انتخاب رشته تحصیلی مناسب

0

چگونه رشته تحصیلی مناسبی انتخاب کنم

یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی نوجوانان که به‌نوعی اولین تصمیم مهم زندگی آن‌هاست تصمیم برای انتخاب رشته تحصیلی مناسب در مقطع دبیرستان است انتخاب رشته تحصیلی مناسب در این زمان نوجوان را به سمت انتخاب شغل مناسب و درنهایت موفقیت و شادابی در زندگی آینده سوق می هد .

اما چگونه می‌توان رشته تحصیلی مناسبی انتخاب کرد ؟ بعد از پایان سال نهم تحصیلی یکی از دغدغه‌های اصلی نوجوانان و خانواده‌ها این است که واقعاً چه رشته‌ای مناسب فرزند آنان است ؟و نوجوان دچار این سردرگمی می‌شود که از بین این چند رشته تحصیلی کدام برای من مناسب‌تر است ؟

متأسفانه سیستم آموزشی مدارس در جامعه ما باهدف شناسایی و پرورش استعدادها و توانایی‌های دانش آموزان طراحی نشده و بیشتر بر اساس نمرات درسی دانش آموزان در مورد آن‌ها قضاوت و تصمیم‌گیری می‌شود و نوجوان بعد از رسیدن به این مرحله حساس از زندگی خود هنوز بااستعدادها وتوان فردی خودآگاهی کافی ندارند و اکثراً در زمان انتخاب رشته دچار نگرانی و سردرگمی هستند . یکی دیگر از مواردی که در سیستم آموزشی به آن بهای کمتری داده می‌شود میزان علاقه و رغبت دانش آموزان نسبت به رشته تحصیلی انتخابی است که موجب احساس عدم رضایت آنان در سال‌های بعد و حتی در شغل آینده‌شان می‌شود .

برای انتخاب رشته تحصیلی مناسب لازم است که نوجوان و والدین به یک سری عوامل فردی و اجتماعی توجه کنند که بتوانند بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنند .

ازجمله عوامل فردی که در انتخاب رشته تحصیلی مهم است می‌توان به شناخت شخصی نوجوان از خود اشاره کرد این‌که نوجوان باید به علایق خود آشنا باشد و بداند در این سن علاقه‌اش  به درس‌های تخصصی کدام رشته بیشتر است این از مطالعه درس‌های استدلالی و مفهومی مثل ریاضی بیشتر لذت می‌برد یا به درس‌های عملی و تجربی مثل زیست‌شناسی علاقه‌مند‌است و یا مثلاً به دروس تخصصی رشته ادبیات بیشتر احساس علاقه و رضایت‌مندی دارد …

عامل دیگری میزان توانایی و استعداد نوجوان است و اینکه آیا باوجود علاقه‌ای که نوجوان به درس علوم دارد آیا از توان و استعداد آن نیز برخوردار است یا انتخاب رشته های فنی که توانایی خاصی را نیاز دارد را مورد توجه قرار دهد .

در بحث مربوط به استعدادیابی نوجوانان و انتخاب رشته تحصیلی مناسب می‌توان از تست‌هایی برای این کار کمک گرفت که یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین آن   شخصیت شناسی هالند است که در این تست اعتقاد به راین است که بین خصایص شخصیتی فرد و انتخاب شغل آینده او ارتباط وجود دارد بر اساس رغبت‌ها و استعدادهای فرد یک تیپ شخصیتی که در او غالب است را تعیین می‌کنند و بر اساس آن شغلی که مناسب شخص است انتخاب می‌شود .

یکی دیگر از عوامل فردی که باید به آن توجه داشت استعداد تحصیلی وتوان علمی نوجوان است که در کنار بقیه عوامل باید به آن توجه داشت که نوجوان وارد رشته‌ای شود که در درس‌های تخصصی ان رشته نمرات قابل قبولی داشته باشد .

در کنار عوامل فردی نوجوان و والدین عزیز باید دید کلی‌تری نسبت به مسائل اطراف نوجوان در جامعه هم داشته باشند اینکه بازار کار در هر رشته به چه شکل است پتانسیل دانشگاه‌ها در رشته انتخابی نوجوان چگونه است تابتوان از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کرد .

در انتها می‌توان برای انجام انواع تستهای استعدادیابی ومشاوره تحصیلی از متخصصان این امر یاری جست چرا که هر چه ما انتخاب صحیح تری داشته باشیم آینده روشن‌تری در انتظار عزیزان ماست .شاد و موفق باشید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد