بیشتر دقت کن

0

چند روز پیش که دفتر املای پسرم رو برداشته بودم  و نگاهی به املاهاش می کردم متوجه شدم که بعضی از کلمات رو اشتباه نوشته و بعضی از کلمات رو هم جا گذاشته و اصلا ننوشته و معلمش بازم پایین برگه دفترش جمله همیشگی رو نوشته بود ( بیشتر دقت کن ) ، سریع پسرم رو صدا زدم و گفتم ( باز که دقت نکردی ؟ مگه خودمون روز قبل همین ها رو با هم تمرین نکرده بودیم ؟ ) ، بارها معلم پسرم به من تذکر داده بود که پسرم سرکلاس تمرکز کافی رو نداره و به راحتی حواسش پرت میشه و الان که بیشتر فکر می کنم می بینم که پسرم توی خونه هم تمرکز کافی رو نداره و وقت هایی برای این که کاری رو انجام بده چند بار باید صداش بزنم و تذکر بدم کاری که گفتم رو انجام بده و گاهی اوقات از این کار واقعا عصبی میشم ، این موضوع خیلی فکر من رو درگیر خودش کرده و باید تمرکز پسرم رو بالا ببرم ولی نمی دونم چه طوری باید این کار رو انجام بدم و چون پسرم به بازی خیلی علاقه داره و بیشتر توی خونه در حال بازی کردن هست اگه می تونستم با بازی به کودکم دقت و تمرکز رو یاد بدم خیلی خوب بود .

تمرکز به چه معناست ؟

یعنی عواملی که باعث میشن حواس ما پرت بشه رو کم کنیم تا حواسمون رو بتونیم روی یک موضوع خاص  نگه داریم .

اهمیت تمرکز در کودکان

کودکان انرژی زیادی دارن و به شدت هم کنجکاو هستن و زمانی که کار مورد نظربراشون جالب نباشه و دوست نداشته باشن به سرعت توجهشون به سمت چیز دیگه ای جلب میشه و باعث میشه کودک از نظر یادگیری در درس ها نسبت به کودکان دیگه عقب بمونه ، پس خیلی مهمه که کودکان دقت و تمرکز کافی رو داشته باشند .

چگونگی بالا بردن تمرکز در کودکان با بازی

کودک  در طول روز بازی های زیادی رو انجام میده و چه قدر خوبه که اگه بخوایم آموزشی رو برای کودک داشته باشیم همراه با بازی باشه ، پس بازی و فعالیت هایی رو در نظر بگیریم که تمرکز و توجه کودک رو بالا ببرد :

۱ – چه چیزی تغییر کرده است ؟

کودک به وسایل روی میز با دقت نگاه کنه ، وقتی که با دقت نگاه کرد از کودک بخواید چند دقیقه از اتاق بیرون بره و شما جای یک وسیله رو عوض کنید و به کودک اجازه بدید داخل اتاق بشه و به کودک بگید با دقت به وسایل روی میز نگاه کنه و بگه که چه چیزی تغییر کرده ، این بازی باعث میشه به مرور زمان توجه کودک به وسایل اطرافش بیشترشود .

۲ – پشت نویسی

این بازی برای کودکانی که اعداد و یا حروف رو یاد گرفتن می تونید اجرا کنید ، به این صورت که روی کمر کودک با انگشت عدد و یا حروفی رو می نویسید و کودک باید تشخیص بده که چه حروف و یا عددی رو نوشتید .

۳ – مجسمه بازی

این بازی برای بچه ها خیلی هیجان انگیزه و برای شروع این بازی به یک آهنگ شاد و یا ملایم نیاز دارید وبا شروع آهنگ  دست ها و پاها رو حرکت بدید و با قطع شدن آهنگ باید مثل یک مجسمه بی حرکت وایستید ، این بازی با کمی تغییرات برای همه گروه سنی قابل اجرا هست و علاوه بر این که به مرور باعث تقویت تمرکز کودک میشه ، مهارت شنیداری کودکان رو هم بالا می برد .

۴ – هر چیزی که به فکرت می رسه بگو … ؟

این بازی علاوه براین که باعث تقویت تمرکز و توجه کودک میشه ، باعث افزایش اطلاعات کودک هم میشه ، این بازی به این صورت هست که از کودک سوال می پرسیم که ( چه چیزهایی به فکرت می رسه که با صدای سوت شروع میشه ؟ ) و یا ( چه چیز هایی می تونی از یه فروشگاه بخری ؟ ) و خیلی سوال های دیگه که کودک باید با دقت و تمرکز فکر کنه و تا بتونه به سوال جواب بدهد .

۵ – بازی گردو شکستن

یه مسیری رو انتخاب می کنید و از کودک می خواید که به صورت گردو شکستن این مسیر رو تا انتها بره و برای دفعه دوم به کودک بگید که همین مسیر رو وقتی به رو به رو نگاه می کنه رو بره ، این بازی رو همه در کودکی انجام دادید و براتون خیلی جذاب بوده و با دقتی که باید در این بازی داشته باشیم باعث میشه به مرور زمان تمرکز کودکمون بالا برود .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم برای این که بتونید دقت و تمرکز کودکان رو با بازی بالا ببرید باید بازی ها رو به گونه ای اجرا کنید که برای کودکان جذاب باشن و به کوکان در بازی خوش بگذرد .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد