تغذیه کودک شما

0

تغذیه کودک ۱تا۵سال

وقتی کودک به شش‌ماهگی می‌رسد و جز شیر مواد غذایی دیگر به وعده‌های غذایی کودک اضافه می‌شود کم کم نگرانی جدیدی به نگرانی های مادر اضافه می شود وان این است که چه موادی مورد نیاز بدن کودک است وباید به او بدهد تا رشدش خوب باشد وبه اصطلاح تپل شود .

اولین مساله ای که باید در تغذیه کودک به ان توجه داشت این مساله است وقتی شما به عنوان مادر نسبت به تغذیه کودکتان استرس زیاد داشته باشید واین نگرانی را به کودک منتقل کنید وضعیت تغییر می کند وبه جای اینکه به توانید کودکی سرحال وبا اشتها داشته باشید فرزندتان ممکن است رو به بی اشتهایی و بد غذا شدن برود پس … برای تغذیه کودک …. اول مامان ارامی باشید وزیاد حرص غذا نخوردن کودک را نخورید تا بتوانید برنامه غذایی منظمی برای دلبندتان داشته باشید که به رشدش کمک کند .

نکات مهم تغذیه کودک ۱تا۵ سال :

کودک از سن یکتا دوسالگی علاوه بر غذا هنوز از شیر مادر تغذیه می‌کند و این مسئله مهمی است که حواسمان باشد که کودک به‌اندازه لازم از شیر مادر استفاده کند وهم زمان باید از غذای خانواده کودک را تغذیه کرد نکته مهم این مسئله این است که غذای کودک را قبل از اینکه به غذای خانواده ادویه بزنید جدا کنید زیرا ادویه زیاد در این سن برای کودک مناسب نیست و ممکن است زمینه‌ساز حساسیت‌هایی در این ده باشد .پس ابتدا غذای کودک را جدا کنید تا برای او سالم‌تر باشد .در این سن غذای کودک نباید آن‌قدر سنگین باشد که کودک نتواند به میزان کافی شیر بخورد .

مواد لازم تغذیه کودک ۱تا ۵ سال 

 از همان ابتدای یک‌سالگی لازم است که از همه گروه‌های غذایی در تغذیه کودک استفاده شود از قبیل غلات، حبوبات ،لبنیات ،انواع گوشت‌ها،سبزی‌ها و مواد پروتئینی مثل تخم‌مرغ

وقتی از همه مواد بتوانید در تغذیه کودک استفاده کنید امکان ایجاد تنوع غذایی برای کودک بیشتر است و برای اشتهای کودک بسیار لازم است .

تغذیه کودک هنگام از شیر گرفتن 

کودک درزمانی که از شیر گرفته می‌شود ممکن است نسبت به غذا هم میلی نشان ندهد ولی لازم است که مادران در این مرحله در تغذیه کودک صبر و حوصله زیادی به‌کارگیرند تا کودک دچار سوءتغذیه نشود برای خوردن و تمام کردن غذای کودک عجله نکنند و به کودک زمان کافی برای این کار بدهند  .تغذیه کودک در ۵ مرحله در روز باید انجام شود سه وعده اصلی و دو میان وعدهکه از انواع آجیل‌ها و میوه‌ها می‌توان در میان وعده‌ها استفاده کرد .

تنوع تغذیه کودک ۱تا۵ سال :

یکی از مواردی که در اشتهای کودکان بسیار مؤثر است تنوع نوع غذا است که اگر همیشه از چند نوع غذای ثابت برای کودک استفاده کنید کودک بعد از مدتی از غذا خسته شده و دیگر تمایلی به خوردن نشان نمی‌دهد . مسئله مهم دیگر شکل و رنگ غذاست که در تحریک اشتهای کودک بسیار تأثیر دارد در ترکیب رنگ غذای کودک بیشتر از رنگ‌های سبز انواع سبزی‌ها ، رنگ نارنجی مثل هویج استفاده کنید این رنگ‌ها بسیار اشتهاآور هستند و کودکان را به ذوق می‌آورند . درست کردن غذا به شکلی دلپسند برای کودک نیز از مواردی است که کودکان را به سمت غذا می‌کشد مثلاً وقتی کودک ۲ ساله شما تخم‌مرغ عسلی صبحانه‌اش را به شکل جوجه ببیند بسیار ذوق‌زده می‌شود و شما در تغذیه کودک خود موفق شده‌اید .

مشکلات تغذیه کودک ۱ تا ۵ سال :

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای کودک در این سن ایجاد شود مشکل یبوست است که کودک را به‌شدت آزار می‌دهد برای پیشگیری از آن می توانید در ترکیب غذایی کودک از مواد مسهل در کنار مواد دیگر استفاده کنید مثلاً برگه الو یا زرد الو می‌تواند مفید باشد و یا در سوپ کودک مقداری کره بریزید تا این مشکل حل شود .

یکی از مشکلاتی که مادرها آن را عنوان می کنند مشکل بدغذایی کودک است ولی در موارد زیادی وقتی مسئله را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که مشکل اصلی تغذیه کودک بی‌اشتهایی نیست بلکه کودک باهوش شما متوجه حساسیت زیاد شما نسبت به غذا خوردن خود شده است و از این راه و غذا نخوردن شمارا تسلیم خواسته‌های خود می‌کند و از این راه هم به خواسته خود رسیده است وهم درنهایت مقداری غذاخورده است .

پس هنگامی‌که کودک در هنگام غذا خوردن بسیار بهانه می‌گیرد لازم است این مسئله بررسی شود که این ما در برابر خواسته‌های بی‌هنگام کودکمان واکنش صحیحی داریم یا نه ؟

buttom3

9001

موارد مهم  در تغذیه کودک ۱تا۵ساله :

غذای کودک را حتی امکان تازه تهیه کنید و از استفاده از انواع غذاهای کنسروی و آماده ، استفاده نکنید .حتی زمانی که نیاز است غذای کودک را برای ساعاتی نگه‌دارید لازم است در یخچال یا فریز نگه‌دارید تا مانع فسادان شوید .

از مواد غذایی تازه برای تهیه غذای کودک استفاده کنید و در بهداشتی بودن آن تلاش کنید زیرا کودکان سریع‌تر بیمار می‌شوند و مقاومت بدنشان هم در برابر بیماری‌ها کمتر است .

از ظرف‌های مناسب نشکن برای تغذیه کودک استفاده کنید ظرف‌هایی با طرح‌های بچه گانه بسیار مناسب است .

از آب‌میوه‌های طبیعی که خود تهیه می‌کنید به کودک بدهید وسعی کنید از نوشیدنی‌های آماده کمتر استفاده کنید .

برای اینکه تغذیه کودک تغذیه سالمی باشد لازم است که خود به‌عنوان خانواده کودک از غذاهای سالم‌تری استفاده کنید و عادت‌های بدغذایی را ترک کنید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد