اول مهر، آغازی شیرین برای دانش آموزان  

0

یادم میاد وقتی کوچیک بودم و می خواستم به مدرسه برم خیلی شوق داشتم که هر چه زودتر اول مهر برسه و من بتونم از وسایلی که خریدم استفاده کنم ولی همچین که روز اول مدرسه می رسید دوست نداشتم از مامانم جدا بشم و در آخر هم به گریه می افتادم و مامانم تمام سعیشو می کرد تا اون روز رو برای من روز خوشی کنه تا مثل همچین روزی که یاد اون دوران می افتم خاطره خوشی رو داشته باشم وهمین یادآوری خاطره دلیلی شد تا به راه کارهایی فکر کنم ، برای همین آماده شدم و به خونه مادرم رفتم و با مادرم در مورد مدرسه صحبت کردیم و این که حال و هوای من وقتی به مدرسه می رفتم چه طوری بود و این که چه کارهایی رو مادرم انجام می داد تا به من اون روز حسابی خوش بگذره ، از حرف های مادرم نکته هایی رو یاد داشت کردم و در کنار یادداشت های خودم گذاشتم و همین خاطره روز اول مهر دلیلی شد تا من بخوام این راه کارها رو با شما در میون بذارم تا دانش آموزان بتونن مثل من اول مهر، روز خوشی رو تجربه کنند .

چرا مهمه کودکان با محیط مدرسه ارتباط بگیرند ؟

همون طور که همه ما مامان و بابا ها می بینیم بچه هامون قبل از این که مدارس شروع بشه چه ذوق و شوقی دارن و لحظه شماری می کنن برای رسیدن اول مهر، ولی این ذوق و شوق ممکنه برای کودکمون همراه با استرس باشه و این استرس باعث میشه کودکانمون نتونن اول مهر رو خوش باشند ، پس خیلی مهمه که کودکانمون با محیط مدرسه ارتباط بگیرند .

راه کارهای طلایی برای ارتباط گرفتن کودکان با مدرسه

برای این که کودکانمون بتونن با محیط مدرسه ارتباط بگیرن در اینجا به چند راه کار اشاره می کنم و هر کدوم رو به صورت مختصر توضیح میدم ، امیدوارم با عملی کردن این راه کارها  بتونید روز خوشی رو برای کودکتون رقم بزنید .

۱ – پیشنهاد دادن به کودک

بعد از رفتن به مدرسه به کودکتون بگید که می خواید کاری کنید تا اون روز رو برای کودک تبدیل به یه روز به خصوص کنید تا هر گز فراموش نکند ،  به کودکتون پیشنهاد بدید که می تونه به همراه شما به فروشگاه بیاد و به تعداد دلخواه و میل خودش خرید کنه و بدون این که به کودک تذکر بدیم و می تواند همه خوراکی هایش رو همان روز بخورد .

۲ – حرف زدن در مورد تغذیه کودک

روز قبل مدرسه با کودک در مورد این که دوست داره چه تغذیه ای رو به همراه خودش به مدرسه ببره حرف بزنید و می تونید چند مورد رو نام ببرید و کودک یکی از اونها رو انتخاب کنه و شما اون تغذیه رو آماده کنید و سعی کنید تغذیه مورد نظر کودکتون رو تزیین کنید و به شکل هایی در بیارید که برای کودکتون جذاب باشد .

۳ – خریدن یک شاخه گل

و یا می تونید با کودک به گل فروشی برید و به سلیقه کودک برای معلمش یک گل بخرید تا روز اول مهر به معلمش هدیه بدهد .

۴ – حرف زدن در مورد احساساتش

در راه برگشت با کودکتون در مورد احساسش حرف بزنیم و به کودک بگیم که مامان می خواد خودش حدس بزنه که امروز چه احساسی رو داشتی ؟ مثلا (به نظرم امروز صورتت خیلی خوشحاله ) و با این حرف کم کم حرف در مورد مدرسه رو شروع می کنیم بدون این که کودک متوجه کار ما بشود .

۵ – تعریف کردن خاطرات کودکی خود

گاهی اوقات می تونیم از خاطرات خوشی که از مدرسه رفتن داریم  برای کودکمون تعریف کنیم و این خاطره تعریف کردن ممکنه برای کودک جذاب باشد .

۶ – تذکر ندادن به کودک

وقتی کودک به خونه برگشت و هر کدوم از وسایلش رو یه جایی انداخت حواسمون باشه مستقیم به کودک تذکر ندیم و از زبان وسایل حرف بزنیم مثلا این لباست الان خیلی ناراحته و نمی خواد که گم بشه و خیلی دوست داره که در جای خودش باشه ، به این صورت کودک رو متوجه کارش می کنیم .

۷ – داشتن ارتباط لمسی  با کودک

قبل از این که کودک به مدرسه بره احساس خودمون رو به کودک بگیم و این که حتما کودک رو بغل کنیم و کودک رو ببوسیم و بعد از بازگشت از مدرسه هم این کار نباید فراموش شود .

۸ – تشویق کردن کودک

وقتی کودک لباس های مدرسه اشو پوشید تشویقش کنیم که جلوی آینه بره و خودشو ببینه که چه قدر زیبا شده و بزرگتر به نظر می رسه تا کودک احساس کنه این لباس ها چه قدر تونسته اون رو متفاوت و خوش تیپ نشان دهد .

۹ – کمک کردن به کودک برای آماده کردن کیف مدرسه اش

وقتی که می خواید کیف مدرسه کودک رو آماده کنید کودک رو غافلگیر کنید و از کودک بخواید که به همراه هم کیف مدرسه رو آماده کنید .

حرف آخر

و به عنوان حرف آخر که همیشه مادرم برای من انجام می داد و من پر از حس آرامش می شدم و احساس امنیت می کردم این بود که قبل از این که به مدرسه برم منو از زیر قرآن رد می کرد صلوات و آیت الکرسی می خوند و می دیدم که صدقه کنار میذاشت و به من می گفت امیدوارم که چیزهای خوبی برات پیش بیاد و بعد منو به مدرسه می فرستاد .

امیدوارم که اول مهر برای کودکانتون روز خوش و شیرینی باشد .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد