بازی های رایانه ای کودکان

0

به نام خداوند بخشنده مهربان

 

بازی های رایانه ای و کودکان

یکی از وسایل رایج و پرکاربرد درزندگی امروزه رایانه ها و بازیهای مرتبط با آن است. کودکان از سنین پایین جذب آنها شده و ساعت های زیادی از وقت خود را صرف دنیای مجازی و بازیهای رایانه ای می کنند و این مسئله به یکی از دغدغه های همیشگی والدین و فرزندان تبدیل شده و متاسفانه بیشتر تلاش والدین برای کنترل و هماهنگی بین ساعات بازی رایانه ای و بقیه فعالیتهای کودکان بی نتیجه مانده و بازیهای رایانه ای همچنان بی رقیب و با جذابیت هرچه بیشتر کودکان را به خود جذب کرده و آنها را سرگرم می کنند .

بازیهای رایانه ای با توجه به تصاویر پرتحرک و صداهای مهیج ، موجی از هیجان با خود به همراه دارند و این همان چیزی است که کودکان ما به دنبال آن هستند.

هیجان همراه با این بازیها همچون آهن ربایی قوی کودکان را جذب خود میکند و آنها ساعتها بدون اینکه گذر زمان را احساس کنند غرق دراین دنیای پرجاذبه و هیجان انگیز می شوند.

اما والدین، سخت نگران آسیب های این بازیها بر جسم و جان عزیزان خود هستند. آسیب هایی که این بازیهای برکودکان وارد می کنند را به چشم می بینند و به دنبال نجات آنها از این اعتیاد هستند.

کودکان برای ساعات طولانی به صفحه نمابش رایانه خیره می مانند و نور صفحه نمایش فشاری مضاعف در طول ساعات زیاد به چشمان آنها وارد می کند بعد از مدت زمانی حالت تهوع و سرگیجه به سراغ آنها می آید و والدین آنها را می بینند در حالی که رنگ و رویشان زرد شده و بی حال شده اند اما هنوز حاضر نیستند دست از بازی بکشند. بد نشستن برای ساعت های طولانی، آغاز کمر درد و کم کم سوزش گردن و کتف و مچ دست آنها را کلافه می کند، اما باز مقابل این بازی جذاب نشسته اند ، به شکلی که  گویی بازی رایانه ای آنها را جادو کرده است .

متاسفانه اکثر بازیهای رایانه ای درقالب بازیهای جنگی هستند که در جریان آن کودک باید به اصطلاح دشمنان حمله کند و برای رسیدن به مرحله بعدی بازی و برنده شدن خشونت داشته و دشمنان را بکشد و متوسل به زور شود یکی از مهمترین اثرات مخرب بازیهای رایانه ای آموزش پرخاشگری به کودکان می تواند باشد کودکان از طریق تقلید برخوردهای خشن در دنیای واقعی اولین عواقب این بازی های به ظاهر جذاب و شیرین است که نتیجه آن ضربه زدن کودکان در حین بازی با هم و یا آسیب رساندن به خواهر و برادر کوچک تر است .

مشغول شدن کودکان برای ساعتهای طولانی با بازیهای رایا نه ای، باعث می شود آنها از برنامه های خانوادگی بی خبر بمانند و عملا حضور آنها در روابط خانوادگی کم رنگ شود. کم کم آنها ترجیح می دهند به جای رفتن به مهمانی و یا بازی در پارک با دوستان خود همچنان مشغول بازی باشند و روز به روز بیشتر در انزوا فرو روند .

گذراندن وقت زیاد با بازیهای رایانه ای باعث خستگی مفرط ذهن کودک شده ،او بعد از بازی رایانه ای با ذهنی خسته نمی تواند تکالیف مدرسه را به درستی انجام دهد و روز بعد خسته تر از همیشه به مدرسه می رود بعد از مدتی نمرات او نشان دهنده افت تحصیلی اوست همچون زنگ خطری برای والدین است که حال باید چکار کنیم ؟

و به راستی در مقابل این غول جذاب چکار می توان کرد تا کودکان آسیب کمتری ببینند ؟

آنچه که مسلم است نمی توان رایانه را از زندگی حذف کرد، چرا که درمقابل ضررهایی که دارد فوایدی هم می توان برای آن درنظر گرفت :

بسیاری از مفاهیم آموزشی را می توان در قالب بازیهای جذاب به کودکان عرضه کرد و موجب یادگیری بیشتر آنان شد . علاوه براین بازیهای رایانه ای مهارت هایی را در کودک رشد می دهند. همچون هماهنگی بین چشم و دستان را در آنان زیاد می کنند و باعث هماهنگی بیشتر عضلات کودک می شود …و اما چگونه آسیب های بازیهای رایانه ای را کم کنیم .

اولین موردی که والدین باید به یاد داشته باشند انتخاب بازی یارانه ای مناسب با سن کودک است. توجه به این نکته استفاده از بازیهای خشن در سنین پایین را کم می کند و از آسیب در سنین پایین که الگو گیری کودک بیشتر است را کمتر می کند و مورد بعدی محدود کردن زمان بازی رایا نه ای است به توافق رسیدن والدین و کودک بر زمان مناسب بازی یکی از الزامات محدود کردن بازی های رایانه ای است.

بسیاری از بازیهای رایا نه ای به صورت گروهی انجام می شود، بهتر است که از بازی های گروهی استفاده شود، تا کودکان درحین بازی با هم تعامل داشته باشند و حداقل ارتباط اجتماعی در حین بازی رایانه ای شکل گیرد .

در انتها توصیه ما به والدین این است که زمان بیشتری را صرف بازی و گذراندن زمانهای شاد با کودکانشان کنند تا عزیزان شان علی رغم کشش بازی های رایا نه ای علاقمند صرف کردن زمان بیشتری با والدین باشند .

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/بازی_های_رایانه_ای_کودکان.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

شاد و موفق باشید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد