اگه مامان رو دوست داری

0

اگه مامان رو دوست داری

) یه نگاه به غذا کردم و یه نگاه به دخترم و در جواب دخترم گفتم ( مامان جان غذا به این خوشمزه ای یه لقمه بخور ببین جه خوشمزه هست ) ولی دخترم مثل همیشه نخورد و همین طور با غذا بازی کرد و مخلفاتش رو از هم جدا می کرد ، برای این که دخترم رو مجبور کنم غذا رو بخوره  گفتم ( ببین مامان چه قدر زحمت کشیده تا این غذا رو آماده کنه و اگه شما الان غذات رو نخوری دل مامان رو می شکنی ) دخترم یه نگاه به من کرد و گفت ( باشه ) و قاشقش رو یه خورده غذا کرد و به سمتت دهنش برد ولی دوباره قاشق رو توی بشقاب گذاشت برای همین دوباره به دخترم گفتم ( اگه مامان رو دوست داری باید غذات رو بخوری ) بلاخره با هر سختی بود دخترم رو مجبور کردم که غذا بخوره ، هر چند که کامل نخورد ، دختر من خیلی بد غذا هست و معمولا برای غذا خوردن تا وقتی که دخترم غذا رو کامل بخوره با هم جنگ و دعوا داریم یا اینقدربا دخترم حرف می زنم و وعده و وعید میدم تا غذا رو تموم کنه ، ولی نمی دونم این جمله هایی که استفاده می کنم درست هست یا نه ؟ و یا چه تاثیر هایی روی شخصیت دخترم می ذاره و این من رو نگران می کند .

احساس گناه به چه معناست ؟

گاهی اوقات احساس می کنیم کاری که انجام دادیم غلط هست و حس بدی پیدا می کنیم که به این احساس ، احساس گناه گفته می شود .

اهمیت استفاده نکردن از جمله هایی که کودک احساس گناه می کند ؟

استفاده از جمله ها و کلمه هایی که منفی هستن مثل ( خدا تو رو نمی بخشه ، به بهشت نمیری ، دل مامان رو شکستی ، بابا یا مامان دیگه تو رو دوست ندارن ) ، باعث میشه کودک احساس گناه  کنه و که به مرور زمان  کودک دچار اضطراب میشه و عزت نفسش پایین میاد و دچار افسردگی میشه ، پس نباید از این جور جمله ها استفاده کنید .

انجام ندادن چه کارهایی باعث میشه کودک احساس گناه نکند ؟

۱ – مقصر دونستن کودک ممنوع

مادری هم چون به خاطر بچه دار شدنش نتونسته درسش رو ادامه بده یا سر کار بره تا مدت ها کودک رو مقصر ادامه ندادن درسش و یا نرفتن به سرکار می دونه و منظور خودشون رو به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به کودک می رسونه که باعث حس بد در کودک میشه و کودک خودش رو اضافی می داند

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد:مامان گوش میدی چی میگم

۲ – محبت کودک نسبت به والدین خود در گرو انجام کار ممنوع

گاهی اوقات هم برای این که کودک رو مجبور به انجام کاری کنید مثل مادر داستان ما به کودک می گید که اگه میخوای که من بدونم مامان رو دوست داری باید این کار رو انجام بدی ، هیچ وقت برای نشون دادن محبت کودک نسبت به خودتون رو در گرو انجام کاری نذارید .

۳ – استفاده از کلمات و جمله های منفی ممنوع

گاهی اوقات هم  مادر ها در بعضی از مواقع که خیلی خسته هستن و بچه ها خیلی اذیت می کنن و مادر ها هم عصبی میشن از کلمات و جمله هایی مثل ( خدا من رو از دستت بکشه تا راحت بشم یا تو من رو پیر کردی و . . . ) استفاده می کنن و چون کودک قدرت درک بالایی مثل بزرگترها رو نداره واقعا فکر می کنه که همچین اتفاقی داره می افته و حس بدی رو نسبت به خودش پیدا می کنه پس این جمله ها و کلمات منفی رو استفاده نکنید .

 

۴ – غر زدن ممنوع

وقتی یک مادر در حین انجام دادن کارهای شخصی کودک خودش مثل لباس عوض کردن کودک ، دستشویی بردن کودک ، شستن دست و صورت کودک و یا  . . .  مدام غر می زنه و منت سر کودک می ذاره ، کودک حس می کنه که خوب نیست و حس بدی نسبت به خودش داره ، پس در این جور مواقع غر نزنید .

حرف آخر  

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که  در این جور مواقع وقتی که از جمله ها و کلمات  که حس بدی در کودک به وجود میاره استفاده کنید کودک متوجه نمی شه که کدوم کارش باعث اذیت شدن شما شده ، پس به جای استفاده از جملات و کلمات منفی سعی کنید احساسات خودتون رو به کودک بگید تا حس شما رو بفهمه و درک کنه تا مسئولیت کارش رو قبول کنه و دیگه کارش رو انجام ندهد .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد