تاثیر یوگا بر کنترل خشم کودکان

0

تأثیر یوگا بر کنترل خشم کودک

یکی از هیجاناتی که انسان‌ها از سال‌های اولیه تولدان را تجربه می‌کنند خشم است هیجان خشم نیز مانند سایر هیجانات که در نهاد انسان وجود دارد برای رشد وبقای انسان لازم است .کودک در سال‌های قبل از مدرسه از خشم بیشتر به‌عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به خواسته‌هایش استفاده می‌کند وهروقت دررسیدن به آنچه می‌خواهد ناتوان باشد خشم را بروز می‌دهد و به شکل لگدزدن ،جیغ کشیدن و یا فریاد زدن انرا رها می‌کند اما در سنین بالاتر خشم کودک بیشتر حالت خصمانه پیدا می‌کند تا وسیله‌ای . ابراز خشم در هر سنی اگر مدیریت نشود ممکن است آسیب جدی به خود شخص یا دیگران وارد کند این مسئله به‌خصوص در کودکان که متوجه عواقب کارهای خود نیستند والدین را نگران و درمانده می‌کند .

اولین کاری که در هنگام مدیریت خشم کودکان باید با آن آشنا شوند این است که اصولاً خشم چیست وجه زمان‌هایی آن‌ها خشمگین می‌شوند حالت‌هایی که بعد از خشمگین شدن در آن‌ها ایجاد می‌شود چیست و بعد چطور باید خشم خود را کنترل کنند .

ازاینجایی‌که بیشترین مشغله کودکان و مهم‌ترین را تعامل آن‌ها بازی کردن است بسیاری از آموزش‌های مربوط به سن آن‌ها از طریق بازی انجام می‌شود . ازجمله بازی‌هایی که برای کنترل خشم کودکان استفاده می‌شود حباب بازی ،گل بازی ،و بادکنک خشم است .

اما امروزه یکی از آموزش‌هایی که به کنترل خشم کودکان کمک زیادی کرده استفاده از حرکات یوگا برای این منظور است .یوگای کودکان در قالب بازی فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد که به کودک کمک می‌کند تا نسبت به بدن خود و هیجانات خودآگاهی پیدا کند وبتواند از هیجاناتی همچون خشم ،ترس وغم رهایی یابد .

یوگا موجب ارتباط وتعادل بین اعضای بدن و سیستم درونی انسان می‌شود وتاثیرات زیادی بر رفع مشکلات ما می‌گذارد ازجمله بسیاری از مشکلات جسمی همچون اختلال خواب و یا تنفس ،هیجانی همچون خشم ،رفتاری همچون بالا بردن قدرت تمرکز در کودکان مخصوصاً کودکانی که مشکل بیش فعالی دارند و یا مشکلات ذهنی همچون حافظه و…دارند .

تمرینات یوگا هرگاه متناسب با سن وتوان جسمی و  روحی کودک انتخاب شوند می تواند موجب تقویت توان فردی کودک وبالارفتن اعتمادبه‌نفس اوشوند وبه کسب آرامش او کمک کنند .

یوگا برای کودکان معمولاً همراه با موسیقی و تئاتر و نمایش انجام می‌شود و اگر تمرینات به‌طور منظم انجام شود کودک بعد از مدتی قادر خواهد بود رفتارهای تند و خشونت‌آمیز خود را تشخیص داده و تغییر دهد .

اگر کودک شما خردسال است وزیر ۳سال دارد بهتر است اورا در هنگام انجام تمرینات همراهی کنید یا مربی باید اورا همراهی کند انجام تمرینات برای این سن همراه با خواندن ترانه‌های  شاد کودکانه است که برای کودکان جذاب و جالب می‌شود .

اما بهترین سن برای شروع یوگا در کودکان ۷ سالگی است در این سن تمرینات برای کودکان همراه با توضیحاتی است که تأثیر زیادی بر آرامش کودک خواهد داشت .

یوگا همچنین موجب خواب بهتر برای کودکان ،هماهنگی‌های حرکتی و افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود .یوگا درواقع کمک  می‌کند که کودکان بدون قرار گرفتن در فضای رقابتی شدید که امروزه در مدارس ومحیط های آموزشی وجود دارد و موجب افزایش استرس و اضطراب کودک می‌شود در فضایی گروهی با کودکان دیگر شاد و سرزنده بودن را تجربه کنند .

در تمرینات یوگای کودکان یکی از مواردی که کودک برای کنترل خشم فرامی‌گیرد ریلکسی شن است که باعث کاهش فشارهای عصبی بر کودک می‌شود و بعد از آن تمریناتی را انجام می‌دهند که کودک از حالت خشم خارج‌شده و احساس بهتری را تجربه می‌کند .

در هنگام استفاده آموزش‌های یوگا برای کودکان حتماً آن‌ها را به نزد مربی که مهارت‌های لازم برای این کار دارد ببرید وبری تأثیر بیشتر آن بهتر است خود نیز به همراه کودکتان تمرینات را انجام دهید شاد وموفق باشید .

 [mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/تاثیر_یوگا_بر_کنترل_خشم_کودکان.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد