استقلال ارزیابی کار توسط کودک حسی

0

چند روز پیش به همراه دوستان به کنار ساحل رفته بودیم و دختر من اونقدر بازی کرد که حسابی خسته شد و تا هفته ها از اون دورهمی کنار ساحل تعریف می کرد و جالب اینجا بود که چیزهایی رو تعریف می کرد که من یادم نبود و باید خیلی فکر می کردم تا یادم بیاد ولی دختر من چیزهای خیلی کوچیک هم یادش مونده بود و یا وقتی با هم بازی می کنیم با کوچیکترین تغییری در بازی متوجه میشه و نمیذاره که قوانین بازی رو تغییر بدم و معمولا سمت بازی هایی میره که با حس لامسه در ارتباط باشند ، وقتی بازی هایی که دخترم بازی می کنه و یا دقتش در جزئیات رو دیدم متوجه شدم دختر من یه کودک حسی هست و یا هر کاری رو انجام میده از من می پرسه ( مامان کارم خوبه یا نه ؟ ) اوایل که متوجه حسی بودن کودکم نشده بودم در جواب می گفتم ( آره عزیزم خیلی خوب کارت رو انجام دادی ) ولی الان نمی دونم چه جوابی بدم تا دخترم بتونه به تنهایی کارهاشو ارزیابی کنه و یا به عبارتی در این کار استقلال داشته باشه و بتونه در مورد کارهای خودش نظر بده و منتظر تایید من در مورد کارش نباشد .

کودک حسی چه ویژگی هایی دارد ؟

این کودکان وقتی قرار هست بازی کنن ، زمان زیادی از بازی رو صرف حرف زدن می کنن که چه کسی ، چه نقشی رو باید بازی کنه و همین طور دوست ندارن بازی رو تغییر بدن و از مهارت هایی که دارن در بازی استفاده می کنن و بیشتر بازی هایی رو انجام میدن که مربوط به حس لامسه باشه و ورزشهایی رو انجام میدن که به صورت فیریکی و جسمی باشد .

چرا مهمه که کودکان حسی بتونن کار خود را ارزیابی کنند ؟

کودکان حسی وابسته به نظرات دیگران هستن و در هر کاری دوست دارن نظر دیگران رو بپرسن و دیگران کار اون ها رو تایید کنن و چون دوست دارن با کارهاشون دیگران رو خوشحال کنن ، سعی می کنن نظرات خودشون رو با دیگران هماهنگ کنن ، این کار باعث میشه که کودک نتونه نظر مستقلی بده و کار خودشو واقعی ارزیابی و تحلیل کنه ، برای همین خیلی مهمه که کودک بتونه نظر مستقلی بده و کار خودش رو ارزیابی کند .

چگونگی آموزش دادن به کودک برای ارزیابی کار خود

۱ – دستورات قدم به قدم به کودک

وقتی کودک نقاشی رو می کشه و به شما نشون میده از کودک بخوایم که فکر کنه خودش این نقاشی رو نکشیده و کسی این نقاشی رو کشیده که اصلا نمی شناسه ، از کودک بخوایم که به نقاشی نگاه کنه و به خودش بگه ( آیا این نقاشی جالب و با ارزش هست یا نه ؟ ) و نکته مثبت و خوبی که نقاشی داره رو بگه و اون نکته رو یادداشت کنه ، این کار باعث میشه کودک کار خودش رو جدا و به صورت واقعی تحلیل کند .

۲ – کشیدن بعد خطی

وقتی کودک از شما در مورد نقاشی خودش نظر می خواد و شما هم نظر کودک رو در مورد نقاشی خودش می پرسید معمولا می گه که ( نمی دونم ) شما می تونید با کشید یه خط و با گذاشتن علامتهایی در ابتدا و انتهای خط ، به کودک توضیح میدید که ( این علامت روی خط برای فهمیدن کارها و نقاشی های کودکان دیگری هست و حالا تو یه علامتی روی این خط بذار که نشون بده که نقاشی تو در مقایسه با کودکان دیگه چه طور هست ؟ ) و وقتی کودک علامت رو گذاشت به کودک بگید که نقاشیش چه ویژگی داشته که در اون نقطه علامت زده است ؟

این کار به کودک کمک می کند که حداقل یک ویژگی مثبت از نقاشی خودش رو بدونه و به اون فکر کند .

۳ – به فکر وا داشتن کودک به خوب و بد بودن کار خود

و یا این که به کودک بگیم که ( من تصمیم دارم درباره نقاشی شما بنویسم که چه چیز خوبی داره و چه چیز بدی داره ) و شما هم می تونی درباره نقاشی خودت بنویسی و وقتی کارمون تموم شد می تونیم چیزهایی که نوشتیم رو با هم مقایسه کنیم ، این کار ما باعث میشه کودک در مورد کار خودش و یا نقاشی خودش فکر کنه و کار خودشو ارزیابی کنه ، این کار برای کودکانی که به نظر دیگران وابسته هستند خیلی مشکل هست و در برابر این خواسته پافشاری  می کنن و به سختی این کار رو قبول می کنند .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که همه این کار ها یک یا دو دقیقه بیشتر طول نمی کشه ولی به کودکان حسی کمک می کنه که بیشتر به کارشون فکر کنند تا بتونن کار خودشون رو ارزیابی کنند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد