آموزش مهارت نه گفتن

0

سرکلاس درس بودم و داشتم به بچه ها آموزش میدادم که احساس کردم بچه ها گرسنه اشونه و اصلا حواسشون به درس نیست ، پس آموزش رو تعطیل کردم و به بچه ها اجازه دادم که تغذیه هاشون رو بخورن و خودم هم مشغول کارهای کلاسی شدم ، در حینی که کارهامو انجام می دادم متوجه حرف های یکی از بچه های کلاسم شدم که به دوستش می گفت ( اگه ساندویچتو به من ندی  من دیگه با تو بازی نمی کنم ) و دوستش یه نگاه به ساندویچش کرد و یه نگاهی هم به دوستش ، و در آخر هم ساندویچشو به دوستش داد ، یه بار دیگه هم این صحنه رو دیده بودم که با همین حرف ها تغذیه بچه ها رو گرفته بود و اگه مقاومت می کردن با زور از بچه ها می گرفت و بارها هم به کودک و هم به مامانش تذکر داده بودم ولی نتیجه ای نگرفته بودم .

اهمیت آموزش نه گفتن به کودکان

گاهی اوقات لازمه که بچه ها در مقابل بعضی از خواسته هایی که ازشون میشه تسلیم نشن و بتونن به دوست ها و اطرافیانشون نه بگن تا بتونن جلوی بعضی از خواسته های نابجا و زور گویی ها رو بگیرند ، وقتی به کودک این مهارت رو آموزش میدیم در واقع داریم فکر کودک رو به کار می اندازیم و از کودکمون داریم محافظت می کنیم و اعتماد به نفس کودک رو بالا می بریم ، پس خیلی مهمه که این مهارت رو به بچه ها آموزش بدیم و بچه ها اون رو یاد بگیرند .

چگونگی آموزش نه گفتن به کودکان

خوب ما به عنوان والدین می تونیم مستقیم و غیر مستقیم به کودکمون این مهارت رو آموزش بدیم مثلا :

۱ – با هم حرف بزنید .

وقتی کودکمون با دوستش دعوا می کنه ویا به مشکلی برخورد می کنه ، صبر کنیم تا کودک آروم بشه و اون موقع با کودکمون حرف بزنیم و از کودک بخوایم که مشکلی که داره رو برامون توضیح بده و بعد از کودک بخوایم که بگه چه کارهای دیگه ای رو می تونسته انجام بده و هر کدوم از این راه حل ها رو با هم بررسی کنیم و از کودک بخوایم که راه حلی که کمترین خطر رو داره رو انتخاب کنه ، به کودک یادآوری کنیم که می تونه وقتی در این موقعیت ها قرار گرفت این کار رو انجام بده ، با این کار فکر کودک رو به کار میندازیم .

۲ – به موقع از کلمه نه استفاده کنید .

گاهی اوقات بچه ها خواسته هایی از ما دارن و ما بدون این که فکرکنیم خواسته های کودکان رو تهیه می کنیم و در اختیارشون قرار می دیم ولی لازم هست که به بچه ها گاهی اوقات بگیم نه و بچه ها رو با کلمه نه آشنا کنیم تا کودک متوجه بشه که قرار نیست در جواب همه خواسته هایی که داره بله بشنوه و گاهی ممکنه با کلمه نه هم رو به رو بشود .

۳ –  نه متشکرم

وقتی که بچه ها یه خوراکی مثل بیسکویت و یا آجیل رو به ما تعارف می کنند وقتی میلی برای خوردن نداریم  نیاز نیست که از روی ترحم حتما خوراکی رو ازشون بگیریم و بخوریم ، گاهی لازمه که در جواب تعارف کردنشون با خنده نه بگوییم .

راه حل هایی برای نه گفتن کودکان

با کودکمون می تونیم یک نمایش اجرا کنیم در این نمایش یک بار خودمون و یک بار هم کودکمون رو در موقعیتی قرار بدیم که  یکی می خواد با زور یک وسیله ای رو ازمون بگیره و ما اون لحظه باید چه واکنشی نشون بدیم چهار راه حل وجود داره که ما می تونیم در اون موقعیت انجام بدیم :

۱ – زل زدن در چشم

زل بزنیم به چشم های دوستمون و به دوستمون بگیم که اگه وسیله من رو برداری به مدیر و یا یه بزرگتر اطلاع میدم تا اون شخص بترسه و وسیله شما رو نگیرد .

۲ – عوض کردن بحث

و یا اگه در حرف زدن مهارت خاصی داره بحث رو به نفع خودش عوض کند .

۳ – بهانه آوردن

یا اگه  از ما درخواست خطرناکی شد و نتونستیم بحث رو عوض کنیم و با شوخی  کردن نتونستیم اون شخص روقانع کنیم سریع یه بهانه بیاریم و اون محل رو ترک کنیم .

۴ – شوخی کردن

بعضی از بچه ها مهارت خیلی خوبی در شوخی کردن دارن ، می تونن وقتی در اون موقعیت قرار گرفتن با یه شوخی از کنار اون درخواست بگذرند .

حرف آخر

ما به عنوان یک پدر و مادر وقتی از کلمه نه رو درست و بجا استفاده کردیم و کودک هم این رو یاد گرفت حتما یادمون باشه که به کودک توضیح بدیم که این نه گفتن به معنی بی احترامی به طرف مقابل نیست بلکه این نه به عنوان یک نظر گفته میشه و قرار نیست به رابطه ها آسیب بزند  .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد