اعتیاد نوجوان وراههای پیشگیری از آن در نوجوانان

اعتیاد نوجوان وراههای پیشگیری از آن در نوجوانان

امروزه حتی شنیدن اینکه سن اعتیاد در بین جوانان و نوجوانان پایین آمده است موجب نگرانی والدین شده است چه رسد به اینکه والدین برای اولین بار متوجه مصرف مواد مخدر در فرزند نوجوانشان بشوند .

 

براستی علت اعتیاد نوجوانان چیست و چرا آنها علارغم تمام تلاش والدین باز جذب استفاده از سیگار و مواد مخدر می شوند ؟ و آیا می توان برای از بین بردن این معضل بزرگ جامعه  کاری کرد ؟؟؟

 

درجواب این مساله که چرا نوجوانان به سمت مصرف مواد مخدر گرایش دارند عوامل زیادی زمینه ساز است که انها را در دو دسته عوامل فردی و محیطی دسته بندی می کنیم :

 

عوامل فردی موثر در اعتیاد نوجوانان :

۱-اضطراب و استرس

از فاکتورهای فردی که در گرایش اعتیاد تاثیر زیادی دارد اضطراب و استرس بالای نوجوان است

تحقیقات نشان داده است که یکی از علتهایی که نوجوان به سمت مصرف مواد رفته ، رسیدن به حس آرامش کاذب بعد از مصرف آن است . اگر فرزندان ما علایم اضطراب و استرس را نشان می دهند قبل از اینکه برای آرام شدن خود به راههای اشتباهی پناه ببرند وظیفه ما والدین است که کمک حرفه ای بگیریم ومشکل آنها را حل کنیم .

 

۲-پرخاشگری

یکی دیگر از فاکتورهای موثر در اعتیاد نوجوانان ، خشم بالا و پرخاشگری شدید نوجوان است . آیا فرزند شما یاد گرفته است چگونه خشم خود را مدیریت کند بدن اینکه به کسی آسیب برساند ؟؟؟

و عامل خطر ساز در پرخاشگری نوجوان این است که فرزند شما بدلیل همین خصوصیت رفتاریش جذب گروههایی از هم سن و سالانش می شود که درگیر مشکلات زیادی از جمله بزهکاری و مصرف مواد هستند .

 

۳-خجالتی بودن

آیا فرزند شما می تواند در جمع دوستانش که به او مواد مخدر را پیشنهاد می کنند نه بگوید ؟؟؟

یا انقدر خجالتی است که جرات نه گفتن و رد کردن هر خواسته نابجایی را ندارد ؟؟؟

جرات نه گفتن یکی از مهارتهای زندگی است که فرزندتان در هر سنی باشد لازم است ان را یاد بگیرد .می توانید برای اینکار از یک مشاور و روانشناس کمک بگیرید .

 

عوامل محیطی و خانوادگی موثر در اعتیاد نوجوانان :

۱-زمینه خانوادگی

سابقه اعتیاد به مواد مخدر و مصرف الکل یکی از والدین زمینه را برای قرارگرفتن نوجوان در دام اعتیاد را فراهم می کند . مراقب باشید شما الگوی فرزندتان هستید

 

۲-فشار دوستان و همسالان

درصد زیادی از نوجوانان علت اولین تجربه مصرف مواد خود را اینگونه بیان می کنند : “همه بچه ها مصرف می کنند من هم امتحان کردم …”

نوجوانان برای اینکه در جمع دوستان پذیرفته شوند سعی می کنند همرنگ انها شوند حتی اگر بدانند اینکار اشتباه است تعارف دوستانشان را رد نمی کنند .

مواظب جمع دوستهای اطراف نوجوانتان باشید و اگر متوجه شدید یکی از دوستانش مواد مصرف می کند و یا مستعد آن است با فرزندتان در این مورد صحبت کنید

 

علائم مصرف مواد درنوجوانان :

با توجه به اینکه چه ماده مخدری مصرف می شود علائم متفاوتی ممکن است دیده شود ولی شایعترین علائم که والدین می توانند با دقت در رفتارهای نوجوان متوجه آن شوند بیان می شود :

۱-علائم جسمانی:

 -بی اشتهایی و کاهش وزن

 -بی خوابی

 – سیاه شدن دور چشم

 -قرمز شدن چشمها و خشک شدن دهان در مصرف حشیش

 -سرما خوردگی و بیماریهای مکرر

 

۲-علائم رفتاری :

 -کاهش ارتباط با خانواده

 -پرحرفی و یا گوشه گیری زیاد

 -مطالبه مکرر پول

 -زود رنجی و افسردگی

 -تغییر دادن دوستان و کم کردن رابطه با دوستان قدیم

 -رابطه با افراد مسن تر از خود

 -بی نظمی در ساعات ورود و خروج به خانه

 

راههای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان :

۱-آگاهی دادن به نوجوانان

نکته مهم در مورد مواد مخدر این است که متاسفانه امروزه نوجوانان نگرش مثبتی نسبت به مواد مخدر دارند و باورشان این است که با یکی دو بار مصرف وابسته به مواد نمی شوند . وظیفه سنگینی بر عهده ما والدین و اولیا مدرسه است تا در مورد خطرات ناشی ازمصرف  مواد مخدر به نوجوانان آگاهی و اطلاعات بدهیم .

۲-بالا بردن عزت نفس و اعتماد به نفس در فرزندان :

هر چه فرزندشما اعتماد به نفس بالاتری داشته باشد ،عزت نفس بالاتری داشته باشد در دوره نوجوانی آسیب کمتری می بیند .

 

۳-بالا بردن مسولیت پذیری در نوجوانان :

با دادن مسولیتهای زندگی روزانه به نواجوانان و سپردن تصمیم گیری های مربوط به خودشان مسولیت پذیری را در آنها بالا برده و آسیب پذیری انها را کم کنید

 

۴-ارتباط موثر با نوجوان :

آخرین و مهمترین نکته : نوجوانتان را درک کنید

به صحبتهایش گوش بدهید ، به احساسات و عواطفش احترام بگذارید و او را بدون قید و شرط همانطوری که هست بپذیرید ، تا بتوانید در دوره نوجوانی در کنارش باشید و از او در برابر آسیبهای محیط و جامعه محافظت کنید .

محصولات پرفروش

کمی صبر کنید...

banner3

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید پس از فرم نظر

logo-samandehi