به دهان بردن اشیا در کودکان زیر دو سال

0

پسریک ساله من هر چیزی رو که ببینه داخل دهنش می کنه ، مثل چند روز پیش داشت بازی می کرد که متوجه شدم یه چیزی داخل دهنش کرده ، سریع اومدم و چیزی که داخل دهنش بود رو بیرون آوردم و دیدم که یه مهره از تسبیح هست که روی زمین افتاده و پسر شیطونم اون رو دیده و داخل دهنش کرده ، این کار کودکم واقعا من رو نگران کرده و برای این که چیزی داخل دهنش نکنه ، تمام وقت حواسم بهش هست و با این کارم متاسفانه از کارهای دیگه ای که دارم عقب افتادم . با این که می دونم در این سن کاری که کودکم انجام میده طبیعی هست ، ولی باز نگرانم که براش اتفاقی نیافتد .

عادت چیست ؟

عادت ، یک نوع از رفتار هست که مرتب به صورت ناخودآگاه شخص اون رفتار رو تکرار می کند .

اهمیت به دهان بردن اشیا توسط کودک

وقتی کودک چیزی را داخل دهنش می کنه ، در واقع یکی از مرحله های فرآیند رشد رو داره طی می کنه ، برای این که با محیط اطرافش آشنا بشه و بهتر بشناسه و این کار به سلامت کودک کمک هم می کنه و وقتی اسباب بازی که روی زمین افتاده رو داخل دهنش می کنه باعث میشه سیستم ایمنی بدنش در مقابل اون باکتری قوی تر بشه ، ولی به این معنا نیست که اجازه بدیم کودک اشیای کثیف رو داخل دهنش کنه ، من فقط می گم که نسبت به این موضوع باید وسواس کمتری داشته باشید و ترس رو از خودتون دور کنید چون همون طور که گفتم کودک داره مراحل رشدش رو طی می کنه و با نگرانی زیاد هم خودتون اذیت میشید و هم باعث استرس کودک می شوید .

دلایل کودک برای به دهان بردن اشیا

یکی از دلایلی که کودک اشیا رو داخل دهنش می کنه ، خارش لثه هاش است که با به دهن بردن اشیا سعی می کنه خارش لثه هاشو کمتر کنه و یکی دیگه از علت هاش هم شناخت محیط اطراف خودش هست .

وقتی کودک اشیا رو به دهانش می بره چه کارهایی باید انجام بدیم ؟

ببینید کودکان در این سن از طریق حس چشایی با محیط اطرافشون آشنا میشن و شما نمی تونید جلوی این کار کودک رو بگیرید چون بلاخره کار خودشو انجام میده ولی با این کارش ممکن هست به خودش آسیب برسونه ، پس چه کار هایی باید انجام بدید تا کودک آسیب نبیند ؟

۱ –دور کردن اشیا ریز و تیز از دسترس کودکان

اشیای ریز و تیز رو باید جایی بذارید که دست کودکتون بهش نرسه ، چون در صورت این که داخل دهنش کنه باعث خفگی و بریدگی دهن کودک می شود .

۲ – دور کردن مواد خطرناک از کودکان

و همین طور موادی که خطرناک باشه مثل ( دارو های شیمیایی ، حشره کش ، سم و . . . ) از دسترس کودک دور کنید و اجازه ندید که به اون ها دست بزنه ، چون  دستش به این مواد آغشته میشه و ممکن هست که دستش رو داخل دهنش کنه ودچار مسمومیت بشود .

۳ – استفاده نکردن از غذای آلوده

از غذا هایی که آلوده و فاسد هستند و یا در حال فاسد شدن هستند استفاده نکنید ، چون باعث بیمار شدن کودک میشن ، همین طور اگه کودک غذای داخل دهنش رو روی زمین انداخت اجازه ندیم که دوباره داخل دهنش کنه چون آلوده است وباعث میشه که کودک بیمار شود .

۴ – اجازه دادن به کودک برای کشف دنیای بیرون

اجازه بدید کودک دنیای اطرافشو کشف کنه و باهاش آشنا بشه و اگه دیدید چیزی رو داخل دهنش می کنه که باعث بیماری کودک میشه و همین بهش آسیب میزنه ، سعی کنید با نگاه کردن به کودک و حالت چهرتون کودک رو متوجه کنید که نباید اون شی رو داخل دهنش کنه ، این کار شاید مدت زمان زیادی طول بکشه تاکودک بتونه نگاه شما رو بشناسه که نباید اون شی رو داخل دهنش کند .

۵ – تمیز نگه داشتن اشیا

چون کودک هر چیزی رو که می بینه و ازش خوشش میاد رو داخل دهنش می کنه ، که بیشتر مواقع اسباب بازی هاشو داخل دهنش می کنه ، خوب تا جایی که می تونید تمام سعی خودتون رو بکنید تا اسباب بازی ها و اشیای اطراف کودکتون تمیز باشد .

حرف آخر

برای این که کودک شما این مرحله از رشد خودشو پشت سر بذاره شما به عنوان یک مادر و یک پدر باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید تا وقتی کودک اشیا رو داخل دهنش می کنه شما بتونید بدون عصبانیت با کودک برخورد کنید و اگه نتونید عصبانیت خودتون رو کنترل کنید و مدام به خاطر کارش به کودک سرکوفت بزنید کودک شما دچار استرس میشه و برای این که استرسش رو کنترل کنه هر چیزی که دستش باشه رو داخل دهنش می کند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد