انگشت مکیدن کودک

0

انگشت مکیدن کودک

یکی ازبامزه ترین لحظات رشد نوزاد دیدن صحنه انگشت مکیدن نوزاد است بعضی از کوچولوها از اولین ساعات متولد شدن شروع به مکیدن انگشتان خود می کنند . وهر بار که انگشتشان از دهان خارج می شود با دهان باز به دنبالش می گردند …
چرا بچه ها علاقه به مکیدن انگشت دارند؟
نوزاد از لحظات آغازین تولد از طریق مکیدن شیرمی خورد و تنها راه بقای او همین است . نوزاد با لذت شیر می خورد و آرام می شود.
هربار مکیدن انگشت برای یک کودک تداعی از لذت و آرامش در کنار مادر بودن است.
انگشت مکیدن نوزاد تا سن ۲ سالگی کاملا طبیعی است . کوچولوی ما ممکن است هر وقت خسته وخواب الود شد ویا گرسنه اش بود انگشتش را به دهان برده وبمکد.
تحقیقات نشان داده که حدود ۷۵ درصد کودکان درتا سن یک سالگی انگشت خود را می مکند و اینکار برای انها سرگرم کننده و لذت بخش است.
اما گاهی این رفتار تا سنین بالاتر هم در کودکان دیده می شود.
علت انگشت مکیدن کودک تا سنین بالا چیست:
همان طور که گفته شد کودک با مکیدن انگشت احساس آرامش می کند اگر کودکمان بعد از گشت یکسال همچنان انگشت خود را می مکد بررسی میزان نگرانی ها و اضطراب کودک می تواند کمک کننده باشد.
بسیاری از کودکان در زمانی که اضطراب به سراغ آنها می آید شروع به مکیدن انگشت خود می کنند ویا زمانی که احساس عدم امنیت می کنند.
نوع دلبستگی کودک:
سن ۶ ماه تا یکسال ونیم دوره  مهمی در زندگی کودکان است آنها دراین زمان براساس نوع رابطه با مادر یا پرستارشان دنیا را جای امن وقابل اطمینانی می یابند و یا نه.
اگر مادر در این زمان طلایی در زندگی کودک همیشه در دسترس کودک باشد و از نظر عاطفی از فرزندش حمایت کند این کودک دلبستگی ایمین خواهد داشت . او دنیا را جایی امن و ارام می داند.
اما اگر مادردر این دوره طلایی در دسترس کودک نباشد و یا او را طرد کند کودک دید خصمانه ای به دنیا واطرافیانش پیدا می کند او نمی تواند در این دنیایی که شناخته است احساس امنیت و آسایش کند این کودکان با مشکل دلبستگی اضطراب را تجربه می کنند.
کودکان مضطرب معمولا عادتهای رفتاری اشتباهی را برای آرام کردن خود دنبال می کنند که یکی از انها مکیدن انگشت است که به مرور زمان به یک عادت رفتاری تبدیل می شود
این کودکان در هنگام خواب شروع به مکیدن انگشت خود می کنند و با این کار آرام می شوند و می خوابند .ویا در زمانهایی که به انها استرس وارد میشود مثلا در مواقع درس جواب دادن به معلم و یا سر جلسه امتحان انگشت خود را می مکند.
مشکلات ناشی از مکیدن انگشت:
۱-مشکلات فک ودهان
مکیدن انگشت موجب تنگ شدن فک بالایی و تغییر شکل در سقف دهان می شود
۲- مشکلات در انگشت
انگشتی که کودک مدام ان را می مکد و معمولا انگشت شست است به مرور باریک تراز انگشتان دیگر می شود وتغییر شکل می دهد.
۳- پایین آمدن اعتماد به نفس
بعد از مدتی انگشت مکیدن به صورت عادتی ترک نشدنی کودک تبدیل می شود کودک بدلیل انگشت مکیدن مورد تمسخر دوستانش قرار می گیرد ویا حتی ممکن است از جمع دوستانش طرد شود
راههای درمان انگشت مکیدن کودک:
انگشت مکیدن یک عمل کاملا ناخودآگاه است و کودک برای ترک آن نیاز به اطلاع رسانی دارد تا متوجه کار خود شده و آن را ترک کند.
۱-انگشت مکیدن کودک ناخودآگاه است و نباید کودک را به خاطر ان تنبیه تمسخر و یا سرزنش کرد
سعی کنید راجع به آن با کودک صحبت کنید و به او اطمینان دهید که برای ترک این عادت او را کمک می کنید.
۲-ایجاد یک محیط امن و آرام بخش برای کودک:
محیط خانه ازهر نظر باید محیط آرام و بدون تنش و درگیری باشد
۳-سرگرم کردن کودک و بازی با او
بازی با کودک و درگیر کردن دستانش برای سرگرمی و فراموشی انگشت مکیدن کار ساز است هر گاه کودک می خواهد انگشتش را بمکد می توان با بازی او را سرگرم کرد.
۴-در صورتی که اضطراب شدیدی زمینه ساز انگشت مکیدن کودک است لازم است با مشاوره با مشاور و متخصص به کودک در رفع اضطرابش کمک کرد .
و حرف اخر اینکه با کودک همدلی کنید و با مهربانی به او یاداوری کنید تا کم کم موفق به ترک عادتش شود.

[mks_button size=”medium” title=”دانلود فایل pdf” style=”squared” url=”https://moshaverkodak.com/wp-content/uploads/2017/05/انگشت_مکیدن_کودک.pdf” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-cloud-download” icon_type=”fa” nofollow=”0″]

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد