برای شما مهم نیستم

0

برای شما مهم نیستم

روی مبل نشسته بودم و قلاب بافی می کردم و تمام سعی خودم رو می کردم تا بتونم مثل الگویی که داشتم بیافم که دختر ۵ ساله ام بدو بدو اومد گفت : ( مامان بیا بازی کنیم ) ولی من در جواب دخترم گفتم : ( نه مامان جان وقت ندارم ) دخترم یه نگاه به من کرد و به سراغ بازی خودش رفت و من دوباره با تمام تمرکزم شروع به بافتن کردم وقتی فهمیدم که نمی تونم ببافم ، بافتنی رو کنارگذاشتم و رفتم آشپزخونه تا ظرف های کثیف رو بشورم و اگه حوصله داشتم یه کیک شکلاتی هم درست کنم ، ظرف ها رو شستم و مواد کیک رو روی میز گذاشتم و آماده برای درست کردن کیک بودم که دوباره دخترم بدو بدو توی آشپزخونه اومد گفت : ( مامان مامان بیا با هم نقاشی بکشیم دیگه ) ولی من گفتم : ( برو خودت بازی کن مگه من هم سن تو هستم بچه خسته ام کردی از بس که گفتی بیا بازی کنیم اه ) دخترم هم با گریه گفت : (اصلا دوستت ندارم چون با من بازی نمی کنی من برای تو مهم نیستم ) و به اتاقش رفت و تا چند دقیقه صدای گریه اش میومد و بعد ساکت شد وصدای بازی کردنش اومد و من هم شروع به درست کردن کیک کردم .

اهمیت نشون دادن مهم بودن کودک برای والدین

وقتی کودک متوجه نشه که برای والدینش مهم هست اعتماد به نفسش پایین میاد و نتیجه پایین اومدن اعتماد به نفس در کودک باعث منزوی و گوشه گیر شدن و خجالتی بودن و … در کودک میشه ، پس خیلی مهمه که کودک بدونه برای والدینش مهم هست .

چه کارهایی به کودکان نشون میده که مهم هستند ؟

پدر و مادر هایی هستن که همه چیز رو برای کودک خودشون تهیه می کنن ولی کودک باز هم احساس می کنه برای والدینش مهم نیست خوب در اینجا یک پدر و مادر باید کارهایی رو انجام بدن که کودک این حس رو داشته باشه مثلا :

۱ – سرگرمی جدید

سعی کنید برای کودک سرگرمی های جدیدی رو تهیه کنید و این سرگرمی ها حتما نباید از بازار تهیه بشه و والدین می تونن با وسایل دور ریز رو در اختیار کودک بزارن  تا کودک با وسایل دور ریز کاردستی درست کند ، این کار به کودک نشون میده برای شما مهم هست که به یادش بودید  .

۲ – یادداشت نوشتن

گاهی اوقات نوشتن یاد داشت هایی  که شامل جمله های محبت آمیز و یا تشکر هست به کودک نشون میده که برای والدینش مهم هست و برای کودکانی که هنوز خوندن و نوشتن رو یاد نگرفتن می تونید با کشیدن نقاشی از کودک تشکر کنید و محبت خودتون رو به کودک نشون بدید و یاد داشتی که برای کودک نوشتید رو می تونید داخل اتاق کودک به روی در کمد لباسی و یا جایی که کودک یادداشت رو ببینه بگذارید .

۳ – تعریف کردن

وقتی در جمع خانوادگی هستید حتما با اعضای خانواده در مورد کار هایی که کودک انجام داده تعریف کنید تا کودک ببینه و بشنوه تا حس کنه برای شما مهم هست .

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد:قول میدم که همه دوستت داشته باشند…

۴ – وقت گذاشتن قبل از خواب

حتما برای این که کودک حس کنه برای شما مهم هست شب ها قبل از خواب برای کودک کتاب داستان بخونید و در مورد کارهایی که کرده حرف بزنید و در یک کلام برای کودک وقت بگذاید .

۵ – نقاشی کشیدن

گاهی اوقات در کنار کودک بشینید و با هم نقاشی بکشید و کودک از این که با پدر و یا مادرش نقاشی می کشه حس خوبی داره و حسابی ذوق می کنه و تا مدت ها در این مورد با شما حرف می زنه و از این طریق می فهمه که برای والدینش مهم هست .

۶ – تعریف کردن از خاطرات بچگی کودک

گاهی اوقات برای کودک از خاطرات نوزادیش حرف بزنید و عکس های نوزادیش رو به کودک نشون بدید و از کارهای بامزه ای که انجام می داد برای کودک تعریف کنید با این کار شما کودک حس خوشی داره و می فهمه که برای شما مهم هست  .

۷ – نظر خواستن از کودک

وقتی قرار هست کاری رو انجام بدید و یا چیزی رو بخرید یا اصلا می خواید به مسافرت برید از کودک در مورد وسیله ای که می خواید بخرید و یا کاری که می خواید انجام بدید ویا در مورد مسافرتی که می خواین برید نظر خواهی کنید .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که کودک کوچیک ترین حرکت ها و رفتارهای پدر و مادر خودش رو می بینه و از رفتار ها و حرکت های پدر و مادرش برای خودش نتیجه گیری می کنه  که این نتیجه گیری می تونه برای کودک جنبه مثبت داشته باشه یا می تونه منفی داشته باشه ، پس پدر و مادرباید محبت خودشون رو به کودک طوری نشون بدن که کودک بفهمه برای پدر و مادرش مهم هست .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد