اعتماد به نفس

0

راههای افزایش اعتماد به نفس کودک

وقتی برای تفریح با کوچولویتان از خانه بیرون رفته اید و همکارتان را می بینید انتظار دارید که فرزندتان بتواند سلام کرده و خود را معرفی کند ولی او به محض دیدن همکارتان پشت شما قایم می شود و حاضر به سلام کردن نیست ….

ایا شما هم فکر می کنید فرزندتان خجالتی است یا اعتماد به نفس پایین دارد ؟

اعتماد به نفس چست ؟

اعتماد به نفس باور ما نسبت به تواناییهایمان است . درک ما از خودمان است و زمانی که ما اعتماد به نفس پایینی داریم علارغم تمام استعدادها و توانمندیهایمان نمی توانیم پیشرفت چشمگیری در زندگی داشته باشیم .

ایا فرزندشما مدام جملاتی از این دست می گوید : من نمی توانم دوست پیدا کنم . من نمی توانم یاد بگیرم . من نمی توانم …

اگر فرزند شما خود گویی های منفی زیادی دارد نیاز است که برای افزایش اعتماد به نفس کودک اقدام کنید .

و اگر فرزند شما جز ان دسته بچه هایی است که هر کاری را شروع می کنند نیمه کاره رها می کنند افراد با اعتماد به نفس پایین مدام از دست خود عصبانی هستند از اینکه نمی توانند کارها را به نتیجه برسانند .

اگر این علائم را در کودک خود می بینید زمان تغییر فرا رسیده است .

خبر خوب :

گفتار و رفتار ما والدین تاثیر زیادی بر افزایش اعتماد به نفس بچه ها دارد فقط باید راه افزایش اعتماد به نفس را بدانیم

راههای افزایش اعتماد به نفس کودک

۱-سعی کنید فرزندتان را مستقل بزرگ کنید :

اجازه دهید بچه ها در حد توانشان کارهای شخصیشان را انجام دهند سعی نکنید همه کارها را برایشان انجام دهید .

۲-درست و صادقانه تشویق کنید :

وقتی بچه ها را تشویق می کنید دقیقا مشخص کنید به دلیل انجام کدام کار انها را تشویق کرده اید مثلا اگر کوچولیتان اتاقش را مرتب کرد نگویید تو بهترین دختر دنیایی بگویید : چقدر از اینکه اتاقت را تمیز کرده ای خوشحالم

۳ –بیان احساسات :

به بچه ها یاد دهید در مورد احساساتشان با شما صحبت کنند غم ، شادی ، خشم و… وقتی ناراحت هستند بتوانند از ناراحتیشان بگویند .صحبت در مورد احساسات بچه ها را توانمند و اعتماد به نفسشان را بالا می برد .

۴-والدینی کمال گرا نباشیم :

انتظار بیش ازحد توانایی فرزندمان از او  نداشته باشیم “تو باید همیشه شاگرد اول باشی ” ” تو باید در تیم فوتبال مدرسه گل بزنی “و… بایدهای بیش از توان کودک فشار و استرس زیادی به فرزندمان وارد می کند و افت اصلی اعتماد به نفس اوست .

۵-دوست داشتن بی قید وشرط :

مدام به فرزندمان بگوییم دوستت دارم و به وجودت افتخار می کنم . فرزندمان باید بداند که چه کار خوبی انجام دهد یا نه همیشه برای ما دوست داشتنی است .

۶- مقایسه نکنید :

بچه ها را با هم مقایسه نکنیم و به جای اینکار سعی کنیم بر توانایی های و استعدادهای فرزندمان توجه کنیم و مدام آنها را به او یاداوری کنیم مثلا اگر گله می کند که من نمی توانم مثل دوستم خوب شنا کنم می توانیم یاد اوری کنیم که دوستت هم نمی تواند مثل تو پیانو بزند .توجه به تواناییهاش اعتماد به نفس کودک را بالا می برد.

۷-اجازه ریسک کردن کم خطر

بچه ها را زیاد محدود نکنید و اجازه تجربه کارههای جدید را به انها بدهید بگذارید با انجام ریسک های کم خطر اعتماد به نفسشان بالا برود .

۸-محیط امن خانه

محیط خانه تا جای ممکن باید ارام و بدون جرو بحث و درگیری باشد . اختلافات والدین و درگیری بچه ها در دعواهای خانوادگی اعتماد به نفس کودک را از بین می برد .

۹-باورهای غلط و غیر منطقی کودک را شناسایی کرده و سعی کنیم با توجه بر توانمندیهای کودک انها را کم رنگ کنیم مثلا کودک مدام می گوید من زشتم من خنگم و… در صورتی که باورهای غلط زیادی با کودک ما همراه است حتما با یک روانشناس در میان بگذاریم و کمک حرفه ای بگیریم .

۱۰- افزایش مسولیت پذیری :

با دادن مسولیت های کوچک در حد توان کودک به رشد اعتماد به نفس کودک کمک کنیم هر گاه فرزندمان این مسولیت ها را به خوبی انجام داد او را به شدت تشویق کنید و اعتماد به نفسش را بالا ببرید .

وحرف اخر :

به فرزندانتان افتخار کنید و انها را همان طور که هستند دوست داشته باشید و اجازه دهید کودکان این را در رفتار و گفتار شما درک کنند و مطمئن شوند که همیشه حامی و پشتیبان آنها هستید . در این صورت  اعتماد به نفس آنها روز به روز بالاتر می رود و در زندگی به موفقیت های بزرگ می رسند .   

  کانال تلگرام ما

 

            

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد