از چه سنی برای کودکم موبایل یا تبلت بخرم ؟

0

از چه سنی برای کودکم موبایل یا تبلت بخرم ؟

 

 

 

این روزها هر جا بچه ها را می بینیم یک گوشی یا تبلت دستشان است و خیره به آن مشغول بازی هستند . گاهی این بچه ها حتی کودکی نوپا هستند . کودکی ۲یا ۳ ساله !!!

و براستی از چه سنی برای کودکمان موبایل یا تبلت بخریم ؟؟

کودک ۳ ساله ما از موبایل و تبلت چه استفاده ای می کند ؟؟؟   اگر جواب بازی است وقت ان رسیده است از خود بپرسیم آیا موبایل و تبلت  اسباب بازی مناسبی برای کودکم است ؟؟؟

بازی های تبلت و موبایل جذابیت زیادی برای بچه ها دارند و آنها را ساعتها به خود مشغول می کنند و از طرفی وقتی در جامعه همه خانواده ها برای فرزندشان تبلت و موبایل می خرند ما در مقابل درخواست کودکمان چکار کنیم ؟؟

همه ما می دانیم که بچه ها برای رشد جسمی و اجتماعی نیاز به بازی و تحرک دارند آنها باید با دوستانشان بدوند و بپرند تا هم بدن آنها رشد خوبی داشته باشد و هم بسیاری از مهارتهای اجتماعی را فرا گیرند . از طرفی هم می دانیم که تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و ما نمی توانیم برای مدت طولانی فرزندانمان را از آن دور نگه داریم .

شرایط گرفتن موبایل و تبلت برای بچه ها :

  • زمان استفاده از موبایل وتبلت برای بچه ها باید محدود باشد حداکثر یک ساعت در روز ، حتی اگر بازیی که در تبلت یا موبایل دارند اموزشی باشد . ما به عنوان والدین باید بتوانیم این قانون مهم را در استفاده در موبایل وتبلت برای بچه های سن پایین اجرا کنیم و قاطع باشیم و تسلیم گریه و درخواست های بیشتر از یک ساعت کودک نشویم .بچه هادر سن پایین متوجه گذر زمان نمی شوند و وقت تحویل دادن تبلت و موبایلشان به شدت مقاومت می کنند پس اماده باشید که تسلیم نشوید.
  • هرگز برای اینکه به کارهایتان برسید ویا در مهمانی فرزندتان مشغول باشد وبهانه گیری نکند به او بیشتر از یک ساعتش اجازه استفاده از موبایل ندهید .
  • موبایل خود را برای بازی در اختیار کودک قرار ندهید و او باید بداند که موبایل حریم شخصی شماست و برای استفاده از ان باید اجازه بگیرد . اگر فقط یکبار برای آرام شدن کودک موبایلتان را برای بازی در اختیارش گذاشتید دیگردر استفاده از گوشیتان اختیار کامل نخواهید داشت چون کودک خود را صاحب ان گوشی یا تبلت می داند .

از چه سنی برای گوشی و تبلت بچه ها خط و نت بگیریم ؟؟؟

سن صحیح استفاده از موبایل برای بچه ها به سطح آگاهی آنها بستگی دارد . چون زمانی که برای کودک موبایل و تبلت می خرید در واقع یک راه ارتباطی قوی و یک ابزار تولید رسانه ای در اختیار کودک می گذارید به این معنی که کودک می تواند متن ،عکس و یا فیلمی تهیه کند و در اینترنت قرار دهد که بطور وسیع و گسترده پردازش شده ودر اینترنت پخش شود .

برای دسترسی بچه ها به اینترنت در گوشی و تبلت ، خانواده ها باید بررسی کنند که آیا بچه ها آماده استفاده مسولیت پذیرانه از موبایل و تبلت هستند یا نه ؟

آیا فکر می کنید که فرزندتان به فهم و درک بالایی از تکنولوژی رسیده است که توانایی استفاده وسیع و صحیح در  شبکه های اجتماعی و چت کردن را داشته باشد ؟؟؟

 

برای بررسی اینکه آیا فرزندتان آماده استفاده از موبایل و تبلت است این سوالات را از خود بپرسید :

-آیا فرزند شما احساس مسولیت پذیری نشان می دهد مثلا زمانی که می خواهد از خانه بیرون برود آیا به شما اطلاع می دهد ؟

-آیا معمولا وسایل کوچکش را گم می کند مثل کتاب یا دفتر مدرسه اش را ؟ اگر این گم کردن وسایل زیاد اتفاق می افتد باید انتظار گم کردن گوشی گران قیمتش را بزودی داشته باشید و در مورد آن با او صحبت کنید .

-آیا فرزند شمادر زندگی روزمره نیاز به دسترسی سریع به دوستانش از طریق شبکه های اجتماعی دارد یا خیر

-آیا فکر می کنید که فرزندتان استفاده مسولیت پذیرانه ای از موبایل خواهد داشت مثل استفاده نکردن از موبایل در حین درس و یا حتی در مدرسه و یا اینکه موجب مزاحمت با موبایل و تبلت  برای دیگران نخواهد داشت ؟

-ایا اگر برای فرزندتان محدودیت برای صحبت با موبایل و تبلت با دوستانشان بگذارید به آن عمل می کنند ؟؟ یا محدودیت دانلود کردن

-آیا هنگام استفاده از متن و عکس و تصویر عملکرد مسولانه ای خواهد داشت و یا عملکرد شرمسارانه و یا ازار دهنده خواهد داشت .

و حرف آخر

حال از خودتان بپرسید با این شرایط آیا فرزندم در سن مناسبی برای استفده از موبایل است ؟ آیا نسبت به آسیب های استفاده از موبایل و تبلت اطلاعات کافی دارد ؟ آیا آگاهی های لازم را به او داده ام ؟

اگر جواب نه است .    پس هنوز برای خرید موبایل و تبلت اقدام نکنید چون بعد از خرید موبایل و تبلت برای کودک دیگر به سختی می توان این جعبه کوچک جادویی را از آنها پس گرفت .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد