با دزدی کودک ۵ ساله ام چه کنم ؟

0

چند هفته پیش دخترم رو به خونه دوستش بردم تا با هم بازی کنن ، خودم به خونه برگشتم و بعد از چند ساعت که کارهامو انجام دادم به دنبال دخترم رفتم و به خونه برگشتیم ، وقتی داشتم وسایل هاشو جا به جا می کردم یه عروسک کوچولو بین وسایل هاش بود ، از دخترم پرسیدم که این عروسک رو از کجا آوردی گفت دوستم سانیا به من هدیه داده ، منم دیگه پیگیری نکردم تا این کارش بارها اتفاق افتاد و هر دفعه هم می گفت دوستم به من هدیه داده ، تا یه روز به طور اتفاقی متوجه شدم که دخترم بدون اجازه گرفتن از دوستش وسایل هاشو بر می داره و میاره خونه و به من هم می گه که دوستم هدیه داده ، وقتی این موضوع رو فهمیدم به شدت عصبی شدم و اگه اون لحظه دخترم کنارم بود حتما باهاش برخورد می کردم .

دزدی کردن به چه معناست ؟

وقتی که یه نفر ، وسایل  دیگران رو بدون اجازه برداره ، این کار به معنای دزدی است .

علت دزدی در کودکان

دزدی در کودکان بیشتر دودلیل می تونه داشته باشه :

۱ – نداشتن پول کافی برای خرید وسایل مورد علاقه

وقتی کودک یه اسباب بازی دست دوستش می بینه و از اون خوشش میاد و دوست داره که یکی از این اسباب بازی ها رو هم اون داشت و یا این دوست داره خوراکی مورد علاقه اشو بخره و بخوره ولی وقتی می بینه که کسی براش نمی خره و یا پولی نداره ، بدون اجازه اون وسیله و یا خوراکی رو بر می دارد .

۲ – درک نکردن مفهوم دزدی

کودکان مفهموم دزدی رو نمی دونن مثلا وقتی کودکی یه خوراکی از مغازه بر می داره و می خوره بدون این که اجازه بگیره و یا پولش رو بده ، یعنی این که کودک هنوز مفهوم دزدی رو درک نکرده و نمی دونه که این کارش یه نوع دزدی است .

چگونگی پیشگیری از دزدی کردن کودکان

حالا برای این که پیشگیری کنید که کودکتون این کار رو انجام نده باید از یه کارها و یا آموزش هایی رو به کودک بدید مثلا :

۱ – آموزش مفهوم مالکیت

وقتی کودکتون اسباب بازی دوستش رو می خواد و یا به وسایل بقیه بدون اجازه دست می زنه ، باید با قصه و بازی به کودک مفهوم مالکیت رو آموزش بدید تا متوجه بشه که نباید بدون اجازه به وسیله دیگران دست بزند .

۲ – رابطه شفاف و صمیمانه ای با کودک برقرار کنید .

اون قدر با کودک با مهربونی برخورد کنید  و اون قدر رابطه صمیمی با کودک داشته باشید تا کودک بتونه به راحتی قانون های خونه رو بپذیره و بدون اجازه به وسایل دیگران دست نزند .

۳ – تشویق و تحسین رفتار های صادقانه کودک

وقتی کودک از کاری که کرده برای شما صادقانه همه چیز رو تعریف می کنه ، اون کار اشتباه رو به کودکتون تذکر بدید ولی به خاطر این که همه چیز رو صادقانه براتون تعریف کرد رو تشویق و تحسین کنید .

۴ – خودتان الگو باشید .

وقتی به کودکتون مفهوم مالکیت رو آموزش میدید که این کیف مال منه و شما نباید بدون اجازه به کیفم دست بزنی ، پس شما هم نباید بدون اجازه به وسایل کودکتون دست بزنید و اول باید از کودکتون اجازه بگیرید و الگوی خوبی برای کودکتون باشید .

چگونگی جلوگیری از دزدی کردن کودکان

وقتی پیشگیری برای دزدی کردن کودک رو انجام ندادید و متوجه شدید که کودکتون این کار رو انجام میده ، حالا باید چه کار کنید ؟

۱ – آرام باشید .

وقتی متوجه کار کودکتون شدید ، می دونم که اون لحظه خیلی عصبی هستید ولی برای قدم اول باید بتونید خودتون رو کنترل کنید و آروم باشید .

۲ – مراقب برخورد اول باشید .

وقتی که احساس کردید که آروم هستید و می تونید با آرامش در مورد این موضوع صحبت کنید ، باید متوجه باشید که از جمله ها و کلمه هایی استفاده نکنید که مفهوم دزد و دزدی کردن رو داشته باشد .

۳ – توضیح دادن به کودک به کار اشتباهش به روش قابل فهم

برای این که به کودکتون توضیح بدید که کارش اشتباه بوده باید به روشی باشه که کودک بتونه به راحتی متوجه کار اشتباهش بشود .

۴ – در نظر گرفتن جریمه ای کوچک

برای این کار کودکتون حتما جریمه کوچیکی رو در نظر بگیرید و به آسونی از کار اشتباه کودکتون نگذرید .

۵ – فراهم کردن شرایط برای جبران اشتباه

وقتی کودک متوجه کار اشتباهش شد ، شرایطی رو برای کودک فراهم کنید تا بتونه کارش رو جبران کند .

۶ – در صورت لزوم مراجعه کردن به روان شناس

دلیل دزدی کردن کودک هر چی که باشه ، ولی اگه متوجه شدید که این کار برای کودک به عادت تبدیل شده ، حتما باید به روان پزشک مراجعه کنید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد