیار آرام بخش است و موجب پایین آمدن تنش و عصبانیت انها می شود .
حرف آخر : اگر علارغم همه تلاشهای شما فرزندتان همچنان خودزنی می کند حتما با یک متخصص در این مورد صحبت کنید و اجازه ندهید خودزنی برای کودک تبدیل به یک عادت رفتاری شود .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد