بیشتر دقت کن

0

چند روز پیش که دفتر املای پسرم رو برداشته بودم  و نگاهی به املاهاش می کردم متوجه شدم که بعضی از کلمات رو اشتباه نوشته و بعضی از کلمات رو هم جا گذاشته و اصلا ننوشته و معلمش بازم پایین برگه دفترش جمله همیشگی رو نوشته بود ( بیشتر دقت کن ) ، سریع پسرم رو صدا زدم و گفتم ( باز که دقت نکردی ؟ مگه خودمون روز قبل همین ها رو با هم تمرین نکرده بودیم ؟ ) ، بارها معلم پسرم به من تذکر داده بود که پسرم سرکلاس تمرکز کافی رو نداره و به راحتی حواسش پرت میشه و الان که بیشتر فکر می کنم می بینم که پسرم توی خونه هم تمرکز کافی رو نداره و وقت هایی برای این که کاری رو انجام بده چند بار باید صداش بزنم و تذکر بدم کاری که گفتم رو انجام بده و گاهی اوقات از این کار واقعا عصبی میشم ، این موضوع خیلی فکر من رو درگیر خودش کرده و باید تمرکز پسرم رو بالا ببرم ولی نمی دونم چه طوری باید این کار رو انجام بدم و چون پسرم به بازی خیلی علاقه داره و بیشتر توی خونه در حال بازی کردن هست اگه می تونستم با بازی به کودکم دقت و تمرکز رو یاد بدم خیلی خوب بود .

تمرکز به چه معناست ؟

یعنی عواملی که باعث میشن حواس ما پرت بشه رو کم کنیم تا حواسمون رو بتونیم روی یک موضوع خاص  نگه داریم .

اهمیت تمرکز در کودکان

کودکان انرژی زیادی دارن و به شدت هم کنجکاو هستن و زمانی که کار مورد نظربراشون جالب نباشه و دوست نداشته باشن به سرعت توجهشون به سمت چیز دیگه ای جلب میشه و باعث میشه کودک از نظر یادگیری در درس ها نسبت به کودکان دیگه عقب بمونه ، پس خیلی مهمه که کودکان دقت و تمرکز کافی رو داشته باشند .

چگونگی بالا بردن تمرکز در کودکان با بازی

کودک  در طول روز بازی های زیادی رو انجام میده و چه قدر خوبه که اگه بخوایم آموزشی رو برای کودک داشته باشیم همراه با بازی باشه ، پس بازی و فعالیت هایی رو در نظر بگیریم که تمرکز و توجه کودک رو بالا ببرد :

۱ – چه چیزی تغییر کرده است ؟

کودک به وسایل روی میز با دقت نگاه کنه ، وقتی که با دقت نگاه کرد از کودک بخواید چند دقیقه از اتاق بیرون بره و شما جای یک وسیله رو عوض کنید و به کودک اجازه بدید داخل اتاق بشه و به کودک بگید با دقت به وسایل روی میز نگاه کنه و بگه که چه چیزی تغییر کرده ، این بازی باعث میشه به مرور زمان توجه کودک به وسایل اطرافش بیشترشود .

۲ – پشت نویسی

این بازی برای کودکانی که اعداد و یا حروف رو یاد گرفتن می تونید اجرا کنید ، به این صورت که روی کمر کودک با انگشت عدد و یا حروفی رو می نویسید و کودک باید تشخیص بده که چه حروف و یا عددی رو نوشتید .

۳ – مجسمه بازی

این بازی برای بچه ها خیلی هیجان انگیزه و برای شروع این بازی به یک آهنگ شاد و یا ملایم نیاز دارید وبا شروع آهنگ  دست ها و پاها رو حرکت بدید و با قطع شدن آهنگ باید مثل یک مجسمه بی حرکت وایستید ، این بازی با کمی تغییرات برای همه گروه سنی قابل اجرا هست و علاوه بر این که به مرور باعث تقویت تمرکز کودک میشه ، مهارت شنیداری کودکان رو هم بالا می برد .

۴ – هر چیزی که به فکرت می رسه بگو … ؟

این بازی علاوه براین که باعث تقویت تمرکز و توجه کودک میشه ، باعث افزایش اطلاعات کودک هم میشه ، این بازی به این صورت هست که از کودک سوال می پرسیم که ( چه چیزهایی به فکرت می رسه که با صدای سوت شروع میشه ؟ ) و یا ( چه چیز هایی می تونی از یه فروشگاه بخری ؟ ) و خیلی سوال های دیگه که کودک باید با دقت و تمرکز فکر کنه و تا بتونه به سوال جواب بدهد .

۵ – بازی گردو شکستن

یه مسیری رو انتخاب می کنید و از کودک می خواید که به صورت گردو شکستن این مسیر رو تا انتها بره و برای دفعه دوم به کودک بگید که همین مسیر رو وقتی به رو به رو نگاه می کنه رو بره ، این بازی رو همه در کودکی انجام دادید و براتون خیلی جذاب بوده و با دقتی که باید در این بازی داشته باشیم باعث میشه به مرور زمان تمرکز کودکمون بالا برود .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم برای این که بتونید دقت و تمرکز کودکان رو با بازی بالا ببرید باید بازی ها رو به گونه ای اجرا کنید که برای کودکان جذاب باشن و به کوکان در بازی خوش بگذرد .

کمی صبر کنید...

banner3

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد

ثبت نام در دوره رایگان
سلام امید وارو که از دیدن سایت بهره کافی را برده باشید شما می توانید با پر کردن فرم زیر در این دوره شرکت کنید